Otrokárstvo poznačilo kolonizované krajiny natoľko, že dodnes bojujú s chudobou.

Bývalé kolónie v Karibiku sa vzbúrili, Britániu chcú ošklbať o stovky miliárd libier

Štrnásť karibských národov chce vysúdiť obrovské finančné odškodné od Veľkej Británie, Holandska a Francúzska. Dôvod? Bolestné za otrokárstvo.

Bývalé európske koloniálne mocnosti dobehla minulosť. Britániu, Francúzsko a Holandsko chce 14 karibských krajín zažalovať za otrokárske praktiky.

Takmer dve storočia po tom, ako Briti prepustili posledných otrokov zo Západnej Indie, chce Aliancia karibských národov Caricom odškodné za „hrozné pretrvávajúce dedičstvo“ z minulosti.

Skupina dvanástich bývalých britských kolónií, bývalej francúzskej kolónie Haiti a holandskej dŕžavy Surinam je presvedčená, že súčasné európske vlády by mali niesť ťarchu zodpovednosti. A najmä Veľká Británia. Výšku sumy síce Caricom nespresnila, no mohlo by to byť až neuveriteľných 200 miliárd libier.

Obama nepomohol

Požiadavka reparácií nie je nová, v USA sa tieto myšlienky objavili už viackrát predtým, no nikdy nemali odozvu. Americký prezident Barack Obama v roku 2008 vyhlásil, že nepodporuje odškodnenie „potomkov otrokov“, čím si pohneval niekoľko členov Kongresu. V tom istom roku sa Biely dom ospravedlnil za otrokárstvo, v roku 2009 aj celý Senát, no žiadne legislatívne zmeny sa v tomto smere neudiali.

Caricom v žalobe argumentuje, že otroctvo odsúdilo koloniálne krajiny na chudobou, ktorou trpia dodnes. „Strašné dedičstvo týchto zločinov proti ľudskosti by malo byť kompenzované, aby naše krajiny a národy dosiahli rozvoj,“ vyhlásil premiér karibského štátu Svätý Vincent a Grenadíny Ralph Gonsalves.

Žaloba je na stole

Prívrženci odškodného argumentujú tým, že množstvo bývalých kolónií má dnes extrémne chudobné obyvateľstvo, vrátane milionárskych rajov, ako sú Bahamy a Barbados.

Predstavitelia Veľkej Británie sa však zdráhajú platiť odškodné, lebo je to vraj „zlý spôsob, ako riešiť historický problém“, píše portál britského denníka Daily Mail.

Caricom trvá na tom, že ak zlyhajú rokovania, podniknú právne kroky a pri vymáhaní sa zamerajú práve na ostrovný štát, ktorý bol v roku 1830 najväčším kolonizátorom.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní