Česká polícia: Lupičov či podvodníkov by rada dostala za mreže, mnohí však už roky unikajú.

Česi na úteku: Užívajú si exotické vyhnanstvá

Česká polícia by veľké ryby rada dostala do chládku, tie si však užívajú exotické vyhnanstvá.

Súpisy najhľadanejších osôb bývajú veľmi subjektívnym pohľadom. Interpol totiž žiadny podobný rebríček top gangstrov nemá a česká polícia neustále vysvetľuje, že všetkých podozrivých na úteku hľadá s rovnakým úsilím. Je však nespochybniteľný fakt, že zoznam Interpolu aktuálne obsahuje niekoľko desiatok osôb s českým štátnym občianstvom. Sú medzi nimi aj mediálne hviezdy, ako najbohatší esbéeskár František Procházka či kontroverzný podnikateľ Radovan Krejčíř. Na zozname tých najhľadanejších je však oveľa viac tých, ktorých poznajú len odborníci.

Zákony a peniaze

Odlišné zákony, nedokonalé medzinárodné zmluvy a veľké peniaze. To sú hlavné zbrane, ktoré slávni utečenci z Česka používajú v boji so svojimi prenasledovateľmi. Po niektorých pátrajú policajti dodnes, o ďalších síce lovci lebiek vedia, ale tí si útek naplánovali tak dokonale, že sa i niekoľko rokov úspešne vyhýbajú svojmu vydaniu. Podľa kriminalistov záleží predovšetkým na štáte, kde sa títo ľudia buď ukrývajú, alebo žijú spokojným životom chránení armádou vychytených právnikov. Kombináciou oboch možností je aktuálne napríklad Radovan Krejčíř.

„Hlavným problémom pri pátraní aj pri žiadosti o vydanie sú zákony a to, či má Česko s konkrétnou krajinou uzavretú zmluvu o vydávaní zločincov,“ potvrdila nám Dagmar Bednarčíková z českého policajného prezídia. Práve v rámci ústredia kriminálnej polície funguje špeciálny tím „lovcov lebiek“ hľadaných zločincov utečencov po celom svete. Tí „najhľadanejší“ však majú často radikálny „finančný náskok“. Ako prvé si totiž na úteku kúpia úplne novú identitu a dokonalé falošné doklady vrátane nepriestrelných alibi. Niektorí potom idú ešte ďalej. „Stretávame sa aj s prípadmi, keď si platia drahé plastické operácie a menia svoju podobu,“ doplnila Bednarčíková.

Radovan Krejčíř

Ak možno niekoho označiť obľúbeným slovným spojením „kontroverzný podnikateľ“, je ním bezpochyby Radovan Krejčíř. Ako podnikateľ sa dostal k rozprávkovému majetku. V súčasnosti žije v Juhoafrickej republike, zatiaľ čo doma je odsúdený za podvody, machinácie, daňové úniky, ozbrojovanie i podozrenie z vydierania a vraždy na mnohoročné väzenie. Preslávil sa však hlavne svojím eskamotérskym výkonom, keď v júni 2005 utiekol policajtom pri domovej prehliadke vo vlastnom dome. Ubzikol totiž v prítomnosti šestnástich mužov zákona, ktorým nejaký čas vôbec nechýbal. Keď si to kriminalisti všimli, sedel už u svojho známeho a raňajkoval. Pre škandalózne policajné lajdáctvo utiekol Radovan Krejčíř najskôr do Poľska a potom cez Istanbul do Dubaja. Tam sa stretol so svojou ženou a synom, ktorí vyšetrovateľom povedali, že idú na dovolenku. Spoločne potom odleteli na Seychely. Občianstvo si tam Krejčíř kúpil v roku 1996. O desať rokov neskôr sa objavil na Madagaskare, no definitívne sa usadil až v Juhoafrickej republike. Súd v Johannesburgu vo februári 2008 rozhodol, že Krejčíř nemôže byť vydaný z JAR na trestné stíhanie do Česka. Sudca totiž dospel k záveru, že zločiny, z ktorých sa v Česku zodpovedá, nemohol spáchať bez prispenia politikov a vysokých štátnych úradníkov. Po deportácii do Česka by ho vraj politická mafia mohla zlikvidovať. Krejčíř si tak ďalej užíva pokojný africký dôchodok.

Tomáš Pitr

Synonymom kontroverznosti bol určite ešte donedávna aj podnikateľ Tomáš Pitr. Postupne priamo či nepriamo ovládol niekoľko podnikov vrátane SETUZY (Severočeských tukových závodov). V roku 2007 sa mu podarilo utiecť do Švajčiarska, kde požiadal o azyl. Miestna polícia ho na základe žiadosti Interpolu zatkla a takmer dva roky strávil v luxusnom väzení s výhľadom na vrcholky Álp, pripomínajúcom skôr hotel ako ústav pre trestancov. Do Česka sa ho podarilo vydať na začiatku tohto roku, ale len preto, že sám chcel. Neoficiálne sa hovorí o tom, že uzatvoril s českými vyšetrovateľmi dohodu - vzdá sa žiadosti o švajčiarsky azyl, bude súhlasiť s vydaním do Česka výmenou za miernejší trest a možnosť ďalej ovládať svoje podnikateľské impérium.

Viktor Kožený a Boris Vostrý

Finančníci sú v Česku odsúdení za niektoré z najväčších privatizačných podvodov v histórii. Podľa českej prokuratúry spôsobili Harvardskému priemyselnému holdingu šestnásťmiliardovú škodu, čo je vyše šesťsto miliónov eur. Peniaze prevádzali cez cyperské spoločnosti založené tesne pred transakciami. Objavili sa tu prakticky všetky bonitné akcie získané do fondov počas kupónovej privatizácie a putovali na kontá zahraničných firiem ovládaných Koženým. Náhrady škody sa však zrejme nikto tak ľahko nedočká. Kožený má už pár rokov írske občianstvo a od roku 1994 žije na Bahamách. Česká justícia zatiaľ márne žiada o jeho vydanie. Boris Vostrý zase spokojne žije ako solídny podnikateľ a investor v stredoamerickom štáte Belize.

František Procházka

Pracovník bezpečnostnej agentúry podľa polície 1. decembra 2007 ukradol z budovy firmy 560 miliónov korún, teda vyše 22 miliónov eur. Procházku, ktorý v žižkovskej filiálke firmy G4S pracoval ako strážnik, obvinili krátko po tom, čo zmiznutie peňazí vyšlo najavo. Bezpečnostné kamery ho zachytili na ceste na letisko vo Frankfurte. Následné pátranie sa však skončilo neúspechom. Nepodarilo sa údajne ani zistiť, pod akým menom odletel. Polícii sa podarilo zatknúť iba jeho údajného komplica, ktorý však mlčí ako hrob. Po Procházkovi sa zľahla zem, rovnako ako po ukradnutých peniazoch. Český bulvár však priniesol informáciu, že lupiča už niekoľkokrát zazreli na ostrove Roatan v Hondurase, pravidelne vraj cestuje medzi Jamajkou a Panamou.

Martin Koloc

Dvojnásobný majster Európy v pretekoch ťahačov a podnikateľ mal podnik Rubena Náchod pripraviť približne o 250 miliónov korún, teda asi desať miliónov eur. V neprítomnosti za to dostal päť rokov väzenia. Na Koloca je od roku 2004 vydaný medzinárodný zatykač. Podľa niektorých zdrojov sa zdržiaval striedavo na Seychelách a v Spojených arabských emirátoch. Českú verejnosť pred pár mesiacmi šokovala informácia, že koučuje hokejový tím Malajzie, a to údajne už od roku 2010.

Dochytení

Josef Blažek a Rudolf Tesárek

Lupiči, ktorí z auta bezpečnostnej agentúry ukradli 74 miliónov korún, teda takmer tri milióny eur, sa pred spravodlivosťou ukryli do Thajska. A možno, že by si svoj lup užívali ešte dnes, nebyť tehotnej partnerky jedného z nich. Tá sa rozhodla vycestovať do exotickej cudziny na dovolenku, čo neuniklo pozornosti českých „lovcov lebiek“. Nič netušiaca slečna ich priviedla k obom hľadaným. Thajská kráľovská polícia však Blažka i Tesárka vydala českým kolegom len preto, že obaja sa v krajine zdržiavali na čierno. Thajské úrady ich zaradili na takzvanú čiernu listinu, ktorá predstavuje doživotný zákaz vstupu na thajské územie.

František Boháček

Ako jeden z mála najhľadanejších Čechov mal skutočnú smolu. Pred rokmi oklamal štát o štyristo miliónov korún, teda šestnásť miliónov eur, pri podvode s ľahkými vykurovacími olejmi. Od roku 2003 žil na Slovensku v obci Valašská Belá pri Trenčíne. Miestnym obyvateľom tvrdil, že pracoval v armáde ako psychológ, a predstavoval sa ako doktor pod menom skutočnej osoby. Na toto meno mal vydaný pas a vodičský preukaz. A asi by sa ani na nič neprišlo, nebyť zákernej choroby. Mal totiž cukrovku a v nemocnici v Bojniciach mu amputovali nohu. Následne zástupcovia nemocnice kontaktovali skutočného doktora, pod ktorého menom Boháček vystupoval, a oznámili mu, že za zákrok bude musieť zaplatiť. Doktor im povedal, že ide o omyl, pretože má obe nohy. Prípad začala vyšetrovať slovenská polícia, ktorá v nemocnici našla jedného z najhľadanejších Čechov


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní