Bohatstvá chudobného Bangladéša: Krajina, kde sú atrakciou turisti

V Bangladéši sa budete cítiť ako filmová hviezda a zažijete tu skutočné dobrodružstvá.

Najväčšia riečna delta na svete, obrovský mangrovníkový prales, srdeční ľudia, ale aj neznesiteľný hluk. Toto všetko vám ponúka chudobný Bangladéš. Ale materiálne bohatstvo nie je všetko. Ak sa rozhodnete vycestovať do Bangladéša, pamätajte si, že sa tam nechodí za pamiatkami, ale za zážitkami.

Celebrity proti svojej vôli

Čo si predstavíte, keď sa povie Bangladéš? Záplavy, detskú prácu či lacnú pracovnú silu? Počuli ste niekedy niečo pozitívne o tejto krajine? „Keďže ide Valentín, dám vám o pár dní dlhšie víza!“ povedal vysmiaty colník na letisku a veľká pečiatka pristála v našom červenom pase.

Už let do tejto krajiny bol viac než exotický. Nielen, že sme boli jediní zahraniční turisti, ale hlavne, že si nás pri nástupe do lietadla všetci fotili. „Idete za prácou? Máte biznis v našej krajine?“

Nejeden pasažier sa nás pýta a keď odpovieme, že ideme oddychovať, zaznie zborové óóó… V skutočnosti sme atrakciou my. Všade, kam sa pohneme, ide za nami dav ľudí a sleduje naše kroky, pozerá, čo robíme, a neustále sa s nami chce fotiť. „Urobíš si s nami selfie? Si na Facebooku?“

Dvestometrová prechádzka trvá celú večnosť. Počas nej diktujeme miestnym zvedavcom naše kontá na sociálnych sieťach, spoločne sa fotografujeme s desiatkami ľudí. Všetci sa usmievajú a pozývajú na čaj. Cítime sa ako svetové celebrity.

„Odkiaľ ste?“ O Slovensku poriadne nepočuli, dokonca si nás mýlia so Somálskom. Cítime sa tu skvele a hlavne bezpečne. I keď prostredie o tom nenapovedá. Nepredstaviteľná špina, chudoba a okolité budovy sú polorozpadnuté.

Superhluk

A s tým šialené dopravné zápchy. Viete si predstaviť, že dvadsaťkilometrová cesta vám trvá štyri hodiny? Pre miestnych je to však normálne. Každý chce potisnúť auto hlasnou trúbou. Keď to však spraví naraz tisíc ľudí, vaše ušné bubienky dostanú poriadne zabrať. Dháka patrí medzi najhlučnejšie mestá na svete.

Priemerná intenzita zvuku bežnej dopravnej zápchy je 110 decibelov. Len na porovnanie - normálna konverzácia má 60 decibelov, poškodenie sluchu vraj občas nastáva už pri 90 decibeloch. Hluk nevytvárajú len autá či kamióny, ale aj rikše so svojimi zvončekmi. Práve jednou rikšou sa vydávame na prieskum hlavného mesta.

Náš rikšiar sa volá Ahmed a robí svoju prácu 15 rokov. „Priemerný zárobok sú 3 doláre na deň. Vstávam skoro ráno a zaspávam po polnoci. Nabicyklujem aj 30 kilometrov denne.“ Rikša je ako každá krásne farebne vyzdobená. Námety z miestneho filmového priemyslu, motívy krásnych žien, ale aj čistej prírody.

Na zárobky do Dubaja

Život v Bangladéši patrí medzi najtvrdšie na svete. Obrovská nezamestnanosť, vysoká negramotnosť a pravidelné prírodné pohromy, ako sú cyklóny či zaplavené mestá a dediny. Preto nie je nič výnimočné, keď domáci cestujú za prácou do zahraničia. Určite nejeden z vás bol v Dubaji. Tie nádherné budovy väčšinou stavali robotníci z Bangladéša.

„Pracoval som deväť rokov v Dubaji a mesačne som prišiel k tisíc dolárom. Z tých peňazí som nielen zabezpečil rodinu, ale postavil nový dom a založil firmu,“ rozhovorí sa upravený Nazir pri čaji v riečnom prístave, kam denne smerujú desiatky nákladných lodí.

Práve prišla čerstvá zelenina a ovocie zo severu. Prístav sa zmenil na veľké trhovisko pod otvoreným nebom. Obrovská tekvica, melóny, hrozno gigantických rozmerov, mrkva, karfiol… to všetko sa tu mieša s pachom rýb, čerstvo zabitých kurčiat a kráv. Ak by sa spojil Jakubisko s Fellinim, takú krásnu bizarnosť by nikto nevymyslel. Prach, hluk, smrad. Jedným slovom, krása.

Pojazdný historický parník

Bangladéš, to nie je len hlavné mesto Dháka, ktoré patrí medzi najhustejšie osídlené miesta na svete, ale aj najväčšia riečna delta na svete. Ganga a Brahmaputra tu ústia do Bengálskeho zálivu a pri veľkom šťastí tu môžete zazrieť obávaného bengálskeho tigra. Najlepším dopravným prostriedkom na pátranie po šelme je loď. A to nie hocijaká!

Tá naša bola postavená v roku 1929 a ide o drevený parník, ktorý prevážal anglických lordov za poľovačkou na tigre. Inde sú takéto kúsky v múzeu, tu stále brázdia miestne vody. Krásne drevené kajuty, z ktorých dýcha história, kapitánsky mostík, kde sa akoby nič nezmenilo, a hlavne to veľké drevené koleso, ktoré poháňa celú loď.

Celý deň pozorujeme život na rieke, desiatky rybárov, migrujúce vtáky a najväčší mangrovníkový prales Sundaraban, kde by mal žiť obávaný tiger.

„Každý tretí deň tiger niekoho napadne. Jeho útok je často smrteľný. Najhoršie sú na tom zberači medu, tí musia nielen odolávať nejednému útoku divých včiel, ale aj tigra,“ prezradil nám sprievodca, ktorý nás zoberie na miesto, kde by sme ho mali vidieť. „Na jednej strane vám prajem, aby ste ho videli, ale na druhej strane je lepšie, keď ho nestretneme.“

Toto nie je africké safari, kde v pohodlí auta sledujete divú zver. Tu sa musíte brodiť aj v bahne, ktoré vám siaha po kolená. Dávať pozor na ostré výčnelky mangrovníka. Sprevádza nás vojak armády s odistenou zbraňou. Keďže ide o miesto, kam veľa turistov nechodí, dáva punc výnimočnosti.

Ranná hmla nad pralesom je mystická, rieka je pokojná a rybári v tichosti lovia ryby. Mlčky našľapujeme a počúvame prales, či niečo nezachytíme. Po chvíli narazíme na prvé tigrie stopy. Nie jednu, ale desiatky. Podľa veľkosti patria aj malému tigrovi, čo robí situáciu horšou. V ten deň nestretneme žiadneho tigra. Osobne mi to až tak nevadí, hoci by to bol určite jedinečný zážitok.