„Skutoční rodičia“: Mun s manželkou Hak-ča Han.

Bohatý mesiáš: Mun nevytvoril Božie kráľovstvo, iba raj pre seba

Smrť reverenda Muna: Na Zemi kráľovstvo Božie nevytvoril, iba raj pre seba.

Keď Cirkev zjednotenia koncom dvadsiateho storočia pomaly začala upadať, náboženský vodca, milionár a politický aktivista v jednej osobe Son Mjong Mun začal sľubovať ľuďom, že im prezradí hlbšie pravdy. Zveril mu ich priamo Ježiš v tridsiatych rokoch minulého storočia počas ich stretnutia na kórejskej hore. Svoje ovečky žiadal len o trochu trpezlivosti, kým nastane správny čas. Bohužiaľ, ten nenastal nikdy. Začiatkom septembra Mun skonal vo veku 93 rokov na komplikácie po zápale pľúc. Do hrobu si odniesol aj svoje tajomstvá a pravdy.

Stihol všetko

Reverend Mun patrí k najkontroverznejším mužom beztak dosť zložitého dvadsiateho storočia. Syn roľníka z provincie Pyungan Bukedo na území dnešnej Severnej Kórey nielenže založil vlastnú cirkev, ktorá v čase najväčšej slávy mala niekoľko miliónov stúpencov na celom svete, ale zároveň vybudoval obrovské obchodné impérium a ako aktivista sa dostal do priazne mnohých významných osobností vrátane amerických prezidentov. Zapísal sa aj do Guinnessovej knihy rekordov, keď pri masovom obrade v Soule v roku 1988 zosobášil neuveriteľných 6 516 dvojíc. Za svoje protikomunistické názory a podozrivé kšefty niekoľkokrát sedel v base, navyše sa dvakrát ženil a splodil pätnásť detí. Najmenej pätnásť, tvrdia jeho odporcovia. Ale údajná promiskuita je to minimum, čo mu vyčítajú. Podľa cynikov mu po celý čas išlo len o majetok členov svojej sekty a dôkladne ich oberal o všetky cennosti. Rodičia stúpencov, a nielen oni, ho zasa obviňovali zo systematického vymývania mozgov. Bol to svojím spôsobom génius či obyčajný manipulátor a šarlatán?

Stretnutie s Kristom

Všetko sa začalo na spomínanej kórejskej hore v roku 1936. Vtedy šestnásťročný mladík s občianskym menom Mun Yong-myeong počas prechádzky po miestnych kopcoch narazil na pocestného, čo mu bol povedomý z fotografií. Rýchlo mu došlo, že je to Ježiš. Syn Boží sa mu veľavravne prihovoril: „Chlapče, nepodarilo sa mi dokončiť misiu, takže je to na tebe.“ Ďalej mu vysvetlil, že by mal na Zemi vybudovať Božie kráľovstvo. Mun vyštudoval v Tokiu za elektroinžiniera, oženil sa, zmenil si meno, kázal a nakoniec po návrate do Kórey založil svoju prvú cirkev. Ako píše Daily Telegraph, zrejme to nebolo celkom ono. Kritici tvrdia, že v tom čase chcel ľudstvo zachraňovať sexom. Hlavne teda sexom s ním, čo vraj očistí telo aj dušu. Ak sa členka sekty najprv nevyspala s Munom, manželstvo údajne nebolo platné. Náboženský vodca tieto obvinenia vždy rázne odmietal. Svoje si aj vytrpel. Za protikomunistické a náboženské názory ho úrady Kórejskej ľudovodemokratickej republiky poslali na päť rokov do prísneho väzenia, odkiaľ sa len málokto vrátil živý. Po viac ako troch rokoch ho vyslobodili jednotky OSN, ktoré zasahovali v kórejskej vojne. Utiekol na juh, kde konečne mohol začať napĺňať Ježišove smernice.

Vznik cirkvi

Svoje náboženské učenie zhrnul v roku 1957 do publikácie Božské princípy, tri roky predtým založil na jeho základoch cirkev. Skombinoval kresťanstvo, konfucianizmus, šamanstvo aj antikomunizmus. Nie náhodou. Munova rodina tradične uznávala Konfucia, ale keď mal dvanásť rokov, konvertovala na presbyteriánstvo. „Ak by Ježiš žil, zobral by si dokonalú ženu a žili by v dokonalej, čistej rodine,“ učil svojich stúpencov. Za svoje poslanie považoval oslobodiť ľudí od hriechu, ktorého sa dopustila Eva. Patrične sa za to aj obetoval. Rozviedol sa s prvou manželkou, s ktorou mal syna, a ako čerstvý štyridsiatnik si zobral sedemnásťročnú Hak-ča Han. Spolu mali štrnásť detí. Stúpenci jej potom už nehovorili inak než „skutočná matka“, zatiaľ čo reverend bol pre nich „skutočným otcom“. Členovia sekty totiž prerušili svoje vzťahy s biologickými rodičmi a prijali vodcu cirkvi s jeho manželkou za „skutočných rodičov“. Očakávalo sa od nich, že sa v prospech cirkvi zbavia cenných vecí a budú jej odvádzať nezanedbateľnú časť svojich príjmov. Mnohí nadšení členovi dokonca pre Muna pracovali úplne zadarmo.

Hromadné sobáše

Keďže ústredným bodom učenia Zjednotenej cirkvi bola perfektná rodina, reverend kládol veľký dôraz na budovanie jej jednotiek. Preslávili ho obradné hromadné svadby. Mun členov svojej sekty popáril na základe fotografií a potom ich oddal. Dvojice mali zakázané určitý čas spolu spať, kým sa lepšie nezoznámili a dokázali, že ich manželstvo je na „kvalitatívne vyššej úrovni“. Ako tvrdil, na toto nepotrebovali jazyk ani spoločné kultúrne zázemie. Občas tak vznikli neuveriteľné kombinácie. Napríklad v roku 2001 reverend dal dohromady 71-ročného bývalého katolíckeho arcibiskupa z Afriky a kórejskú akupunkturistku. Mimochodom, štatistiky rozvodovosti Munovej filozofii nijako neublížili. Ním vytvorené a požehnané zväzky boli totiž pevnejšie než v priemerné americké manželstvá. „Romantická láska vedie k nebezpečnej promiskuite,“ vysvetľoval.

Pevné zväzky: Munovi stúpenci sa rozvádzajú menej než priemerní Američania, hoci manželia sa pred svadbou nikdy nevideli. Foto: Profimedia.sk

Na vrchole

Učenie reverenda Muna sa postupne stretlo s nečakane dobrým ohlasom najmä medzi sklamanými a osamelými mladými ľuďmi na Západe. Pozornosť pútal napríklad aj odhodlaním spojiť svetové náboženstvá, ale aj rozhodným antikomunizmom. Úlohu zohrali tiež peniaze. Príspevky členov a obchodné aktivity vynášali čoraz viac, takže vodca sekty sa mohol zviditeľniť príspevkami rôznym humanitárnym organizáciám, ale aj politickým stranám. Ďalšie peniaze mohol investovať do misionárskej činnosti. V sedemdesiatych rokoch sa stal jedným z najvplyvnejších náboženských lídrov na svete. Jeho cirkev mala okolo päť miliónov členov. To sa Mun už presťahoval do Spojených štátov a ako partnera ho vnímali viaceré významné osobnosti a organizácie. Mal dobré vzťahy dokonca aj s americkými prezidentmi - Nixonom a neskôr aj s Reaganom a starším či mladším Bushom.

Ústup z pozícií

Napriek tomu stále musel čeliť kritike za údajné nezákonné obohacovanie, tmárstvo či dokonca vymývanie mozgov svojich stúpencov. Navyše sa na jeho „dokonalom obraze“ začali objavovať trhliny. Ako bohatol, reverend čoraz viac prepadal lákadlám okázalého života. Zatiaľ čo členovia jeho sekty spoznávali krásy skromnosti, Mun býval v prepychových bytoch a preháňal sa na luxusných autách a súkromnom lietadle. Začiatkom osemdesiatych rokov ho súd poslal na rok a pol za mreže za daňové úniky. Hoci ho prepustili skôr za vzorné správanie a objavili sa podozrenia, že členov poroty ovplyvnili náboženské predsudky, Munovo dobré meno utrpelo. Postupne vyšlo najavo, že ani jeho rodina nie je celkom dokonalá. Jeden zo synov spáchal samovraždu, z ďalšieho sa údajne vykľul narkoman. Objavili sa tiež neoverené správy, že náboženský líder podľahol zvodom mladších veriacich žien. Okrem toho sa jeho kázne s pribúdajúcim vekom stávali čoraz bizarnejšími. „Cisári, králi a prezidenti odkázali z hrobu zemi a nebesiam, že reverend Son Mjong Mun je záchrancom ľudstva, mesiášom a skutočným rodičom,“ povedal v roku 2004 publiku vo Washingtone. Všetko sa to premietlo do úbytku členstva sekty. Hoci Zjednotená cirkev stále hovorí o miliónoch svojich stúpencov, reálnejšie odhady znižujú toto číslo na desaťtisíce.

Biznismen

Mun si z toho ťažkú hlavu robiť nemusel. Naopak, o to odhodlanejšie sa pustil do budovania svojho obchodného impéria. To je skutočne impozantné a siahalo do najrozličnejších oblastí života a ekonomiky. Okrem iného zahŕňalo denník Washington Times, Bridgeportskú univerzitu či najúspešnejší juhokórejský futbalový klub. Podnikal aj v oblasti hotelierstva a potravinárstva, Zjednotená cirkev je majiteľom najväčšieho reťazca suši reštaurácií v Spojených štátoch. V Latinskej Amerike vlastnil rozsiahle pozemky, v Ázii zasa továreň na vrtuľníky, v New Yorku nahrávacie štúdio aj cestovku. Keď išlo o biznis, aj jeho protikomunistické názory šli bokom. V Severnej Kórei totiž založil automobilku. V roku 2008 sa jeho majetok odhadoval takmer na miliardu dolárov. Možno aj preto vedenie cirkvi už o rok odovzdal svojmu najmladšiemu synovi, reverendovi Hjung Jin Munovi.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní