Časť armády Veľkej Británie má problém s dôsledkami nechráneného sexu.

Britská armáda čelí zákernému súperovi: Vojakov trápia pohlavné choroby

Desať percent členov britskej armády dopláca na dôsledky nechráneného sexu.

Približne 10-tisíc vojakov britskej armády za ostatné štyri roky ochorelo na niektorú zo sexuálne prenosných chorôb. Sto z nich – 73 mužov a 15 žien – má vírus HIV.

Ako odhalil redaktor britského denníka Daily Mirror Chris Hughes, pohlavnými chorobami trpí celkovo 9 341 z 87-tisíc členov britskej armády, čo je desať percent. Väčšinu tvoria muži, žien je necelá tisícka. Najčastejšie sa medzi ochoreniami vyskytli chlamýdie, genitálny herpes, genitálne bradavice a hepatitída B a C. Približne stovka vojakov trpí syfilisom a kvapavkou.

Jeden z vyšších dôstojníkov vyjadril znepokojenie nad pomerne vysokým číslom, keďže podľa neho súčasťou vzdelávania vojakov je osvetová kampaň o bezpečnom sexe.

„Väčšina jednotiek má k dispozícii kondómy a zdravotníci im neustále prízvukujú dôsledky nechráneného styku. Osveta je dôležitá, pretože mnohé z týchto ochorení, napríklad HIV, znamená pre nich koniec kariéry v armáde,“ vysvetlil zdroj.

Dodal, že vysoký počet prípadov pohlavných chorôb predstavuje vážny problém. Liečba si vyžaduje čas, počas ktorého sa pacienti nemôžu zúčastňovať vojenských operácií.

Američania riešia viagru

Americká armáda - na rozdiel od tej britskej - rieši opačný problém. Od roku 1998 ponúka vojakom benefity v podobe liekov na poruchy erektilnej dysfunkcie. Tabletky na podporu potencie a liečbu porúch erekcie sú evidované vo vládnych dokumentoch ako oficiálna súčasť vojenskej podpory.

Zvýšená starostlivosť o správne fungovanie reprodukčných orgánov sa vysvetľuje rizikovým povolaním. V dôsledku neho vojaci trpia tzv. organickou impotenciu, pri ktorej sa im nedostatočne prekrvujú pohlavné orgány a môže viesť dokonca k poškodeniu nervov. Na liečbu erektilnej disfunkcie minie Pentagon ročne 1,2 milióna dolárov.


VIDEO Plus 7 Dní