Uprostred mesta: Vo Frankfurte nad Mohanom sú verejné domy priamo v centre mesta.

Bordel Európy: Legalizácia prostitúcie v Nemecku živí mafiánov

Odkedy v Nemecku legalizovali prostitúciu, dramaticky vzrástol obchod so sexom a kriminalita.

Sex je v Nemecku veľký biznis, v ktorom sa ročne otočí skoro 15 miliárd eur. Pracuje v ňom 400 tisíc prostitútok, denne ich služby využíva milión mužov. Od roku 2001 je v krajine prostitúcia legálna a Berlín často slúži za vzor, ako sa s najstarším remeslom v ľudských dejinách vyrovnať. Aká je však skutočnosť?

Ako v raji

Tak si v posledných rokoch musia pripadať zákazníci v nevestincoch. Aby prevádzkovatelia verejných domov v časoch hospodárskej krízy udržali záujem o platené sexuálne služby, znížili ceny a pridali nadštandardné ponuky či úkony zdarma.

Niektoré domy dokonca zaviedli paušálne taxy na spôsob all inclusive. Za sedemdesiat eur ponúkajú klientom „ako dlho a ako chceš“. V berlínskom Pussy Clube za túto cenu ponúkajú kopu sexu, jedla a pitia medzi desiatou dopoludnia a štvrtou hodinou popoludní. V ďalších verejných doTuristickámoch môžu zákazníci využiť zľavy pre dôchodcov, taxikárov alebo celodenné vstupenky od otvorenia do záverečnej.

Karin Ahrensová, ktorá v Hannoveri prevádzkuje nevestinec pod názvom Áno, pane, na začiatku krízy prišla o tridsať percent tržieb, niektoré domy stratili dokonca až polovicu svojich príjmov. Dnes tvrdí: „Každý zákazník chce zľavu. Akciové ponuky sú kľúčom k úspechu, často aj jedinou cestou, ako prežiť.“

Kasína a kluby: Nové mená pre verejné domy s najstarším remeslom. Foto: Petr Lukeš

Štát ako pasák

Zákon o prostitúcii legalizuje v Nemecku sexuálne úsluhy na vlastný živnostenský list aj na zmluvu so zamestnávateľom. V oboch prípadoch platia pre prostitútky pravidlá ako pre ostatné povolania v službách. Musia byť plnoleté, majú za povinnosť odvádzať daň z príjmu a zálohy na sociálne a zdravotné poistenie.

Na druhej strane majú nárok na nemocenskú, materskú a na dôchodok. Žiadne zdravotné prehliadky im však zákon neukladá. Obciam ponecháva možnosť upravovať podľa miestnych podmienok spôsob, ako sa bude prostitúcia vykonávať, vybrať miesto, ale aj prikázať, kde a kedy nesmú ženy praktizovať remeslo.

Zákon v Nemecku prijali v roku 2001 za vlády sociálnych demokratov a zelených. Vtedajšia ministerka za stranu zelených Renate Künastová aj dnes tvrdí, že hlavný dôvod na tento krok bolo zlepšiť sociálne postavenie sexuálnych pracovníčok. Najprv však od nich spoločnosť, teda mestá a štát, požadujú platenie daní.

Vynachádzavosť finančných úradov je v tomto smere obdivuhodná. V Kolíne nad Rýnom to vzali paušálne. Riaditeľ tamojšieho daňového úradu Josef Rainer Frantzen vymyslel, že na začiatku každého pracovného dňa musí prostitútka zaplatiť šesť eur. S potvrdenkou na túto sumu sa potom preukáže kontrolám z magistrátu bez ohľadu na to, či si v ten deň zarobí, alebo nie.

V miliónovej metropole platia dane nielen prostitútky, ale aj majitelia všetkých podnikov, ktoré ponúkajú sexuálne služby. Za každých desať štvorcových metrov platia mestu denne tri eurá. Kolín má z prostitúcie milión eur ročne. V neďalekom Bonne dokonca zaviedli sexomaty, kde prostitútky dostanú daňový kupón rovnako ako lístok na mestskú hromadnú dopravu.

Nočný život: Živo začína byť v kluboch až po zotmení. Cez deň je v službe len pár prostitútok. Foto: Profimedia.sk

Ako v pekle

V jednom z posledných dielov populárneho kriminálneho seriálu televízie ARD Miesto činu sa objavil prípad obchodu so sexom, v ktorom prevládala nebývalá brutalita. Tento diel vyvolal vášnivú diskusiu okolo prostitúcie a jej legalizácie. Do najsledovanejšieho televízneho diskusného programu Günthera Jaucha prišli odborníci a publicisti, vypovedala aj 30-ročná prostitútka pôvodom z Česka. Diváci sa nestačili čudovať.

Podľa Katrin Schauerovej z organizácie KARO, ktorá pôsobí hlavne v česko-nemeckom pohraničí, bol drastický obraz prostitúcie v Nemecku úplne podľa skutočnosti. V nemeckých bordeloch bujnie sadomaso. Prostitútky tam držia ako nevoľníčky. Viac ako polovica z nich je v Nemecku načierno, má na krku existenčné a jazykové problémy a o nejakej legalizácii ani nepočula. Publicistka Alice Schwarzerová obvinila nemecký štát, že z Nemecka sa stalo centrum obchodu s bielym mäsom, raj pasákov, majiteľov bordelov a obchodníkov so sexom. A tvrdí, že zákon z roku 2001 tomu výrazne pomohol.

Podľa prieskumu novinárky, ktorá sa týmto problémom systematicky niekoľko rokov zaoberá, pracuje v Nemecku v najstaršom remesle 75 percent prostitútok z donútenia. Policajný šéf pre boj s organizovaným zločinom z Dolného Saska Christian Zahel odhalil nemeckej verejnosti ďalšie, možno ešte alarmujúcejšie fakty. Práve legalizácia prostitúcie dnes financuje nemecké podsvetie. Gangy ako Hells Angels alebo Bandidos, ktorým už patria podniky zábavného priemyslu, hlavne kluby a diskotéky, dnes ovládajú ulice a štvrte červených lampášov v Kieli, v Kolíne nad Rýnom, v Stuttgarte alebo vo Frankfurte.

Zákon o legalizácii sťažil polícii situáciu. Keď chcú urobiť raziu vo verejných domoch, musia mať povolenie, nemôžu tam prísť, vykonať kontrolu a tak pomôcť ženám, ktoré sa snažia dostať odtiaľ preč. Podľa Zahela držia násilím v takýchto podnikoch až deväť žien z desiatich. Spôsob, ako sa do problémov dostali, sa opakuje ako cez kopirák. Nalákali ich na inú prácu, najčastejšie v bare, nasledujú drogy, znásilňovanie a nútenie na sex.

A ešte jedno majú spoločné. Väčšina z nich pochádza zo strednej a z východnej Európy. To je aj príbeh 30-ročnej Evy, Rómky z Česka, ktorú do Nemecka ešte v detskom veku predal rómsky gang. Najhroznejšie zážitky má z večierkov pre „lepších pánov“, po ktorých končila s rozdriapanou kožou a poranenými genitáliami. „Toto žiadna žena predsa nerobí dobrovoľne!“ prízvukuje.

Za a proti

Zákon o legalizácii prostitúcie v Nemecku dramaticky zväčšil objem obchodu so sexom vrátane kriminality s ním súvisiacej. V porovnaní so Švédskom, kde je prostitúcia zakázaná, je v prepočte na počet obyvateľov desaťkrát väčšia. To je výsledok rozdielneho vývoja posledných rokov. Podľa nemeckých úradov, rôznych štúdií sociálnych oddelení, pracuje na ulici viac ako polovica šľapiek bez pasáka. Presné oficiálne štatistiky nie sú verejnosti dostupné.

Alice Schwarzerová si je istá, že väčšina dievčat na ulici nie je nikde registrovaná a do štatistík sa ani nedostane. Na úradoch sa dá registrovať maximálne jedna pätina z nich. Finančné úrady vraj od každej novoregistrovanej sexuálnej pracovníčky chcú daňové doplatky najmenej za päť rokov dozadu. Koncom roka sa v Bruseli uskutočnila akcia za kriminalizáciu plateného sexu. Iniciovali ju asi dve stovky mimovládnych organizácií a požadujú zákaz prostitúcie v celej Európskej únii. Ich hovorkyňa Pierret Papeová z Európskej ženskej lobby sa odvoláva na švédsku skúsenosť a tvrdí, že kto chce pochopiť problém prostitúcie, musí pochopiť, že spojenie sexu a peňazí je zločin.

Zároveň priznáva, že pre svoju iniciatívu získala maximálne štyri desiatky europoslancov. Väčšina nemá na problém vyhranený názor alebo sa dokonca obáva, že kriminalizácia prostitúcie by, naopak, viedla k rastu sexuálneho násilia. Názory za a proti sa vyhrocujú. Vývoj v Nemecku dáva podľa odborníkov za pravdu odporcom legalizácie predajného sexu. Ale nemecká verejnosť je jasne za legalizáciu. Podporuje ju nielen 80 percent mužov, ale aj väčšina žien.

Najjednoduchšie riešenie ako obvykle ponúkajú politici, ktorí o tom najmenej vedia. A ľudia, ktorí hlasno argumentujú, že zákaz prostitúcie nič nerieši, by si mohli na nemeckom modeli uvedomiť, že nič nevyriešila ani jej legalizácia.

Kde je prostitúcia legálna?

Nemecko, Belgicko, Grécko, Holandsko, Dánsko a Španielsko: prostitúcia je tu povolená zákonom, povinnosťou je registrovať sa, platiť dane a poistenia

Francúzsko, Taliansko: povolené sú verejné domy, pouličná prostitúcia je zakázaná

Veľká Británia: pouličná prostitúcia a verejné domy sú zakázané, povolené sú malé salóny maximálne s tromi pracovníčkami

Luxembursko: zákaz verejných domov, povolená je pouličná a bytová prostitúcia

Turecko: prideľovanie štátnych koncesií pre verejné domy

Švédsko, Nórsko: prostitúcia je tu zakázaná. Trestnú zodpovednosť nesú klienti, prostitútky netrestajú

Rusko: zákaz prostitúcie. Pristihnuté ženy sú penalizované

Portugalsko, Bulharsko: zákon prostitúciu zakazuje, úrady ju však tolerujú

Poľsko, Írsko, Litva: úplný zákaz prostitúcie

Česko, Slovensko, Estónsko: bez zákonov, ktoré prostitúciu upravujú. Trestné je iba kupliarstvo a obchod s ľuďmi.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].