V Čechách sa rozpútal predvolebný boj. Politici okrem iného sľubujú, že zlacnie pivo.

Česi sľubujú veľké znižovanie daní. Pracovať a nakupovať za riekou Moravou tak môže byť čoskoro výhodnejšie

Pivo, alkohol ale aj bežný obed si už o pár mesiacov u našich západných susedov zrejme vychutnáte oveľa lacnejšie ako dnes.

Postará sa o to znížená sadzba DPH na 10 percent, ktorú sľubuje najsilnejšia česká strana ANO. Tento návrh je len malou ochutnávkou daňovej revolúcie, ktorú sľubujú prakticky všetky politické strany vo svojich predvolebných programoch. Česi si budú voliť novú Snemovňu už na jeseň a je jasné, že práve téma znižovania daní a odvodov kraľuje poľovačke na voličov.

Oplatí sa pracovať

Slováci, ktorých neodradila oslabená česká koruna a stále pracujú za riekou Moravou, sa môžu tešiť. Českí politici sa zhodujú, že práca je v ich krajine už zaťažená dosť a všetci chcú nejakým spôsobom upraviť zdaňovanie, aby človek našiel na výplatnej páske viac peňazí.

Najdôležitejšie návrhy patria ANO, pretože práve táto strana slovenského miliardára Andreja Babiša dohodobo valcuje rebríčky predvolebných preferencií. Najnovšie sa dokonca zdá, že by mohla vo voľbách získať absolútnu väčšinu a vládnuť sama.

Babišova strana avizuje zrušenie superhrubej mzdy a uzákonenie daňovej sadzby 19 percent pre ľudí s príjmom do 113 tisíc korún mesačne.

Výdavkový paušál pre všetkých

Veľmi zaujímavý je návrh na zavedenie výdavkového paušálu 500 korún mesačne pre všetkých zamestnancov. Konečne by sa tak aspoň trochu priblížili k výhodám živnostníkov, ktorí si vďaka možnosti paušálnych výdavkov výrazne znižujú daňovú povinnosť.

Ľavicová ČSSD by zasa rada presadila progresívne zdanenie. V praxi to znamená, že čím viac človek zarába, tým vyššiu sadzbu dane platí. Podľa ČSSD by tak vyššiu čistú mzdu dostalo 98 percent zamestnancov a polepšili by si v priemere o 800 až 1200 korún mesačne.

Pravicová TOP 09 láka voličov na jednotnú 19 percentnú daň pre fyzické aj právnické osoby a ODS ohlasuje novinku v podobe spoločného zdaňovania manželov. Koalícia Ľudovcov a Starostov by rada presadila nižšie sociálne odvody pre rodičov, ktorí sa starajú o deti.

Lacné pivo

Andrej Babiš ako aktuálny minister financií už dávnejšie sľúbil českým krčmárom, že ako bolestné za povinnosť elektronicky evidovať tržby, im zníži aspoň DPH. A tak v predvolebnom programe ANO nájdeme zníženie tejto dane z 15 na 10 percent pre stravovacie služby a predaj alkoholu.

DPH na pivo by podľa Babiša mohla klesnúť z 21 na 10 percent a to už je dosť na to, aby zákazníci toto zlacnenie pocítili aj na účte. Na 10 percent by mala klesnúť aj DPH na vodu a základné potraviny ako maslo, mlieko, ryby a chlieb, podobne, ako to funguje aj na Slovensku.


  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní