Psičkársky protest: V českom meste Teplice sa od polovice júla každý piatok večer koná hromadné „venčenie“ psov, ktoré má odplašiť Arabov z miestneho parku.

Česi vytiahli na moslimov psov aj umelé prasatá

U nás panuje názor, že moslimovia pomaly dobýjajú Prahu, hovorí primátor českých Teplíc.

Nemohli sme s tým nič robiť. Len sme ich upozornili, že ak sa im niektoré z bojových plemien psov vymkne z rúk, môže, paradoxne, pohrýzť bieleho chalana, - krčí plecami primátor českého kúpeľného mesta Teplice Jaroslav Kubera.

Skupina Čechov, ktorým sú tŕňom v oku Arabi posedávajúci každý večer v najväčšom mestskom parku, sa zmobilizovala. Vyrazila na spomínané miesto s posilou - domácimi miláčikmi. Najprv jeden júlový piatok, potom ďalšie. Podarí sa jej narušiť každodenné zvyky kúpeľných hostí? Asi ťažko...

Čo sa deje v Tepliciach

Problémy v českých Tepliciach začali kulminovať vlani. Už niekoľko rokov sa známe kúpeľné mesto medzi Krušnými horami a Českým stredohorím počas letnej sezóny mení na arabský raj.

„Celý problém je v tom, že kúpeľní hostia, ktorí k nám jazdia vo veľkých skupinách, pretože v Kuvajte im vláda zaplatí ešte aj pobyt pre pestúnku, obsadili mestský park. Je ich tam veľa, takže vzbudzujú pozornosť. No a zostáva po nich neporiadok,“ opisuje situáciu primátor Teplíc.

„Miestnym sa to nepáči, lebo u nás panuje názor, že Islamský štát pomaly dobýva Prahu. Každý deň vidia v médiách, že niekto niekoho podreže - aj keď najčastejšie moslim moslima,“ zamýšľa sa hlava mesta.

Nielenže do noci hodujú v najznámejšom mestskom parku, ale Arabi kupujú nehnuteľnosti a pozemky v meste i okolitých obciach, v ktorých by mala o pár rokov počas kúpeľnej sezóny prekvitať moslimská kolónia.

Uctievači Alaha nad nevraživosťou Čechov len nechápavo krútia hlavou. Veď ak si postavia domy s bazénmi, domácim dajú prácu - môžu im napríklad kosiť trávnik. „To, že majú Česi slúžiť Arabom, našich občanov naštvalo ešte viac,“ priznal primátor Teplíc Jaroslav Kubera.

Bojujú po svojom

V českom hostinci Pod lampou z výklenku pri okne na hostí zazerá asi meter dlhé umelé prasa, nad barovým pultom visí izraelská zástava. „Máme ju na odradenie Arabov z kúpeľov. Je ich tu dosť a nemáme záujem o ich návštevu. Väčšinou to zaberie,“ povedala nám servírka pri našej vlaňajšej návšteve.

Tí extrémnejší sa mobilizujú cez internet. „Majú svoju stránku na Facebooku, tam sa vždy dohodnú, čo podniknú,“ hovorí primátor. Minulý rok sa vyhrážali bravčovými hodmi v „arabskom“ parku a na internete kolovalo video s prasacou hlavou uloženou do zeme na pozemku, ktorý v okolí Teplíc kúpili Arabi.

Miesto označili krížikom s českým nápisom Plány islamistů zhatí naši vepři boubelatí. Nuž, prasce nezabrali. Aj túto sezónu je severočeské mesto plné hostí z okolia Perzského zálivu. Nespokojenci teda prišli s ďalším nápadom.

„Na radnici ohlásili pochod so psami, s ktorými pôjdu do spomínaného parku. Prevláda názor, že Arabi psov nemajú radi,“ hovorí Jaroslav Kubera. Proti pochodu zakročiť nemohol, účastníkov len varoval. Stať sa môže hocičo - vyraziť do ulíc s desiatkami psov si žiada poriadnu ostražitosť.

Burič Okamura

V piatok dvadsiateho štvrtého júla sa na pochode zišlo približne tristo demonštrantov a asi štyridsať psov. Arabi boli o každej piatkovej akcii informovaní, a tak po dvadsiatej hodine sa parku oblúkom vyhli. Na mieste sa objavilo aj niekoľko členov hnutia Islam v ČR nechceme a priebeh protestu sledovala policajná hliadka.

„Samozrejme, k tomu sa primotal génius Tomio Okamura,“ povzdychne si primátor Teplíc na adresu poslanca parlamentu za stranu Sloboda a priama demokracia s japonskými koreňmi.

„Viete, Rómovia už nikoho nezaujímajú, teraz sú v kurze Arabi. Takže keď sa chce niekto dostať do médií, zameriava sa na moslimov,“ zamýšľa sa Jaroslav Kubera.

Takto si podľa neho prihrieva polievočku aj Okamura. Na sociálnej sieti nabáda ľudí, aby chovali psy a ošípané ako domácich maznáčikov a chodili s nimi na prechádzku okolo mešít a ďalších miest, kde sa pohybujú moslimovia. Nuž, takto síce znepríjemní pobyt kúpeľným hosťom, ale extrémizmu nezabráni.

„Psa si na pochod požičal, jeho vlastný vraj bol s priateľkou v zahraničí. Vždy ma fascinuje, keď nás Japonec poučuje, čo máme robiť,“ povzdychne si teplický primátor.

Narušená idyla

Psičkári budú vyrážať do parku každý piatok o ôsmej do konca prázdnin. „Myslím, že väčšina našich ľudí si na Arabov v meste zvykla. Skôr sa nad ich množstvom pozastavia hostia z iných kútov republiky.

Nejaké väčšie problémy s nimi nemáme. Spísali sme pravidlá, ako sa majú u nás správať a dali ich preložiť do arabčiny. Letáky dostávajú ešte pred príchodom k nám v domovských krajinách,“ upozorňuje Kubera.

Najviac problémov je s deťmi. Tie neustrážite. Po chodbách kúpeľných domov sa ozýva ich krik a jazdou na kolieskových korčuliach ohrozujú ostatných hostí. Podobná situácia je na uliciach mesta a v Šanovskom parku.

Stovky detí sa tu preháňajú na bicykloch, kolobežkách a kolieskových korčuliach. Bežný návštevník musí byť v strehu, aby do neho niektoré z nich nenarazilo. Z večierky, ktorá má nápis aj v arabčine, vybehne asi deväťročný arabský chlapec, na chodníku vysadne na bicykel a pri výjazde na cestu spadne na zem. Našťastie, mimo vozovky.

„Toto je jedna z vecí, ktorá našim obyvateľom prekáža. Do kúpeľov prichádza veľa arabských detí, ktoré sú nedisciplinované. Ťažko si s nimi poradíme. Pokutovať ich nemôžeme a rodičov sa ťažko dopátrame, lebo zväčša sú v sprievode pestúnky,“ dodáva primátor.

Očividne je z celej situácie unavený. Teplický park patrí všetkým, ale Arabi z neďalekého kúpeľného domu si ho privlastnili. Nemôže im zakázať vstup na toto miesto ani posedávanie na tráve a lavičkách. „To by tam potom nikto nemohol oddychovať,“ povzdychne si.

Teplice v Česku patria ku kúpeľom s najdlhšou tradíciou. Horúci prameň objavili v roku 762. O pár storočí česká kráľovná Judita, druhá manželka českého kráľa Vladislava II., pri teplických prameňoch založila ženský benediktínsky kláštor, vďaka ktorému sa malá osada premenila na rozkvitajúce mesto.

Navštívil ho Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven, počas svadobnej cesty sa v Tepliciach zastavil aj František Jozef s manželkou Alžbetou, známou ako Sisi.

Kedysi sa Tepliciam hovorilo Malý Paríž či Salón Európy. Pri pohľade na mesto za posledné roky by sa im hodila skôr prezývka Arabský raj. Aj keď pre stupňujúcu sa xenofóbiu zrejme dočasný.

Arabský park nemajú

V Piešťanoch je situácia iná ako v Tepliciach napriek tomu, že obe mestá sú dlhé roky známe veľkým počtom arabských hostí. V meste na Považí však zatiaľ víťazí pokoj a tolerancia. Aj keď…

„Moji rodičia sa raz pri prechádzke stali svedkami konfliktu Araba so svojou manželkou. Začal ju biť, tak môj otec hneď vybehol k nim a zakročil. Moslimka bola zaskočená, lebo tieto ženy nie sú zvyknuté na to, že sa ich niekto zastáva,“ opisuje hovorkyňa Mestského úradu v Piešťanoch Eva Bereczová.

Vzápätí však dodáva: „Hoci u mnohých takáto situácia len potvrdí predsudky, ktoré voči moslimom panujú, treba priznať, že aj naši obyvatelia mávajú podobné konflikty a nerobíme z toho všeobecné pravidlo.“

Namiesto parku kaviarne: Kúpeľné mesto v Trnavskom kraji bolo vždy známe prítomnosťou hostí z okolia Perzského zálivu. Za štvrťstoročie sa stali akýmsi koloritom Piešťan.

Na rozdiel od českých Teplíc však prítomnosť Arabov v kúpeľoch nikomu neprekáža. „Najväčší prílev Arabov do nášho mesta bol na začiatku deväťdesiatych rokov, keď sa u nás skončil socializmus a Husajn obsadil Kuvajt.

V Piešťanoch sa konal výcvik pilotov priateľských krajín a mnohým sa tu zapáčilo. Piešťanské kúpele tiež iniciatívne hľadajú hostí z týchto krajín,“ opisuje hovorkyňa.

Hostí z Východu najčastejšie stretnete v kúpeľnom parku a na pešej zóne. Od hlavy po päty zahalené ženy, veselé deti, vážnych mužov. Posedávajú na terasách kaviarní a v reštauráciách. Bývajú v kúpeľných domoch, chudobnejší na privátoch. V parku sa vo veľkom zhromažďujú výnimočne.

„Zopárkrát som videl nejakú arabskú rodinu piknikovať. Nijako mi to neprekáža,“ hovorí miestny podnikateľ. Aj hovorkyňa radnice priznáva, že cez víkend zazrela v parku na tráve posedávať zopár arabských skupiniek. Nič extrémne, čo by narúšalo pohodu kúpeľného mesta. Ani na neporiadok sa zatiaľ nikto nesťažoval. Nanajvýš tak na deti.

„Bicyklujú sa po pešej zóne a ľudia sa im musia uhýbať. Primátor bude musieť túto situáciu riešiť, lebo už sa zopár seniorov na arabské deti sťažovalo,“ priznáva Eva Bereczová. Na druhej strane, ako sme sa sami presvedčili, okrem arabských detí jazdia po pešej zóne aj samotní Piešťanci.

Euro nesmrdí: Mnohí Arabi sa v meste usadili natrvalo. Majú tu kaviarne, cukrárne i obchodné centrum. Ale to im nestačí. Jeden z nich, podnikateľ z Kuvajtu, kúpil pozemky v neďalekých Moravanoch nad Váhom, kde by mali vyrásť domy v Lake Resorte.

Oproti, na opačnej strane jazera Striebornica, zase bude stáť Silver Resort s dvadsiatimi ôsmimi domami pre arabských kúpeľných návštevníkov. Niekoľko honosných arabských domov v dedine už stojí. Mnohí domáci ohŕňajú nosom najmä nad Silver Resortom. Pozemky, ktoré arabský investor kúpil, sú v lokalite s výskytom najstarších paleontologických sídlisk. Aj preto sa starosta obce Moravany nad Váhom Peter Hulman k celej situácii radšej nevyjadruje.

„Ešte nemáme všetky rozhodnutia,“ povedal nám. „Nič dobré od nich nemôžeme čakať,“ krčí plecami postarší pán, ale veľa argumentov, prečo mu Arabi prekážajú, nemá. „Veď vidíte, čo sa deje vo svete,“ dodá.

Architekt Stavebného úradu v Moravanoch nad Váhom Libor Chmelár dodáva: „Keď tu ľudia nechceli Arabov mať, nemali im pozemky predávať. Euro nesmrdí. A teraz sa im nepáči, že ich budú mať za susedov.“

V obci Prašník pri Vrbovom to až také dramatické nie je. „My s nimi nič nemáme. Nevidím žiadny problém v tom, že si tu postavili domy. Je to za dedinou, určite k nám nebudú chodiť do krčmy.

Navyše sú pod prísnym dohľadom, chodia sem ľudia z kontrarozviedky a kontrolujú ich,“ hovorí starosta Prašníka Emil Škodáček. „Majú vyššie dane, takže nám to akurát vynáša,“ dodá spokojne.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní