Vysoká pôrodnosť: Utečenci prichádzajú z krajín, kde je natalita vyššia než v Európe.

Bude dominantné európske náboženstvo islam? Tieto fakty tomu nahrávajú

Podľa odhadov už teraz tvoria moslimovia štvrtinu obyvateľstva Bruselu. Výraznú moslimskú menšinu majú aj viaceré francúzske, švédske, britské i nemecké mestá.

Použite vysokú pôrodnosť ako zbraň a dobyte ich krajiny. Takéto posolstvo adresoval v polovici septembra radikálny moslimský duchovný utečencom, ktorí už celé mesiace prúdia z Blízkeho východu do Európy.

„Všetky srdcia v Európe sú naplnené nenávisťou voči moslimom. Chcú, aby sme boli mŕtvi, ale stratili svoju plodnosť a potrebujú tú našu,“ cituje britský denník Daily Mail slová z kázne šejka Muhamada Ajída v jeruzalemskej mešite al-Aksá. „Dáme im plodnosť. Budeme plodiť deti s nimi, aby sme dobyli ich krajiny.“

Zjavne ide o výzvu radikálneho extrémistu, ktorá patrí na okraj spoločnosti. Ale aj viaceré serióznejšie analýzy naznačujú, že v Európe musíme počítať s demografickými zmenami, výsledkom ktorých bude narastajúci počet moslimov na starom kontinente. Pôjde naozaj o dramatické zmeny?

Stratégie extrémistov

Podľa imáma Ajída Nemecko ani ďalšie európske krajiny to so súcitom voči utečencom nemyslia úprimne. V skutočnosti ich potrebujú len ako pracovnú silu. Podľa neho by to však moslimovia mali využiť a vytiahnuť mimoriadne silný tromf - vysokú pôrodnosť. Ako tvrdí, tým by vydláždili cestu kalifátu v „prestarnutej“ a „sterilnej“ Európe.

Podobné stratégie, ktoré stavili na demografické krivky, nie sú medzi extrémnejšími islamskými skupinami ojedinelé ani v Európe. Pred niekoľkými rokmi tak svojimi názormi šokoval hovorca dnes už neexistujúcej belgickej organizácie Sharia4Belgium Fouad Belkacem, alias Abu Imran.

V rozhovore pre americkú kresťanskú televíziu CBN načrtol svoju víziu budúcej Európy. „Dokonca aj neveriaci pripúšťajú, že okolo roku 2030 budú moslimovia tvoriť väčšinu v Európe. Tu v Antverpách až 40 percent detí v školách sú moslimovia, takže to nie je žiadny problém,“ uviedol.

Čítajte viac:

Hrozí Európe islamizácia: Toto si myslí odborník

Zároveň naznačil, ako by pôvodní obyvatelia Belgicka mohli zabrániť tomuto scenáru. „Možno, ak by začali mať štyri ženy, ktoré by im porodili veľa detí. Ale nemyslím si, že sa to stane.“

Podľa neho je preto šaría, teda islamské právo, v Belgicku aj na celom kontinente logickým vývojom. V rozhovore Abu Imran zdôraznil, že islam a šaría sú jedno a to isté, navyše islam je v priamom protiklade s demokraciou, preto nemôže existovať nič ako demokratický moslim. „Veríme, že Alah tvorí zákony. On rozhoduje o tom, čo je dovolené a čo má byť zakázané.“

Podľa neho kritici islamského práva kladú príliš veľký dôraz na tresty, ako sú odseknutie ruky za krádež a ukameňovanie za cudzoložstvo. V štátoch s islamským právom vraj takýchto trestov udeľujú minimum. „Navyše, ak nie ste zločinec, prečo by ste sa mali báť šaríe?“ kladie si rečnícku otázku.

Čítajte viac:

Našli Ježiša kvôli azylu? Migranti húfne konvertujú na kresťanstvo

Sedí v base

„Alahovo víťazstvo je nablízku. Západ a Európa by sa mali pripraviť na vlnu šaríe a islamu,“ hlásal v roku 2012 Abu Imran. Ukázalo sa však, že nebol dostatočne trpezlivý na to, aby čakal, kým toto víťazstvo zariadi samotný demografický vývoj. Vo februári ho totiž súd v Antverpách odsúdil na dvanásť rokov basy za verbovanie bojovníkov pre Islamský štát v Sýrii, ako aj šírenie nenávisti.

Na druhej strane treba povedať, že nielen extrémisti, ale aj bežní ľudia občas uvažujú o možnej islamizácii Európy. Jeden príklad za všetky. Pred niekoľkými rokmi začalo po internete kolovať video, ktoré varovalo, že už o zopár desaťročí budú tvoriť v najväčších európskych krajinách väčšinu moslimovia.

Hoci štatistiky zverejnené vo videu boli buď vymyslené, alebo skreslené, klip sa stretol s veľkým ohlasom a stal sa obrovským hitom na You- Tube. Už v priebehu niekoľkých mesiacov mal desať miliónov pozretí. Aká je teda realita, stane sa už čoskoro Brusel hlavným európskym moslimským mestom?

Čítajte viac:

Zahadzujú doklady a rodiny nechali doma! Toto sa o migrantoch nehovorí

Nepresné odhady

Nie náhodou sme spomenuli práve Brusel. Podľa odhadov tam už teraz moslimovia tvoria štvrtinu obyvateľstva, pričom niekoľko rokov po sebe bolo najčastejším menom pre novorodencov Mohamed. Na druhej strane, výraznú moslimskú menšinu majú aj viaceré francúzske, švédske, britské i nemecké mestá.

Keď si k týmto údajom pridáme najnovšiu utečeneckú vlnu, ale aj skutočnosť, že v moslimských krajinách je pôrodnosť vyššia než na starom kontinente, postupná islamizácia Európy nie je až taká nereálna opcia.

Ale pred tým, než začneme robiť unáhlené závery, mali by sme si posvietiť bližšie na tieto čísla. Keďže väčšina európskych krajín nevedie štatistiky o pôrodnosti v rámci jednotlivých etnických či náboženských skupín, nie je vôbec jednoduché v tomto smere odhadovať demografický vývoj.

Nehovoriac o tom, že presne určiť, koľko ľudí bude žiť na určitom území o niekoľko desaťročí, je prakticky nemožné. „V 30. rokoch minulého storočia britská vláda odhadovala, že v roku 2000 bude v Spojenom kráľovstve žiť 20 miliónov ľudí,“ uviedol pre BBC demograf Andrew Hinde. „No ukázalo sa, že je to päťdesiat miliónov.“

Možno aj preto nie je veľa štúdií o tom, ako sa bude meniť náboženské zloženie európskej populácie. S jednou z najserióznejších prišli pred niekoľkými mesiacmi výskumníci z americkej skupiny Pew Research Center.

Podľa ich odhadu žilo v roku 2010 v Európe asi 43 miliónov moslimov, čo predstavuje menej než 6 percent európskeho obyvateľstva. V roku 2050 by ich podľa štúdie malo byť 71 miliónov, teda viac ako desať percent.

Inými slovami, počet moslimov na starom kontinente by mal v nasledujúcich desaťročiach narastať, ale reči o črtajúcej sa moslimskej väčšine či dokonca zavedení šaríe sú zjavne poriadne prehnané.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].