Minister a Ján Krstiteľ: Bratislav Gašič financoval výstavbu chrámu, vďaka čomu má takúto fresku.

Bývalý minister obrany má fresku v chráme. Je na nej aj s bratom

Na podobizne politikov môžeme naraziť na rozličných miestach. No bývalý srbský minister Bratislav Gašič napriek tomu mnohých zaskočil. Freska s jeho portrétom totiž zdobí stenu v pravoslávnom Kostole svätého Jána neďaleko mesta Kruševac.

Bývalý minister je na nástennej maľbe vyobrazený spolu s bratom Bobanom ako odovzdávajú chrám Jánovi Krstiteľovi. Ako píše belehradský denník Kurir, freska politika môže pôsobiť bizarne, ale nedá sa jej nič vytknúť. Výstavbu nedávno dokončeného Kostola svätého Jána Krstiteľa totiž financoval Gašič so svojou rodinou a je zvykom, že podobizne darcov či dobrodincov zobrazia na stenách chrámu.

Bratislav Gašič: Z funkcie srbského ministra obrany musel odstúpiť pre sexistické poznámky na adresu novinárky. Foto: TASR

Ak sa niekto rozhodne vystavať kostol, pravoslávna cirkev mu v tom nemôže zabrániť - nech už ide o kohokoľvek. V posledných rokoch sa vďaka tomu na chrámových maľbách objavili viacerí politici a podnikatelia, čo vyvolalo rozporuplné reakcie srbskej verejnosti. Nedá sa vylúčiť, že už onedlho fresku v chráme bude mať aj súčasný srbský prezident Tomislav Nikolič. Ten totiž dokončuje kostol na svojom pozemku v obci Bajčetina neďaleko mesta Kragujevac.

Bratislav Gašič bol ministrom obrany za Srbskú pokrokovú stranu súčasného premiéra Aleksandra Vučiča v rokoch 2014 až 2015. Odstúpiť musel pre sexistické poznámky na adresu novinárky Zlatiji Labovičovej z rozhlasu B92. „Mám rád tieto novinárky, ktoré si tak ľahko kľaknú,“utrúsil o nej vtedajší minister. Novinárka si pritom pred ním pokľakla, aby nebola v zábere kamier. Gašič sa jej síce neskôr verejne ospravedlnil, ale premiér Vučič aj tak trval na jeho odchode z funkcie.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].