Prísne strážené: Policajti na vianočných trhoch v Štrasburgu.

Čaká nás vianočný teror? Najkrajšie sviatky v roku môžu ohroziť ďalšie útoky džihádistov

Američania varujú svojich občanov pred návštevou Európy

Islamským teroristom nie sú sväté ani kresťanské sviatky. Práve naopak. Množstvo ľudí v uliciach počas vianočných trhov je pre nich ideálna príležitosť, ako opäť zlikvidovať čo najviac neveriacich. Aj to je dôvod, prečo americké ministerstvo zahraničia varuje svojich občanov pred návštevou Európy. Na základe informácií od „dôveryhodných zdrojov“ sa totiž domnieva, že práve v období adventu hrozia starému kontinentu teroristické útoky zo strany takzvaných bojovníkov Islamského štátu (ISIS) a al-Káidy. Cieľom atentátov by mali byť podľa amerických úradov hlavne vianočné trhy a podujatia spojené so sviatočným obdobím.

Záťah: Pred niekoľkými týždňami zatkli španielski policajti podozrivých džihádistov.
Záťah: Pred niekoľkými týždňami zatkli španielski policajti podozrivých džihádistov.
profimedia

Záťah: Pred niekoľkými týždňami zatkli španielski policajti podozrivých džihádistov. Foto: profimedia

Európa v pohotovosti

Hoci informačné zdroje USA, aspoň tie, ktoré sú oficiálne prezentované verejnosti, už neraz sklamali, tentoraz ich nemožno brať na ľahkú váhu. Nedávno sa o tom presvedčili Francúzi, ktorým sa počas koordinovaného policajného zásahu na viacerých miestach podarilo zadržať sedem ľudí podozrivých z terorizmu. Dvoch v Marseille a zvyšok v Štrasburgu. Podľa denníka Le Parisien, osoby francúzskej, afganskej a marockej národnosti mali vo svojich bytoch slušnú výzbroj - hlavne pištole rôzneho druhu a nechýbali ani džihádistické propagačné materiály.

Policajti sa prípadom zaoberali niekoľko mesiacov a z vyšetrovania vyplynulo, že skupina mala priame prepojenie na teroristickú bunku v Sýrii. Kriminalisti predpokladali, že džihádisti plánovali útočiť predovšetkým na vianočných trhoch v Štrasburgu, ktoré patria k najväčším na svete a lákajú turistov z celej Európy. Ako píše britský Daily Mail, v čase zatýkania zostávalo do tohto slávneho podujatia päť dní. Denník zároveň upozorňuje, že mená šiestich podozrivých neboli tajným službám známe.

Tým sa len potvrdzuje, že odhadovaný počet potenciálnych teroristov zďaleka nemusí korešpondovať s realitou. Mimochodom, štrasburské vianočné trhy boli cieľom teroristov už v roku 2000. Aj vtedy boli, našťastie, vražedné plány zmarené. Ako píše britský The Independent, zo siedmich zadržaných neskôr dvoch prepustili a postupne vychádzali na povrch ďalšie informácie. Podľa správ v telefónoch plánovali zaútočiť na viacero cieľov. Napríklad na parížsky Disneyland, vianočné trhy na Champs Elysees, centrum francúzskej spravodajskej služby, kriminalistickú centrálu či budovu súdu v hlavnom meste.

Zatýkanie a kontroly

Nezaháľajú ani španielski strážcovia zákona. Tí ešte v septembri zatkli dvoch mužov podozrivých z prípravy atentátu. Podľa policajných zdrojov boli obaja rozhodnutí vraždiť a sami zomrieť v mene džihádu. Mesiac nato sa za mrežami ocitla ďalšia štvorica, tentoraz verbovačov. Traja muži a jedna žena sa snažili získať na ciele Islamského štátu mladých ľudí, dokonca dvanásťročné deti. Za viac než pol druha roka zadržali Španieli celkovo vyše stošesťdesiat osôb podozrivých z terorizmu alebo zo spolupráce s ISIS.

Hrozby útokov počas vianočných sviatkov sa obávajú aj Nemci. Preto majú na trhy a miesta, kde sa budú odohrávať rôzne podujatia, dohliadať početné policajné hliadky a tiež súkromné bezpečnostné služby. Azda najviac budú strážené populárne vianočné trhy v bavorskom Norimbergu, kde sa treba pripraviť aj na dôsledné kontroly. Posilnenie bezpečnostných zložiek hlásia napríklad aj v Kolíne nad Rýnom, Karlsruhe, Mannheime, vo Freiburgu, v Ulme i v Brémach.

Islamský štát v troskách: Irackí vojaci ukoristili pri Mosule obávanú vlajku. Podľa odborníkov by teroristi mohli po územných stratách zmeniť taktiku a udrieť v Európe.
Islamský štát v troskách: Irackí vojaci ukoristili pri Mosule obávanú vlajku. Podľa odborníkov by teroristi mohli po územných stratách zmeniť taktiku a udrieť v Európe.
profimedia

Islamský štát v troskách: Irackí vojaci ukoristili pri Mosule obávanú vlajku. Podľa odborníkov by teroristi mohli po územných stratách zmeniť taktiku a udrieť v Európe. Foto: profimedia

Islamisti pred súd

Holandský Národný koordinátor pre bezpečnosť a boj proti terorizmu Dick Schoof na základe informácií tajných služieb hovorí zhruba o šesťdesiatich až osemdesiatich džihádistoch vycvičených Islamským štátom, ktorí sú kedykoľvek pripravení zaútočiť na území Európy. Samozrejme, k tomuto na pohľad nízkemu počtu treba prirátať veľmi ťažko vypátrateľných osamelých vlkov a tiež časť „mlčiacej moslimskej väčšiny“, ktorá výčiny bojovníkov ISIS potichu podporuje a vďaka účinnej propagande môže ľahko prejsť do aktivity.

Kolabujúci Islamský štát viac než v minulosti teraz apeluje na svojich priaznivcov v Európe, aby sa pripravili na svätú vojnu. A hoci boje o Mosul stále prebiehajú, stratégia teroristickej organizácie sa po strate významnej časti obsadených území mení. Ich bojovníci sa podľa Schoofa presúvajú na starý kontinent ako utečenci s úmyslom pripraviť ďalšie atentáty. Holandský odborník sa preto obáva podobných útokov, aké sa odohrali v Paríži, Bruseli, alebo v Nice.

Za problém pokladá aj niekoľko tisícok Európanov, ktorí sa zaradili medzi vojakov ISIS v Iraku a Sýrii. Tí sa totiž pravdepodobne pokúsia vrátiť domov. Ošľahaní bojmi a so zvrátenou ideológiou v srdci. Počet potenciálnych útočníkov by sa tak mohol opäť výrazne zvýšiť. Podľa holandského koordinátora všetci by mali skončiť pred súdnym tribunálom. V tom najlepšom prípade by mali prísť o pas a ak neskončia za mrežami, mali by byť ich pohyb monitorovať bezpečnostné zložky jednotlivých štátov.

Od vlaňajšieho útoku na redakciu francúzskych satirických novín Charlie Hebdo v Paríži zabili teroristi Islamského štátu alebo stúpenci moslimského fundamentalizmu vyše 250 obetí. Najhoršie z týchto útokov sa odohrali v Paríži v novembri 2015, kde zahynulo 130 ľudí, a v Nice, kde počet mŕtvych presiahol osemdesiat. Podarí sa Európe zabrániť ďalšiemu, tentoraz vianočnému vraždeniu?