Ivan Langer: Exministra vnútra zadržali pre korupčnú chobotnicu a vypočúvali dvanásť hodín. Prepustili ho bez obvinenia.

Česi sa s nimi nebabrú! Pre korupciu naháňajú aj veľké ryby

Česko pokračuje v protikorupčnom ťažení, cieli na vysokých policajných funkcionárov, podnikateľov i exministra vnútra.

Zatiaľ čo Slovensko stále čaká, kým v sieti uviaznu „veľké ryby“, u našich západných susedov prežívajú ďalšiu fázu protikorupčnej revolúcie.

Prvá odštartovala v roku 2012 a týkala sa korupčnej chobotnice okolo exministra zdravotníctva, niekdajšieho poslanca a bývalého šéfa Stredočeského kraja Davida Ratha. Sebavedomý politik dostal za korupciu a manipuláciu s verejnými zákazkami osemapolročnú basu, prepadnúť mu má nemalá časť majetku. Verdikt je zatiaľ neprávoplatný, keďže Rath sa odvolal.

V roku 2013 zas skončila v policajných putách šéfka kancelárie vtedajšieho predsedu vlády Jana Nagyová, zadržané boli i ďalšie vysokopostavené osoby. Dôvodom bolo prepojenie štátnych úradníkov a politikov na veľkopodnikateľov. Hoci kontroverzná kauza viedla k pádu vlády Petra Nečasa, Nagyovú súd v prípade zneužitia vojenskej tajnej služby oslobodil.

Nateraz posledná fáza protikorupčného ťaženia za riekou Morava tiež cieli na veľké mená. Do hľadáčika sa dostali elitní podnikatelia, vysokopostavení policajti i exminister vnútra Ivan Langer. Obvinenia prvých štyroch osôb sú vážne - zo sprenevery dotácií z Európskej únie, z obchodovania s informáciami a podplácania.

Čítajte viac:

Koniec Superstar: David Rath sa pred súdom bráni ako obeť sprisahania

Zamotaný prípad

Na naše pomery nevídaná policajná akcia dostala názov VIDKUN. Cieľom mužov zákona boli politici, respektíve bývalí politici, vysokí policajní funkcionári i podnikatelia. Vyznať sa však v spleti vzťahov aktérov kauzy je náročné aj pre českú verejnosť. Dôkazom sú médiá, ktoré sa k prípadu postavili v duchu hesla Každý má svojho obľúbeného zloducha a podľa neho kauzu nazývajú.

„V denníku Právo majú kauzu Ivana Langera (exminister vnútra a bývalý funkcionár ODS - pozn. red.). V MF Dnes sa rysuje kauza Jiřího Rozbořila (hajtman Olomouckého kraja zvolený za ČSSD - pozn. red.).

Pre časť médií sú hlavnými vinníkmi policajti vo vysokých funkciách (námestník riaditeľa olomouckého krajského policajného riaditeľstva Karel Kadlec a šéf tamojšieho odboru hospodárskej kriminality Radek Petrůj - pozn. red.).

Deník zas hovorí o podnikateľoch, policajtoch a politikoch, čo pripomína anglickú skratku pre partnerstvo verejného a súkromného sektora PPP,“ zhodnotil Erik Best, americký novinár a analytik žijúci v Prahe. O čo teda ide v utajovanej policajnej operácii VIDKUN?

Korupčná chobotnica

Vyšetrovatelia, súdiac podľa medializovaných informácií, identifikovali korupčnú chobotnicu, ktorá prerastá z regionálnej politiky a biznisu až k policajným špičkám.

„Dvoch obvinených stíhajú pre zneužitie právomoci úradnej osoby, jedného z nich aj pre prijatie úplatku. Tretia osoba je stíhaná za účasť na zneužití právomoci úradnej osoby, štvrtá je stíhaná pre podplácanie,“ uviedol hovorca Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Elitný protimafiánsky útvar pracoval na prípade viac ako rok. „Do hľadáčika sa postupne dostávali osoby, ktoré sa podieľali na ovplyvňovaní niektorých trestných káuz a únikoch informácií z trestných spisov, čo negatívne ovplyvňovalo ich úspešné vyšetrovanie,“ dodal Hanták.

Na komplikovaný prípad dohliada hlavný štátny zástupca Ivo Ištvan, známy verejnosti z kauzy Nagyová. Zdá sa však, že tentoraz sa poučil z komunikačných chýb, ktoré údajne prispeli k tomu, že prípad Nagyová sa pred súdom nedarí doviesť do úspešného konca. Hoci ako jediný môže vniesť viac svetla do komplikovanej korupčnej kauzy, je skúpy na slovo.

„Určite nebudeme oznamovať žiadne mená ani nebudeme hovoriť, kto má akú úlohu. Nebudeme ani reagovať na vyjadrenia obhajcov a obvinených. Je predčasné vysvetľovať viac,“ zhrnul Ištvan. Prokurátor počíta s tým, že verejnosť i médiá budú sledovať každučký krok v mimoriadne zamotanom prípade a porovnávať ho s kauzami Nagyová a Rath.

Čítajte viac:

Nečasova Jana pripomína Mečiarovu Železnú Annu

Návrat do minulosti

Korene aktuálnej korupčnej kauzy siahajú podľa dostupných údajov do obdobia spred vyše desiatich rokov. Všetko vraj odštartovalo priateľstvo dvoch olomouckých Ivanov - niekdajšieho ministra vnútra Langera a úspešného podnikateľa Kyselého. Práve tejto dvojici pripisujú rolu sivých eminencií na obchodno- politickej scéne v olomouckom regióne.

Šepká sa, že vďaka spoločným kšeftom je dnes z exministra Langera, ktorý z politiky odchádzal v roku 2010 s majetkom v hodnote miliónov korún, multimilionár a realitný magnát.

„Je zjavné, že nejde len o štandardnú kriminálnu kauzu, jeden významný okamih divokého boja o moc a vplyv v polícii, vec má aj politický aspekt,“ pridáva politológ Bohumil Doležal svoj pohľad.

Údajne ide o to, že podnikateľ Kyselý potreboval na rozvoj svojho impéria informácie i úradné krytie. Preto sa začal schádzať s námestníkom riaditeľa olomouckej polície Kadlecom. Páni riešili citlivé informácie z rôznych vyšetrovaní i to, koho treba stíhať.

Námestník Kadlec následne „úkoloval“ šéfa hospodárskej kriminálky Petrůja. Kadlec vraj bol veľmi otvorený spolupráci aj s ďalšími mocnými mužmi.

Podľa servera Neovlivni.cz údajne na žiadosť župana Jiřího Rozbořila zamietol pod koberec podozrenia z dotačného podvodu pri výstavbe jazdeckého areálu Lazce.

Vždy kontroverzný Langer

Najväčšiu pozornosť v korupčnej kauze však púta meno exministra Langera. Angažovanosť bývalého korunného princa ODS polícia nešpecifikovala. S podrobnosťami a konkrétnymi väzbami zatiaľ neprišli ani české médiá. Fakt je, že muži zákona vypočúvali Langera viac ako dvanásť hodín. Žiadne obvinenie zatiaľ nepadlo.

Polícia neobišla ani Langerov dom v Olomouci. Pri prehliadke bol prítomný člen Českej advokátskej komory, keďže Langer je advokát. V prípade, že polícia ho obviní, komora začne konanie o pozastavení činnosti. Ak skončí vo väzbe, advokátsku činnosť mu pozastavia automaticky.

Bookmakri už podľa agentúry ČTK ponúkajú stávky, čo všetko sa našlo u Langera počas domovej prehliadky. Exminister vnútra sa vraj nevzdal kontaktov v polícii ani po odchode z politiky. Angažoval sa napríklad vo výbere nového šéfa mestskej polície v Olomouci.

Na podrobnosti si však verejnosť musí počkať, aby sa polícii podarilo odkryť všetky aspekty zamotanej klientelistickej siete. V takýchto prípadoch čas hrá proti vyšetrovateľom. Minulosť ukázala, že čím dlhšie sa prípad vlečie, tým ľahšie sa podarí zamaskovať prešľapy a popretŕhať niekdajšie väzby.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní