Biznis so spermiami: V iných krajinách sa dá na pohlavných bunkách zarobiť mnohonásobne viac ako v Česku.

Čechom dochádzajú spermie. Darcovia chodia na zárobky do Nemecka

Spermie sú úzkoprofilový tovar. Darcovia uprednostňujú cudzinu, kde platia viac. Kvitne aj čierny obchod, ktorý využívajú osamelé ženy a lesbičky.

Približne šestina párov u našich západných susedov má problém s počatím, počty asistovaných reprodukcií každoročne stúpajú. Problém je, že v Česku „dochádzajú“ spermie. Kvalitných darcov je totiž málo a mnohí namiesto rodnej hrudy uprednostnia zahraničie, kde za úzkoprofilový materiál dostanú výrazne viac.

Do tridsaťpäťky

Z českých spermií sa stal exportný hit. Dôvodom sú okrem peňazí pravidlá, ktoré musia kliniky dodržiavať. Nejde pritom len o zachovanie stopercentnej anonymity darcu. Tú môže zdravotnícke zariadenie odtajniť len v prípade, keď má dieťa, potomok majiteľa spermií, vážne zdravotné problémy a hľadá sa preň darca orgánov alebo kostnej drene.

Oveľa vážnejšou prekážkou je, že vstupnou kontrolou zahŕňajúcou dôkladné biologické, genetické a virologické vyšetrenie prejde priemerne každý desiaty záujemca. Málokomu z potenciálnych adeptov na darcovstvo sa totiž chce absolvovať uvedené testy.

Spermie môže podľa českých zákonov darovať muž vo veku od osemnásť do tridsaťpäť rokov, ktorý skončil strednú školu s maturitou. Záujemca môže navštíviť jednu asi z tridsiatich spermiobánk v Česku. Samotný odber je bezplatný, majiteľ spermií dostane „len“ náhradu za strávený čas a príspevok na cestovanie vo výške približne päťdesiat eur.

V zahraničí platia viac

Mnohí záujemcovia o darcovstvo, medzi ktorými sú nezriedka študenti z českých vysokých škôl, si však spočítali, že darovať spermie v cudzine sa oplatí viac.

Zistili, že za hranicami dostanú za svoje pohlavné bunky mnohonásobne vyššiu odmenu ako v Česku. Stačí si odskočiť do susedného Nemecka alebo Rakúska, kde sa finančná odmena pohybuje okolo päťsto eur. Za jediný odber tak dostanú zhruba polovicu toho, čo zarobí priemerný Čech v hrubom za mesiac.

Hrubá mzda u našich západných susedov bola v druhom štvrťroku tohto roka totiž 26 287 korún, čo je v prepočte takmer 970 eur. Keďže čísla sú neúprosné a nepustia, mužské spermie sa za riekou Morava stávajú nedostatkovým tovarom.

„Počet Čechov, ktorí sa rozhodujú pre darcovstvo spermií, už určitý čas stagnuje. Dopyt po nich sa však, naopak, stále zvyšuje. Dá sa teda povedať, že je ich v súčasnosti relatívny nedostatok,“ potvrdzuje gynekológ a sexuológ Pavel Turčan negatívny trend.

Odborník pripúšťa, že pri nedostatku darcov sa upúšťa od niektorých pravidiel. „Napríklad platí, že darca by mal mať ukončené stredoškolské vzdelanie. O výbere vhodných adeptov na darcovstvo však rozhodujú jednotlivé kliniky. A tak nie všetci žiadatelia o darovanie spermií musia mať maturitu. Väčšinou sa vyberá darca zodpovedajúci páru, pre ktorý sú jeho spermie použité,“ dodáva Turčan.

Vedú vysokoškoláci

Typickým darcom spermií v Česku sú, podobne ako inde v Európe, študenti vysokých škôl, ktorí si chcú finančne trochu prilepšiť. To je hlavný a zvyčajne aj jediný dôvod, ktorý ich privedie na kliniky.

„Žiaden spasiteľský komplex v tom nehľadajte,“ potvrdzuje sexuológ Ondřej Trojan. Vie, o čom hovorí. Ako študent si týmto spôsobom tiež zvyšoval študentský rozpočet. „Odmena päťsto korún bola vtedy pomerne slušná motivácia a viac študentov tak riešilo finančnú situáciu.“

Trojan si myslí, že i dnes to deväťdesiat percent darcov spermií robí pre peniaze. „Je to navyše najpríjemnejší zo všetkých spôsobov darovania telesných tekutín. Krv a plazmu dávate väčšinou bezplatne a v nemocnici musíte stráviť viac času,“ dodáva sexuológ.

Finančnú motiváciu darcov potvrdzuje aj dvadsaťšesťročný učiteľ z Prahy. Karel daroval spermie ešte ako študent, a to opakovane. „Nalákala ma na to kamarátka, ktorá študovala reprodukčnú medicínu. Na začiatku to bolo stávka, ale napokon sa peniaze navyše zišli na nájomné,“ priznáva dnes už šťastne ženatý mladý muž.

Tvrdí, že občas premýšľa, či jeho spermie skutočne použili. K motivácii dodáva: „Keď mi laborantka povedala, že taký kvalitný spermiogram sa vidí málokedy, moje ego to potešilo.“

Krásavci s diplomom

Informácie, podľa ktorých budúci rodičia vyberajú darcu, sa na českých klinikách podľa zákona obmedzujú len na krvnú skupinu a vzhľad. Dozvedia sa farbu očí, vlasov, váhu a výšku darcu, aby sa ich budúci potomok aspoň čiastočne podobal na skutočných rodičov. Nemôžu si diktovať, či má mať dieťa gény športovca, vedca, alebo hudobníka.

Najmä ženy sa napriek zákonným obmedzeniam snažia presvedčiť lekárov, aby im ukázali darcu, ktorého spermie majú dostať. „Ženy vymýšľajú všeličo, ale je úplne vylúčené, aby s darcom prišli do kontaktu,“ vysvetľuje odborník na neplodnosť Pavel Čermák.

„Všetky chcú vysokoškolákov, ktorí sa čo najviac podobajú ich partnerom. Je však na lekárovi, aby vybral darcu podobného vzhľadu,“ zdôrazňuje Čermák.

Potenciálni darcovia spermií sa najčastejšie generujú z obyvateľov vysokoškolských internátov. Z recesistickej výpravy spolužiakov sa však môže vykľuť poriadna depresia. Platí to napríklad v prípadoch, keď lekár rozjarenej partičke mladých mužov oznámi, že by si niektorý z nich mal pre istotu zamraziť spermie do budúcnosti pre vlastnú potrebu.

Kvalita ich materiálu je v dvadsiatke taká slabá, že o desať rokov z neho žiadne dieťa nebude. „Ľudia si neuvedomujú, že medzi schopnosťou erekcie a plodnosťou je malá súvislosť,“ vysvetľuje Trojan.

„Sú muži, ktorí majú dosť testosterónu, a teda kvalitnú erekciu, ale majú napríklad nepriechodné semenovody. Taký muž síce funguje ako obecný býk, ale s počatím má problém.“

Čierny trh

V Česku neexistuje iba oficiálny trh so spermiami, ale i ten neoficiálny. Dôvod sú peniaze i fakt, že zdravotnícke zariadenia pomáhajú len mužsko-ženským párom. Reprodukčné centrá a kliniky totiž neumožňujú oplodniť ženy bez partnera. A tak darcov na internete hľadajú skôr ženy, ktoré žijú single alebo sú lesbičky.

Na klinike zaplatí záujemkyňa za umelé oplodnenie zhruba tritisíc eur. „Oplodňujúcu“ súlož s mužom na internete kúpite za bagateľ. „Predám svoje kvalitné spermie, priateľka mi porodila tri dievčatká a každé sme mali hneď na prvý pokus. S týmto problémom som vypomáhal i priateľom, tiež boli spokojní. Som stopercentne zdravý, diskrétny. Som podnikateľ z Brna. Cena dohodou.“

Takých ponúk na internete pribúda. Nakúpené spermie možno aplikovať klasickou cestou - teda pohlavným stykom, ale aj prostredníctvom striekačky. Za jeden odber semena si podnikavci účtujú približne sto eur. Okrem toho im potenciálna matka preplatí náklady na cestovanie a prípadné ubytovanie.

Samozrejmá je anonymita, diskrétnosť a žiadne ďalšie záväzky. Po úspešne vykonanom oplodnení si väčšina nepraje žiadne ďalšie stretnutia. Odborníci však varujú. Môže sa stať, že žena bude časom uplatňovať výživné, darca sa ocitne v neželanej úlohe otca a problém bude musieť riešiť súdnou cestou.

Ďalším rizikom je kvalita načierno darovaného materiálu, keďže darca neabsolvoval žiadne testy. Túžba po dieťati je však často taká veľká, že ženy podstúpia i tieto riziká.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní