Čarodejníkom s nadpozemskou energiou sa darí aj na Slovensku.

Čarovanie s energiami je výnosný biznis. Chorých však môže ohroziť na živote!

Česko chce sprísniť pravidlá fungovania liečiteľov, na Slovensku môžu v prípade ohrozenia života skončiť za mrežami.

Čarovanie s astrálnymi a inými energiami patrí už roky k výnosným druhom biznisu. A nielen za riekou Morava, kde je každý druhý Čech ochotný otvoriť peňaženku „vyvolenému mágovi“ v nádeji na vyliečenie. Čarodejníkom s nadpozemskou energiou sa darí aj u nás.

Na prvý pohľad neškodný obchod s nádejou však môže ohroziť zdravie tých, ktorí uveria samozvaným guru a ignorujú rady lekárov. Nedávna smrť onkologického pacienta v Česku vyburcovala českého ministra zdravotníctva Svatopluka Němečka na razantný krok.

V mimoriadnom televíznom vysielaní dôrazne varoval pred podvodníkmi, ktorí odrádzajú od lekárskej starostlivosti a sľubujú zázraky. Na adrese [email protected] chce zbierať podnety od občanov a pomôcť verejnosti zorientovať sa v neprehľadom svete samozvaných liečiteľov a mágov.

Obchod s nádejou

Sľubujú, že vás zbavia problémov pomocou všakovakých bylín, ihiel, zemných kvapiek, vývaru z morských rias, moču či dokonca vlastných slín. Či už vás trápi vypadávanie vlasov, nespavosť, chorobná žiarlivosť, závislosť od cigariet, nemožnosť otehotnieť alebo rakovina, „alternatívni liečitelia“ majú poruke nenáročné riešenia.

České úrady si obchod s nádejou dlho nevšímali. Naoko pokojnú hladinu pred časom rozvírila správa o úmrtí onkologického pacienta, ktorého „liečil“ Jiří Suchý zo spoločenstva Slnko nádeje. Pochybný guru vraj presvedčil Marcela Wimmera trpiaceho leukémiou, aby vysadil lekársku liečbu a podrobil sa plateným zákrokom.

Štyridsaťpäťročný muž uveril a rezignoval na západnú medicínu. Jeho rodičia sú presvedčení, že preto predčasne zomrel. „Keby sa liečil normálne alebo kombinoval oba postupy, tak by zrejme tiež umrel, no možno neskôr a dôstojnejším spôsobom, nie s takými krutými bolesťami,“ citoval Český rozhlas rodičov nebohého Marcela Wimmera.

„Keď sme si po neho prišli, tak už sme ho vlastne niesli. Ani nohami nemohol hýbať. Chcel som ho posadiť na stoličku, no on mi prepadol na zem. To bol de facto koniec. Nie de iure, pretože oficiálne zomrel až v nemocnici. A to oni potrebovali,“ doplnil Marcelov otec.

Jiří Suchý, ktorý je považovaný za guru spoločenstva, sa k prípadu nechcel vyjadrovať. „Ja neliečim, ja robím odblokovanie a poskytujem poradenstvo,“ opakoval dookola.

Prípad Marcela Wimmera nie je jediný. Súd v Hradci Králové poslal pred časom na pätnásť rokov do väzenia matku šesťročného chlapca a jej druha, ktorí dieťaťu s cukrovkou nepodávali inzulín. Partneri v rozpore s pokynmi lekárov znižovali a postupne vysadili dávky inzulínu. Spoľahli sa totiž na rady liečiteľov.

„Urobili mu diagnostiku podľa očnej dúhovky a prišli na to, že nemá cukrovku, ale iba cukor v hlave. Inzulín sme vysadili. Verili sme skôr prírodnej liečbe ako lekárom, tých sme sa báli. Robili zo syna pokusného králika,“ dôvodil otčim.

Čítajte viac:

Rodičia nedávali šesťročnému synovi inzulín, zomrel po alternatívnej liečbe

Zodpovednosť pred zákonom

„Konanie podobných šarlatánov, ktorí zneužívajú nešťastie a zúfalstvo vážne chorých ľudí a podvodne na nich zarábajú, je ďaleko za hranicou hyenizmu,“ vyhlásil český minister zdravotníctva Svatopluk Němeček. Verejnosť varoval pred samozvanými liečiteľmi a požiadal, aby podobné prípady oznámila na adresu [email protected]

Němeček upozorňuje, že ťažko chorí pacienti, ktorí prepadli zúfalstvu a beznádeji, sú ľahkým terčom pre podvodníkov. „Je mojou povinnosťou čo najdôraznejšie varovať pred ľuďmi, ktorí vážne chorých pacientov odrádzajú od lekárskej starostlivosti. Môžu ich tým bezprostredne ohroziť na živote,“ dodal.

Keď lekár urobí chybu, hrozí mu súd a trest. Liečitelia v Česku však takú zodpovednosť nenesú. Objavili totiž právnu kľučku. Oficiálne poskytujú poradenstvo a na to žiadnu licenciu nepotrebujú. Minister preto navrhuje, aby liečitelia v Česku boli trestne zodpovední, keď svojimi postupmi ohrozia život pacienta.

Jeho návrh podporuje aj Českomoravský zväz liečiteľských umení, ktorý sa dištancuje od liečiteľov, čo radia chorým, aby zavrhli klasickú medicínu. „Nech je za to každý zodpovedný, nech si to každý rozmyslí. Vyrojilo sa mnoho ľudí, ktorí si prečítali päť kníh a myslia si, že už to vedia, ale to je úplný nezmysel,“ varuje podpredseda zväzu Jaromír Kolařík.

Tvrdý postup proti šarlatánom podporuje aj Česká lekárska komora. Hlavné riziko vidí v tom, že chorý, ktorý pristúpi na alternatívnu liečbu, môže premeškať vhodný okamih na začatie účinnej liečby a šanca na úspešné liečenie či dokonca vyliečenie klesá. Keď sa chorý zverí do rúk odborníkov neskoro, liečba pokročilého ochorenia je namáhavá, nákladná a často neúspešná.

Býva tiež častejšie sprevádzaná nežiaducimi účinkami, ktoré zhoršia kvalitu života. V Česku existujú stovky spolkov sľubujúcich zázračné uzdravenie. „Keď sa duchovno dobre manipulatívne podá, tak sme schopní zveriť vodcom obrovskú moc,“ pripomína psychológ Prokop Remeš.

Slovenská prax

Inak to nie je ani u nás, kde si tiež možno vybrať z ponuky desiatok až stovák viac či menej serióznych liečiteľov. Keďže súčasná legislatíva neupravuje inštitút liečiteľstva, za liečiteľa sa môže vyhlásiť každý. Našincov však chráni Trestný zákon.

Každému, kto nemá predpísanú odbornú spôsobilosť zdravotného pracovníka alebo iného odborného pracovníka v zdravotníctve a ohrozí, poškodí iného či spôsobí mu smrť nesprávnou indikáciou liekov, liečiv a iných zdravotných pomôcok, hrozí basa od šiestich mesiacov do ôsmich rokov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní