Brit ubil českého imigranta na smrť. Súd ho oslobodil, aj keď sa priznal

To nenecháme len tak! – tisícky Čechov už spísali petíciu za obnovenie procesu s britským vrahom, ktorý sa škandalózne vyhol akémukoľvek trestu.

Je to neuveriteľný príbeh s tragickým koncom, ktorý postavil na nohy nielen českú verejnosť, ale aj veľa slušných Britov a samotnú českú diplomaciu. Veď utĺcť na ulici neozbrojeného muža na smrť a potom to pred súdom uhrať na nutnú sebaobranu, je skutočne nevídané.

Najmä, keď agresívni Briti boli traja proti jednému Čechovi, ktorý nemal šancu sa brániť. Prípad sa stal v septembri minulého roka v Londýne a mnoho britských médií ho spája s nárastom negatívnych nálad bežných Britov voči cudzincom v ich krajine.

Zdeněk M.: Brit, ktorý ho zabil, sa priznal, no súd ho pustil na slobodu. Vraj išlo o sebaobranu.
Zdeněk M.: Brit, ktorý ho zabil, sa priznal, no súd ho pustil na slobodu. Vraj išlo o sebaobranu.
Foto: profimedia.sk

Zdeněk M.: Brit, ktorý ho zabil, sa priznal, no súd ho pustil na slobodu. Vraj išlo o sebaobranu. Foto: profimedia.sk

Nedávny oslobodzujúci verdikt londýnskeho súdu nad vrahom však vyvolal ešte väčšie vášne ako samotná vražda. Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek je pobúrený a chce sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Osudné slová

V ten nešťastný septembrový večer sa dnes už nebohý Zdeněk (31) vybral do fast-foodu kúpiť si niečo na večeru. V Londýne žil viac ako desať rokov a mal dobrú manažérsku pozíciu. Pred podnikom uvidel zaparkovaných niekoľko bicyklov a utrúsil nevinný žart, ktorý ho o pár minút stál život. “Čo je to tu, nejaký cyklistický gang?” spýtal sa žartovne. Ale majitelia bicyklov nemali zmysel pre jeho humor. Do českého manažéra v obleku začal skákať najmä Raymond Sculley. Podľa britských médií sa živí ako maliar a ten deň strávil hraním počítačových hier a fajčením marihuany.

Osudná poznámka: Pred týmto fastfoodom stretol mladý Čech svojho vraha. Zabil ho pre nevinnú poznámku.
Osudná poznámka: Pred týmto fastfoodom stretol mladý Čech svojho vraha. Zabil ho pre nevinnú poznámku.
Foto: profimedia.sk

Osudná poznámka: Pred týmto fastfoodom stretol mladý Čech svojho vraha. Zabil ho pre nevinnú poznámku. Foto: profimedia.sk

Zdeněk sa snažil situáciu upokojiť a po chvíli z fast-foodu odišiel. Lenže partia britských mladíkov na bicykloch sa pustila za ním. Priebeh ich stretu, keď ho dostihli, zachytili aj priemyselné kamery. Čech sa otočil a položil kúpené jedlo na zem. Sculley vzal z bicykla železnú reťaz s ťažkým bezpečnostným zámkom a udrel Zdeňka do hlavy. Rana ho sklátila na zem a tam mu britský agresor zasadil ešte ďalšie dva údery. Nad svojou umierajúcou obeťou ešte postál a povedal “pozri, čo si ma prinútil urobiť.”

Šokujúci rozsudok

Český manažér bol sám, neozbrojený a podľa dostupných informácií neútočil. Napriek tomu sa dvanásťčlenná porota britského súdu zhodla, že Scully je nevinný. Podľa rozsudku sa nedopustil ani len neúmyselného zabitia. Stačilo, že pred súdom vyhlásil, že Zdeňka nechcel zabiť a konal len v sebaobrane.

Zorganizovali petíciu: Slovenka, ktorá žije v Londýne, by chcela dosiahnuť spravodlivosť vďaka tlaku verejnosti.
Zorganizovali petíciu: Slovenka, ktorá žije v Londýne, by chcela dosiahnuť spravodlivosť vďaka tlaku verejnosti.
Foto: profimedia.sk

Zorganizovali petíciu: Slovenka, ktorá žije v Londýne, by chcela dosiahnuť spravodlivosť vďaka tlaku verejnosti. Foto: profimedia.sk

Pre mnoho Čechov je to jasný dôkaz britskej nevraživosti voči cudzincom, ktorá sa dostala už aj do súdnych rozhodnutí. Mnohí tvrdia, že ak by to bolo naopak, teda skupina troch Čechov a jeden zavraždený Brit, krajina by už vrela a vrah by dostal aspoň 20 rokov za mrežami.

Petícia je zrejme márna

Slovenka Miroslava Baleková, ktorá žije v Londýne, spustila petíciu na obnovenie procesu so Sculleym. Podpísalo ju už viac ako desať tisíc ľudí. Jej snaha je však zrejme márna, pretože v britskom súdnom systéme sa rozsudok zvrátiť nedá. Preto sa do prípadu vložilo aj české ministerstvo zahraničných vecí, ktoré je tiež verdiktom pobúrené. „Ak mi niekto povie, že to bolo zabitie v nutnej sebaobrane, ale boli tam traja muži na jedného, tak je to pre mňa veľmi nedôveryhodné a nepravdepodobné,“ vyhlásil český šéf diplomacie Zaorálek.

Lubomír Zaorálek: Český minister zahraničia sa chce obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štarsburgu.
Lubomír Zaorálek: Český minister zahraničia sa chce obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štarsburgu.
Foto: profimedia.sk

Lubomír Zaorálek: Český minister zahraničia sa chce obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štarsburgu. Foto: profimedia.sk

Pomôže Európsky súd pre ľudské práva?

Minister dodal, že šancu zabezpečiť spravodlivý trest pre vraha už môže dať len Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ak by nariadil nové pojednávanie. Obrátiť sa naň môžu len poškodení, v tomto prípade Zdeňkova rodina.

Česká republika je pripravená poskytnúť pozostalým maximálnu súčinnosť. „Tvrdím, že v tomto prípade boli závažne porušené práva českých občanov, teda príbuzných, ktorí sa nedočkali základnej spravodlivosti,“ dodal rozhorčený minister.


  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní