Japonské lietadlo letí ponad súostrovie Senkaku, ktoré je predmetom sporu medzi Čínou a Japonskom. Čína označila vzdušný priestor nad ostrovmi v správe Japonska za zónu svojej protivzušnej obrany.

Čaká nás III. svetová vojna? Japonsko je ako Voldemort z Harryho Pottera, tvrdí Čína

Zvyšujúce sa napätie medzi Čínou a Japonskom by mohlo vyústiť do celosvetového konfliktu, zamýšľa sa britský žurnalista Max Hastings. Jeden z čínskych diplomatov prirovnal Japonsko k zlosynovi Lordovi Voldemortovi z knihy o Harrym Potterovi.

Svetový konflikt sa síce podarilo odďaľovať celé desaťročia, teraz sa však črtá reálna hrozba narušenia mieru. Na obrovské globálne strety z 20. storočia však treba zabudnúť, pretože žiadna z veľmocí – dokonca ani Spojené štáty – by nenasadila do boja masovú armádu.

Ak vojenský konflikt nastane, budú v ňom figurovať hi-tech zbrane súčasnosti – špičkové vojenské lietadlá s posádkou i bez nej, rakety, kybernetické útoky a ničenie vesmírnych satelitov.

Aj to je dôvod, prečo čínsky veľvyslanec v Londýne spôsobil husiu kožu lídrov ázijských krajín i západných mocností vyhlásením, že technologicky vyspelé Japonsko predstavuje pre svetový mier vážnu hrozbu.

Ožíva v ňom bojový postoj, ktorý kedysi premenil druhú svetovú vojnu na globálny konflikt, vyhlásil diplomat a prirovnal krajinu vychádzajúceho slnka k Lordovi Voldemortovi, ústrednému zlosynovi z knižnej série Harry Potter.

Kontroverzné súostrovie

Iba pred niekoľkými týždňami Čína bez varovania označila stovky tisíc kilometrov štvorcových nad východným Čínskym morom ako svoju zónu protivzdušnej obrany. Zahrnula tam aj súostrovie v správe Japonska, ktoré je predmetom sporu oboch krajín. Japonci ho nazývajú Senkaku, Číňania Tiao-jü.

Spojené štáty reagovali na tejto čin vyslaním dvoch bombardérov USAAF B – 52, ktoré preleteli nad spornými ostrovmi, zdôrazňujúc právo voľnej navigácie.

Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil, že Čína začala úplne novú hru a jeho vláda pohrozila zostrelením všetkých čínskych bezpilotných lietadiel, ktoré sa objavia nad japonskými pohraničnými ostrovmi Senkaku. Peking odpovedal , že by to považoval za vojnový akt.

Mier zo slušnosti

Hoci nikto vrátane Číny nechce ozbrojený konflikt, analytik Medzinárodného inštitútu strategických štúdií tvrdí, že táto krajina si kladie za cieľ skôr prekonávať limity, než ich tlmiť.

Napätie medzi Washingtonom, Tokiom a Pekingom už roky rastie, aj keď všetky tri krajiny v súčasnosti udržiavajú diplomatické styky, zamýšľa sa Max Hastings v britskom denníku Daily Mail a pripomína miliardové dlhy USA voči Číne.

Ako dodáva, aj Veľká Británia a Nemecko boli tesne pred vypuknutím prevej svetovej vojny v roku 1914 najväčšími obchodnými partnermi.

Ponáhľajú sa za mocou

Na rozdiel od „krátkodobého obťažovania teroristických skupín typu al –Kájda“ bude v dlhodobejšom horizonte hlavnou hrozbou pre Spojené štáty práve Čína, ktorá sa pýši rastúcou flotilou rakiet a vojnových lodí.

Obrovská krajina, ktorá bola po stáročia zneužívaná západnými mocnosťami, si dnes zaslúži potlesk aj bázeň. Je to bohatý mocný národ, ktorý si môže uplatňovať svoje nároky veľmoci. Zároveň sú však nezrelí a majú naponáhľo.

A hoci sa svetu podarilo vyhnúť sa globálnej vojne viac ako 40 rokov, mier netreba brať ako samozrejmosť najmä v 21. storočí, uzatvára Max Hastings.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní