Čecha vytiahli vlani zo závejov vo východnej časti Osla.

Čech, ktorého našli v Osle, dlhuje v rodnej vlasti peniaze

John Smith, vlastným menom Michal P., sa vrátil do Česka, aby si vybavil nové doklady. V rodnej vlasti sa neplánuje zdržať, nový život chce začať v cudzine. Zdôvodňuje to obavou o život.

Príbeh Čecha vystupujúceho pod menom John Smith, ktorého našli koncom minulého roka v nórskom Osle zraneného, bez dokladov a s údajnou stratou pamäti, pripomína severskú detektívku.

Po zverejnení fotografie sa síce podarilo zistiť totožnosť nájdeného muža a na základe výpovedí príbuzných a bývalých zamestnávateľov aspoň čiastočne zrekonštruovať jeho minulosť, no mnohé z otázok zostávajú nezodpovedané.

Verejnosť stále s istotou nevie, ako a prečo sa záhadný počítačový expert ocitol na severe Európy, za akých okolností stratil pamäť, prečo si nevie spomenúť len na niektoré udalosti zo svojho života a či sa skutočne zaoberal vyšetrovaním hospodárskej kriminality za pol miliardy českých korún.

Isté je, že John Smith, vlastným menom Michal P., sa vrátil do Česka, aby si vybavil nové doklady. V rodnej vlasti sa neplánuje zdržať, nový život chce začať v cudzine. Zdôvodňuje to obavou o život. Prekáža mu tiež podľa neho očierňujúca kampaň v českých médiách. Novinári za riekou Morava zistili, že záhadný John Smith, alias Michal P., má v Česku dlhy.

Severská detektívka

Čech John Smith označil posledné mesiace svojho života za peklo. Tvrdil, že severská krajina sa mala stať jeho cintorínom. Je vraj možné, že ho útočníci napadli na inom mieste a nórsku metropolu použili len ako smetisko pre jeho telo. Priznal, že má strach z neznámych útočníkov, ktorí ho okradli, zdrogovali a zrejme dlhší čas držali spútaného. Vylúčiť vraj nemožno ani sexuálny útok.

Prípad záhadného Johna Smitha dostala na starosť Cathrine Grøndahlová. Špecialistka na trestné právo, ktorá v minulosti zastupovala obete masového vraha Andersa Breivika, potvrdila, že obavy zo sexuálneho napadnutia jej mandanta sú opodstatnené.

Viac svetla do prípadu nevniesol ani otec nájdeného Čecha, podľa ktorého môže ísť o vysokú hru. „Robím síce znalca v ekonomike a vo finančníctve, no so synovým zmiznutím, týraním a mučením to nesúvisí. Nikdy nebol trestaný ani sa do ničoho nezaplietol. Je však možné, že šlo o vyššie záujmy, prečo zmizol a mal zomrieť,“ povedal Michalov otec.

Zároveň pripustil, že syn mal prístup k tajným informáciám. „Tuším, že mal previerku na stupeň tajné.“ Naposledy vraj počul o synovi v decembri 2013, keď mu oznámil, že odchádza na Nový Zéland.

České ministerstvo vnútra medzičasom uviedlo, že tridsaťšesťročný Michal P. bol v rokoch 1998 až 2002 jeho zamestnancom. Muž bol podľa hovorcu ministerského úradu Vladimíra Řepku radovým pracovníkom, ktorý mal na starosti prepájanie počítačov a tlačiarní. „Nemyslím, že sa mohol dostať k akýmkoľvek citlivým dátam,“ dodal.

John Smith, alias Michal P., kontroval: „Keďže ministerstvo vnútra a polícia znižujú význam mojej roly a pracovných úloh, začínam si robiť trochu obavy.“

Zadlžený

České médiá zistili, že Michal P. sa po oficiálnom odchode z ministerstva vnútra živil ako súdny znalec v oblasti kybernetiky a výpočtovej techniky na stredočeskom krajskom súde. V roku 2012 ho však vyradili z databázy súdnych znalcov pre neplnenie povinností. Pre políciu mal pracovať v rokoch 2007 až 2011.

Jeho úlohou vraj bolo spracovať posudky v prípade spoločností zo skupiny Delta, ktoré ponúkali záujemcom vysoké zhodnotenie vložených peňazí a cenných papierov. Odhadovaná škoda dosiahla pol miliardy českých korún. John Smith, alias Michal P., vraj priebežne podával výsledky svojho skúmania.

Tesne pred zmiznutím v roku 2011 mal odovzdať záverečný posudok, za ktorý ho čakala nemalá finančná odmena. Posudok však nedodal, honorár nedostal a rozhodol sa odletieť z Česka. V rodnej krajine sú na Michala P. uvalené štyri exekúcie. Z príslušného registra vyplýva, že banke nesplatil 934-tisíc českých korún z hypotéky a ďalším trom veriteľom dlhuje vyše 268-tisíc českých korún.

Krajský súd v Prahe začal koncom vlaňajška konkurzné konanie, ktoré stále beží. Jedným z veriteľov je aj Michalov otec. „Považujem za vhodné priznať, že vzťahy nie sú ružové, v pozadí je určitá negativita z dlhu. Oni (rodina) na mňa nečakajú s otvorenou náručou, sú tam určité výčitky,“ pripustil Michal P. v rozhovore pre český portál iDnes.cz.

Zároveň zdôraznil, že dlhy splácať nebude. Tvrdí, že v priebehu dvoch zahmlených rokov sa stalo niečo, čo mu zabránilo riadne ich splácať, a nevníma to ako svoju chybu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní