Život v slume: Nie je jednoduchý, ale obyvatelia sa snažia brať ho s úsmevom.

Biznis uprostred kenského slumu: V plechovom kráľovstvo nie je čas na sny

Po stene kaderníctva Mama DJ hairsaloon prebehne potkan. Zákazníčka s dieťaťom na kolenách si ho ani nevšimne. Ďalej veselo vykladá kaderníčke Irene nový príbeh z kenského slumu.

Vo vzduchu cítiť zmes pálených odpadkov, moču a červeného prachu. V dusnom hlinenom dome s plechovou strechou sa nedá dýchať. Teplota je síce len okolo dvadsaťpäť stupňov, ale v Keni slnko dokáže poriadne rozhorúčiť všetky zvlnené strechy v slume. V nadmorskej výške viac ako dvetisícpäťsto metrov nad morom je oveľa intenzívnejšie a pálivejšie.

Som uprostred viac ako stotisícového slumu Langas v horskom zelenom meste Eldoret. Počet obyvateľov je približný, nikdy tu nebolo sčítanie obyvateľstva, sú to len odhady miestnych. Isté je len to, že za posledných sedem rokov sa africký slum enormne rozšíril. Nie rozlohou do šírky, ale nadpriemerne sa zahustil na jeden štvorcový kilometer.

Hygiena: Mnohé deti v Keni nemajú základné hygienické návyky a učia ich často až humanitárni pracovníci.
Hygiena: Mnohé deti v Keni nemajú základné hygienické návyky a učia ich často až humanitárni pracovníci.
Mária Mühl

Hygiena: Mnohé deti v Keni nemajú základné hygienické návyky a učia ich často až humanitárni pracovníci.FOTO: Mária Muhl

Mama DJ

Domáci žijú v spoločných dvoroch, kde ich neraz za vysokou plechovou bránou býva aj viac ako sto. Ich snom najčastejšie je presťahovať sa v rámci slumu do lepšej časti, ktorá je bezpečnejšia. Neriešia veľkosť izby, ale lokalitu. Irene je toho dôkazom. Jej kaderníctvo je síce len hlinená búda, ale nachádza sa neďaleko miestneho trhoviska, ktoré tvorí centrum.

Je tam relatívne bezpečne, preto je nájomné vyššie. Mesačne platí tisícdvesto kenských šilingov, čo je asi dvanásť eur. V horších častiach by platila len päť eur, ale zas by sa bála, že ju hocikedy vykradnú alebo prepadnú na ulici.

V salóne: Irene je hrdá na svoje vlastné kaderníctvo. Zákazníčok má dosť, a tak jej deti môžu chodiť do školy.
V salóne: Irene je hrdá na svoje vlastné kaderníctvo. Zákazníčok má dosť, a tak jej deti môžu chodiť do školy.
Mária Mühl

V salóne: Irene je hrdá na svoje vlastné kaderníctvo. Zákazníčok má dosť, a tak jej deti môžu chodiť do školy.

„V živote mi ani len nenapadlo, že by som mohla mať vlastný biznis,“ priznáva sa dvadsaťšesťročná Irene. S prvým mužom mala jedného syna, keď ešte nebola plnoletá. Bil ju, niekoľkokrát do bezvedomia, a nakoniec ju opustil. Ani s druhým mužom to nemala ľahké. Keď sa im narodil spoločný syn, čaro lásky vyprchalo. „Začal brať drogy, veľa pil a opäť sme mali manželské konflikty,“ diplomaticky používa toto slovné spojenie namiesto týrania a bitia.

„Všetko, čo zarobil, minul a nedal mi ani šiling. Deti niekedy nemali jedlo niekoľko dní, ani do školy nechodili,“ zaspomína si na trpkú minulosť mladá matka. Keď čakala tretie dieťa, nevedel sa jej muž už vôbec postarať o rodinu, a tak sa rozišli.

O rodinných vzťahoch sa nechce rozprávať jej ani žiadnej inej Keňanke. To, čo je doma za dverami, si strážia a muzungom, ako nás cudzincov volajú, sa len ťažko zdôveria. Napriek problémom sú optimisti a nerobia si z nich takú ťažkú hlavu ako v iných krajinách.

Rodinné vzťahy

Do Eldoreta sa prisťahovali jej rodičia, keď mala päť rokov. Bola šieste dieťa zo siedmich, ale jej matka zomrela veľmi skoro. Do školy sa nedostala, nemali na to peniaze a táto výsada patrila prvým deťom. Žien v slume bolo dosť, tak si otec veľmi rýchlo našiel ďalšiu, s ktorou mal tri deti. Dnes už ani jeden rodič nežije a súrodenci sú roztrúsení na rôznych miestach.

Pouličný predaj: V dedinách sa predávajú veci na ulici.
Pouličný predaj: V dedinách sa predávajú veci na ulici.
Mária Mühl

Pouličný predaj: V dedinách sa predávajú veci na ulici.FOTO: Mária Muhl

O smrti Irene rozpráva ako o bežnej veci, dokonca pohreby sú ešte väčšie slávnosti ako svadby. Stretne sa celá rodina, susedia a tri dni jedia, rozprávajú sa, spomínajú na mŕtveho. Neberú to ako životnú tragédiu, dokonca ani keď zomrie dieťa. Rodina drží pokope a kult matky je veľmi silný. Je to tá najmilovanejšia osoba v domácnosti pre dieťa. Má dokonca právo rozhodnúť o rozchode svojho dieťaťa s partnerom.

Nový život

Podnikateľka Irene verí v Boha, chodí do kostola a čaká na zázrak. Pre domácich je viera jedna z najdôležitejších vecí, ktorá ich v plechovom kráľovstve drží nad vodou. Počas nedeľnej kázne počula o škole, kam by mohla začať chodiť. Zadarmo a pre matky s deťmi, čo je v slume nevídaná vec.

Miestna škola: Chodí do nej viac ako dvetisíc detí, individuálny prístup k nim je takmer nemožný.
Miestna škola: Chodí do nej viac ako dvetisíc detí, individuálny prístup k nim je takmer nemožný.
Mária Mühl

Miesta škola: Chodí do nej viac ako dvetisíc detí, individuálny prístup k nim je takmer nemožný.FOTO: Mária Muhl

Remeselné školy v Keni neexistujú, sú tam len niekoľkotýždňové kurzy, ktoré si slumáčky nemôžu zďaleka dovoliť. „Mám tri deti, nevedela som, ako ich živiť, škola bola jedinečná šanca na lepší život,“ Irene medzitým zaplietla posledný trs umelých vlasov do hlavy svojej zákazníčky. Už na letisku som obdivovala dokonale upravené husté vlasy jednej Afričanky a vôbec mi vtedy nenapadlo, že všetky sú umelé. Vlasy im rastú pomaly, sú tvrdé a stočené do maličkých špirálok. Teraz majú niektoré ženy na hlave nevídané kreácie.

Do školy vo Vzdelávacom centre svätého Vincenta de Paul chodila deväť mesiacov, písala písomky, zapletala vrkoče a učila sa s tridsiatimi spolužiačkami. Školu založili Slováci pred štyrmi rokmi. V slume funguje už niekoľko rokov nemocnica, internát a dvojročná škola pre stredoškoláčky, ktoré vznikli vďaka Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave.

V Keni sa viac investuje do chlapcov ako do dievčat. Ten, kto má právo na vzdelanie, sú v prvom rade synovia. Ženy nemajú veľkú šancu a nemajú preto ani široký obzor. Sú presvedčené, že ich údel je byť žienkou domácou a starať sa o deti. Za temperamentnou Slovenkou Ivetou, ktorá mala na starosti práve nemocnicu a školu pre stredoškoláčky, stále chodili mamy a sťažovali sa, že pre ne nikde nič nie je.

Iveta: V Eldorete žije sedem rokov a stále ju dokáže veľa vecí prekvapiť. Pred dvomi rokmi založili škôlku pre deti študentiek.
Iveta: V Eldorete žije sedem rokov a stále ju dokáže veľa vecí prekvapiť. Pred dvomi rokmi založili škôlku pre deti študentiek.
Mária Mühl

Iveta: V Eldorete žije sedem rokov a stále ju dokáže veľa vecí prekvapiť. Pred dvoma rokmi založila škôlku pre deti študentiek.FOTO: Mária Muhl

Iveta v Keni žije sedem rokov a miestne pomery už celkom dobre pozná. Spojila sa s ďalšími Slovákmi a po roku postavili novú školu pre mamy. Bývalé prostitútky, týrané ženy, slobodné matky, vdovy s kopou detí na krku. Boli nikým a bez vzdelania. Zrazu po desiatich, možno aj dvadsiatich rokoch opäť otvárajú knihy.

Prihlásiť sa môžu za kaderníčky, krajčírky či pletačky na pletacích strojoch. To, čo im celý život spoločnosť odopierala, zrazu dostávajú a začínajú sa cítiť plnohodnotne. Niektoré robili na stavbách, pretože mužská práca je lepšie platená ako ženská, ale aj tak dostávali menej.

Za kaderníčky: Počas štúdia sa mamy učia všetky metódy, ako sa starať o vlasy.
Za kaderníčky: Počas štúdia sa mamy učia všetky metódy, ako sa starať o vlasy.
Mária Mühl

Za kaderníčky: Počas štúdia sa mamy učia všetky metódy, ako sa starať o vlasy.FOTO: Mária Muhl

Prežiť v slumovej džungli nie je jednoduché a na to, že žena má dieťa, sa už vôbec neprihliada. Doteraz v centre vyštudovalo viac ako sedemsto žien za štyri roky. Predtým, ako idú do školy, ešte musia stihnúť nakŕmiť deti, navariť, občas nakúpiť a o ôsmej sedieť v lavici. Na konci si užívajú slávnostný ceremoniál a certifikát hrdo zavesia na stenu doma, v krajčírstve či kaderníctve.

Pauliane

Do školy chodia peši a niektoré z opačnej strany slumu kráčajú aj hodinu. Rovnako na tom bola Pauliane, ktorá síce býva v peknej časti, ale keď prší, všetko je rozbahnené. Je štvrtý raz tehotná a každé dieťa má iného otca. To, že predtým robila prostitútku, sa jej príliš nechce priznávať, ani to, kto je ďalší otec.

Žije v jednej izbe s nízkym stropom a so stenami zakrytými záclonami. Ďalší záves oddeľuje posteľ od gauča. V rohu je naskladaných zopár tanierov, hrniec a poháre, oproti stôl s televízorom. Toalety sú spoločné pre celý dvor, kde žije odhadom stopäťdesiat ľudí. Na prekvapenie, z tej časti dvora sa nešíri žiadny zápach.

Na to, že tu bývajú štyria, je tu málo postelí. „Konečne nežijem na ulici, môžem si prenajať túto izbu,“ Pauliane hrdo ukazuje na rozvešané plagáty po stenách. Ona s najmladším synom spia v posteli, najstarší na gauči a stredná dcéra na zemi na rohoži. „Keď porodím, ďalšie pôjde spať na zem,“ s miestom v izbe si hlavu neláme.

V jednej izbe: Tá slúži ako spálňa, jedáleň, obývačka, kuchyňa. Celá je zaprataná vecami.
V jednej izbe: Tá slúži ako spálňa, jedáleň, obývačka, kuchyňa. Celá je zaprataná vecami.
Mária Mühl

V jednej izbe: Tá slúži ako spálňa, jedáleň, obývačka, kuchyňa. Celá je zaprataná vecami.FOTO: Mária Muhl

Prilepšila si

Teraz podniká doma a šije šaty pre susedy. „Najčastejšie sú to školské uniformy, ktoré tu musí mať každé dieťa,“ opisuje svoj biznis. Certifikát zo školy si hrdo prevzala pred pol rokom, k tomu dostala šijací stroj, nite a všetky základné veci na rýchly štart. Teraz zarába okolo 35 eur mesačne, čo jej stačí na nájomné, jedlo a zaplatenie školy pre najstaršie dieťa.

O niečom ako materská dovolenka ani neuvažuje. Nechce zas skončiť na ulici, tak bude šiť ďalej. V slume sa neoplatí mať veľké ambície. Jediné, čo chce, je jedlo a škola pre deti. A ako sa budú tie neskôr pretĺkať, to príliš nerieši. Uvedomuje si, že jediné, čo im v Keni nik nemôže ukradnúť, je vzdelanie.

Pauliane: Po skončení školy začala šiť doma spodničky, jednu predáva približne za dve eurá.
Pauliane: Po skončení školy začala šiť doma spodničky, jednu predáva približne za dve eurá.
Mária Mühl

Pauliane: Po skončení školy začala šiť doma spodničky, jednu predáva za približne dve eurá.FOTO: Mária Muhl

Prepadnutia a krádeže sú v slume na dennom poriadku aj za bieleho dňa. Po zotmení sa neoplatí ísť na ulicu, je to jasné koledovanie o problém. Noci patria prostitútkam a streetboyom, ktorí dílujú drogy, predávajú alkohol, fetujú.

Až na konci stretnutia mi prezradila, že sa bála pozvať ma domov. Nechcela, aby ju videli susedia s bielou ženou. Závidia a potom by ju mohli vykradnúť, že niečo dostala od muzungu. Našťastie so mnou bola ešte jedna miestna, takže to nebolo až také okaté. Vidieť na ulici bielych ľudí je rarita. Tí, čo tu žijú, sú ukrytí v autách a v domoch a prechádzky po parku tu neexistujú.

V meste: Eldoret žije svojím rušným africkým životom cez deň, večer sa pre prepadnutia príliš neoplatí chodiť peši.
V meste: Eldoret žije svojím rušným africkým životom cez deň, večer sa pre prepadnutia príliš neoplatí chodiť peši.
Mária Mühl

V meste: Eldoret žije svojím rušným africkým životom cez deň, večer sa pre prepadnutia príliš neoplatí chodiť peši.FOTO: Mária Muhl

Bez snov

Keňania každý deň riešia základné prežitie, nemajú čas zaoberať sa tým, čo bude o päť rokov. Matky sa v prvom rade snažia postarať o deti. Ľahko sa môže stať, že na druhý deň nebudú mať čo dať do úst, napriek tomu sú vyrovnaní, vysmiati a nevidno, že by boli na dne. A preto nesnívajú.

Najdôležitejšia a najzákladnejšia otázka ich života je jedlo. Odteraz sa pre mnohé ňou stalo aj ich vlastné vzdelanie.