Boje o Mosul sa stupňujú: Koniec fanatických teroristov z Islamského štátu?

„Nadišla tá hodina a okamih veľkého víťazstva je blízko,“ avizoval iracký premiér Hajdar Abádí pred najočakávanejšou bitkou.

Daeš, Daíš, Islamský štát, ISIS, ISIL. Médiá a spoločnosť sa ani po rokoch terorizovania v mene náboženstva či vyšších princípov nedokážu zhodnúť na jednotnom pomenovaní bojovníkov militantnej skupiny, ktorá je vo svete synonymom utrpenia a vojny.

Ako silnela frustrácia, radikalizovanie a zoskupovanie „vlkov samotárov“, vytvoril sa samozvaný Islamský štát (IS), ktorý si krviprelievaním vydobyl časti územia štátov Irak a Sýria.

Vzdialení, no predsa blízki

Moc militantnej skupiny sa najviac prejavila pred dvoma rokmi, keď na území spomínaných štátov vyhlásila kalifát. Svoju moc však postupne budovala od roku 2002, zárodky zabijakov sa našli v odpadlíkoch od teroristickej skupiny al-Káida. „Je to veľmi komplikovaná, no o to organizovanejšia skupina. Nie sú to len krvilační zabijaci, ktorí z presvedčenia, pre sfanatizovanie či za pár drobných dokážu odrezať hlavu komukoľvek. IS je dobre vedené zoskupenie, ktoré plní svoje dopredu dané plány. Je to kolos vrahov, ale aj múdrych ľudí, ktorým dal niekto do ruky zbrane,“ povedal dvadsaťšesťročný Oliver, ktorý pôsobí v Iraku ako záchranár a s vyčíňaním zabijakov IS sa stretáva.

Vojak kurdských militantných síl priamo pod ostrou paľbou. Foto: profimedia.sk

Organizácia sa oficiálne hlási k novej ére medzinárodného džihádu (svätá vojna v mene Alaha), pričom prioritou je podľa vodcov obnova kalifátu založeného na striktnej interpretácii islamského práva šaría. Podľa radikálnych militantných islamistov totiž ak človek nevyznáva podľa nich jediné skutočné náboženstvo a proroka Mohameda, jediným vykúpením preňho je smrť.

Voľnejší pohyb osôb medzi jednotlivými kontinentmi spôsobil, že teroristi rozšírili svoje pôsobenie aj do Európy. Madrid, Londýn, Nice, Moskva a Brusel, to je len zopár metropol, v ktorých obyvatelia i turisti pocítili krutú ruku sfanatizovaných jednotlivcov. Stovky nevinných ľudí prišli o život v masových útokoch na staniciach metra, letiskách či v baroch.

To, čo sa deje na Blízkom východe, sa týka celého sveta.

Bitka, ktorú sleduje celé ľudstvo

Pred pár dňami spustili iracké jednotky so svojimi spojencami, ktorých našli v šiitských milíciách, Kurdoch a amerických vojakoch, ofenzívne útoky na vojakov Islamského štátu s cieľom oslobodiť iracký Mosul, ktorý si IS privlastnil. Ide o najväčšie a strategické mesto džihádistov, ktoré je v ich rukách od roku 2014. V médiách aj v politických a vojenských kruhoch sa skloňuje pojem rozhodujúca bitka. Avizovali ju niekoľko mesiacov.

Islamisti vykopali podzemné tunely pod Mosulom. Foto: profimedia.sk

V Mosule stále žije pod ťarchou teroristov pol milióna ľudí, ktorí boli informovaní letákmi zhadzovanými z irackých lietadiel. Obsahovali telefónne čísla, na ktorých sa mohli nepretržite informovať o presunoch islamistov, ale aj varovania, aby počas bojových konfliktov nevychádzali zo svojich domovov. Už v nedeľu, deň pred oficiálnym vypuknutím bitky, začali americké jednotky s opatrnými náletmi na mesto. Neboli to však prvé pokusy v tejto ofenzívnej fáze o oslobodenie mesta.

Predtým sa jeden z veliteľov IS rozhodol zradiť militantnú jednotku a podniknúť kroky na oslobodenie strategického mesta bez krvavých bojov. Odhalili ho však a zradu nemilosrdne potrestali zavraždením 58 ľudí. Masové čistky medzi radikálmi nie sú prekvapivé ani ojedinelé.

IS má pod nadvládou niekoľko strategických irackých a sýrskych miest. V minulosti sa už spojenci pokúsili dobyť naspäť napríklad Ramádí a Fallúdžu. Veľkosťou a silou militantných jednotiek sa však predchádzajúce boje nedajú porovnávať s bitkou o najväčšie privlastnené mesto džihádistov.

„Bude to pre nich krvavá bitka a boj až na smrť. Niet pre nich úniku,“ myslí si expert z Kolumbijskej univerzity David Phillips a dodáva, že džihádisti nemajú na výber - cestu 47 spájajúcu Mosul s Rakkou (centrum IS v Sýrii) už obsadili kurdskí pešmargovia.

Ohrozené obyvateľstvo

Okrem priamych obyvateľov Mosulu sú vo veľkom nebezpečenstve ostatní Iračania, ktorí sa môžu vyskytovať priamo v zónach ofenzívnych bojov alebo sú vystavení bombardovaniu či strategickým vojnovým ťahom IS.

Podľa organizácie Nórska rada pre utečencov (NRC) sa v bezprostrednom nebezpečenstve nachádza až 1,2 milióna nevinných ľudí, preto sa ako najvyššia priorita vytvorili únikové cesty. Ďalšie humanitárne skupiny varovali pred možnou krízou, je pravdepodobné, že z druhého najväčšieho irackého mesta Mosul utečie až 700-tisíc civilistov. V existujúcich utečeneckých táboroch v oblasti je k dispozícii miesto len pre 51-tisíc ľudí.

Nikto nedokáže odhadnúť skutočnú silu radikálov, ktorí sú tesne zoskupení a držia pri sebe. Po dlho pripravovaných pozemných ofenzívnych útokoch pretkaných vojenskými náletmi sa líder Kurdov Masoud Barzání vyjadril, že boje zatiaľ prebiehajú veľmi dobre, v prospech útočiacej strany. Fanatici sa však na útok pripravili nielen z militantnej stránky, ale aj zo psychickej.

Zákopová vojna v Iraku. Foto: profimedia.sk

„V podstate okolo seba vybudovali peklo na zemi,“ povedal po vypuknutí bojov hovorca americkej armády v Bagdade John Dorrian. Najväčšou zbraňou radikálov nie sú iba milície. Len za prvé dve hodiny od vojenských bojov spáchalo samovražedné útoky dvanásť džihádistov. Iracká armáda bezprostredne po nich hovorila o „ťažkých stratách na životoch a zariadení“.

Už dlhší čas sa spomína otriasanie základov Islamského štátu. Dochádzajúce finančné prostriedky, stratené strategické mestá či odpadlíci z radov veliteľov militantnú skupinu radikálov výrazne oslabili. Všetko sa ukáže po skončení bitky o mesto Mosul. Zverstvá Islamského štátu: Samozvaný kalifát neuznáva žiadna krajina. V nepredvídateľných časových intervaloch sa sociálnymi sieťami šíria varovné videá plné vrážd a popráv. Tieto komunikačné kanály využívajú vodcovia IS ako spojenie so svojimi vojakmi a nasledovníkmi po celom svete.

Prostredníctvom videí a odkazov, ktoré majú burcovať samovražedných atentátnikov, šíria svoje posolstvá. Varovné odrezávanie hláv rukojemníkom, ktorých si vyberajú z radov vojakov aj civilistov, popravy mladých žien či príprava osemročného chlapca na samovražedný útok.

Z pazúrov organizácie uniklo niekoľko žien, ktoré podali svedectvo o tom, ako ich vojaci opakovane znásilňovali a týrali. IS nie je len zmes ozbrojených vojakov, ale aj posol strachu, vydierania a zla.


VIDEO Plus 7 Dní