Sviatočná Praha: Vianočné a novoročné oslavy prilákajú každoročne takmer dvestotisíc cudzincov.

České Vianoce: Návšteva útulku, večera v podniku, polnočná omša

Aj keď Česi cirkevným inštitúciám nedôverujú, najväčšie kresťanské sviatky v roku oslávia - v rodinnom kruhu, s kaprom a koledami.

Hoci sú Česi považovaní v podstate za sekulárny národ so značnou nedôverou voči tradičným cirkevným inštitúciám, Vianoce a s nimi spojené rituály milujú a nevadí im, že ide o jedny z najväčších kresťanských sviatkov v roku. Inak to nie je ani v prípade obyvateľov hlavného mesta Českej republiky. Väčšina Pražanov zdobí stromček, pečie domáce koláče, vypráža kapra a spieva koledy. Z relatívne novších zvykov je populárne vypúšťanie kaprov do Vltavy. Značnej obľube sa teší i romantické roznášanie betlehemského svetla, dobre známe i na Slovensku. Špecialitou mladých Pražanov je Štedrý večer v podniku - kompletné menu pre jedného sa začína už pri sume dvadsať eur. Národ, ktorý sa v porovnaní so susednými štátmi najmenej hlási k tradičným náboženstvám a cirkvám, neignoruje ani polnočnú omšu.

Polnočná omša: Chystá sa na ňu tretina Čechov. Na snímke bohoslužby v Kostole svätého Jakuba v Prahe v roku 2010. Foto: ČTK

Nenáročné tradície

Väčšina Čechov má síce rada tradičné Vianoce, no podľa kultúrnych antropológov nesmie ísť o nič náročné. Najmä Pražania sa údajne vyhýbajú prílišnej námahe. Zrejme i preto môžu kúpiť živé stromčeky či kapry v podstate na každom rohu, a to takmer do 24. decembra. Zo zháňania vianočných ozdôb či nebodaj výroby vlastného adventného venca si však ťažkú hlavu nerobia.

Obľúbeným a relatívne novým zvykom Pražanov je vypúšťanie kaprov do Vltavy. Stovky oteckov berú na Štedrý deň svoje ratolesti pod Karlov most alebo na Střelecký ostrov, aby tomuto živému symbolu Vianoc darovali slobodu. Mnohým tak potom na tanieri pristane „anonymné“ rybacie filé alebo iný druh mäsa.

Populárna medzi Pražanmi je počas vianočných sviatkov i návšteva zvieracích útulkov. Možno by nebolo na škodu, keby si tento zvyk osvojili vo väčšej miere i Slováci. Zrejme by pri výbere budúcoročných darčekov viac zvažovali, či svojich blízkych obdarujú domácim miláčikom, ktorý po Troch kráľoch skončí na ulici.

Pozornosti obyvateľov českej metropoly sa teší aj rozvoz betlehemského svetla, ktorý sa začína už pred Vianocami. Symbol mieru a priateľstva putuje každoročne naprieč Európou a aj v Česku ho po všetkých kútoch krajiny rozvážajú skauti. Tí pražskí na to využívajú i slávnostne vyzdobenú historickú električku.

Adventné trhy s koledami

V posledných rokoch sa do pražských rodín vracia i spievanie kolied, ktoré na námestiach organizujú súkromné rádiá. Aj keď sa niekto neodváži spievať na verejnosti, je to aspoň ideálna možnosť stretnúť sa s kolegami a kamarátmi na adventných trhoch. Tie obsadili prakticky všetky známe námestia českej metropoly.

Najväčšie trhy sú na Staromestskom námestí, ktoré malo prvý vianočný strom republiky už v roku 1925. Tunajšie trhy trvajú do 1. januára, no až do Troch kráľov sa Pražania stretávajú na Václavskom námestí. Tohto roku je však zábava o čosi „skromnejšia“. Po metanolovej kauze, ktorá si v Česku vyžiadala takmer štyri desiatky životov, už totiž nesmú stánkari nalievať žiaden tvrdý alkohol. Premrznutých návštevníkov tak môže zahriať nanajvýš varené víno alebo teplá medovina. Grog, punč či obdoba slovenského hriateho sú, zdá sa, minulosťou.

Betlehem: Pražské Múzeum Karlovho mosta vystavuje betlehemy z celého sveta. Výstava potrvá do 3. februára. Foto: ČTK

Vianočné darčeky

Pražania sú konzervatívni, aj čo sa týka nakupovania darčekov. Tradičným miestom zostávajú kamenné obchody, hoci e-shopy im šliapu na päty. Nákupné centrá sa preto snažia zákazníkom ponúknuť kompletný servis. Klasické predavačky nahrádzajú vyškolení poradcovia v značkovom oblečení, ktorí sa intenzívne venujú zákazníkom. Darčeky pomôžu vybrať, zabaliť a v prípade potreby zariadia aj ich odvoz domov.

Ekonomická kríza však zasiahla i našich západných susedov. České domácnosti plánujú podľa prieskumu agentúry STEM/MARK minúť na štedrovečernú tabuľu, stromček a vianočnú výzdobu priemerne štyritisíc českých korún, zhruba 160 eur. Šetriť sa bude aj na darčekoch. Veľa ľudí si tak pod stromčekom nájde „len“ menšie bankovky, voucher na zľavu alebo poukaz na nákup vo vybraných obchodoch.

Do rebríčka desiatich najžiadanejších darčekov sa síce tento rok dostali chytré telefóny a tablety, no prianie je jedna vec a skutočnosť druhá. Víťazom tohtoročných Vianoc tak pravdepodobne nebude elektronika, ale kniha. Dodajme, že predvianočný predaj kníh tvorí v kamenných obchodoch viac ako tri pätiny ročných tržieb a v internetových sa blíži k sedemdesiatim percentám. Česi vlani za knihy zaplatili sedem miliárd českých korún, približne 280 miliónov eur.

Kapor i klokan

Tradičný Štedrý deň vyzerá vo väčšine pražských rodín podobne ako na Slovensku - klasická slávnostná večera, rozdávanie darčekov a sledovanie rozprávok. Obvyklý súboj rezeň verzus kapor vyhráva podľa posledných prieskumov jednoznačne klasika v pomere tri k jednej. Majonézový zemiakový šalát však milujú všetci bez rozdielu.

V poslednom období sa na štedrovečerný stôl aj vďaka vyššej koncentrácii cudzincov dostávajú i exotické dobroty, ako sú napríklad slimáky, raky, moriak, morské plody, exotické ovocie a zelenina. Pstruh, tuniak či losos sú alternatívou tradičného štedrovečerného menu už niekoľko rokov. Tohtoročnou novinkou budú steaky z klokana či delikátna roláda zo pštrosieho mäsa.

Aj napriek rýchlemu životnému štýlu a stále sa rozširujúcej ponuke polotovarov i hotových jedál nie je ani v Prahe „in“ kupované vianočné pečivo. Vlastné vianočné koláče doma pečú viac ako tri štvrtiny obyvateľov hlavného mesta, výnimku tvoria predovšetkým cudzinci.

Večera v podniku a polnočná

Aj keď väčšina obchodov zatvára už skoro popoludní - medzi štrnástou a pätnástou hodinou - a verejná doprava jazdí vo výrazne obmedzenom režime (po osemnástej hodine sa musíte spoľahnúť na nočné spoje alebo taxíky, pozn. redakcie), tradičné krčmy a podniky nemajú núdzu o zákazníkov ani hlboko po polnoci. V centre hlavného mesta na zatvorený podnik asi ani nenarazíte. Najmä mladšie generácie si zvykli na vianočnú večeru bez stresu a spolu s kamarátmi vyrážajú do reštaurácií. A tak paradoxne práve na Štedrý večer voľný stôl bez včasnej rezervácie nezoženiete. Slávnostné menu pritom nie je drahé - cena za večeru pre jedného sa pohybuje od dvadsať eur do sto v tých najluxusnejších hoteloch.

Asi najväčším prekvapením je, že priamo z podnikov sa čoraz viac obyvateľov Prahy vydáva na cestu do kostola. Polnočná omša priláka do chrámov, kostolov i kaplniek aj tých „najzarytejších“ ateistov - podľa aktuálnych prieskumov sa na tradičnú vianočnú omšu chystá až tretina ľudí.

Obrady v Katedrále svätého Víta na Hradčanoch, v Bazilike svätého Petra a Pavla na Vyšehrade alebo v Kostole Najsvätejšieho srdca Pána na Vinohradoch sú neopakovateľným zážitkom nielen pre domácich, ale aj pre cudzincov. V mnohých kostoloch sa preto slúžia omše aj v cudzích jazykoch. V rodnej reči si tak môžu vypočuť bohoslužbu Taliani, Francúzi alebo Vietnamci. Slováci sa už tradične stretávajú na polnočnej omši v Kostole svätého Jindřicha v centre Prahy, len kúsok od Václavského námestia v Jindřišskej ulici. Slovenským gréckokatolíkom je k dispozícii Kostol Najsvätejšej Trojice.

Na cestách

Vo všeobecnosti platí, že Česi chcú prežiť Vianoce v kruhu rodiny. Na sviatky sa ich preto tisíce vracajú domov zo zahraničných pobytov. Po Vianociach však prudko stúpa záujem o cestovanie.

Silvester na českých horách, predovšetkým v Krkonošiach, je prvou voľbou. Populárny je i Nový rok v niektorom z európskych veľkomiest. K najobľúbenejším destináciám patrí Rím, Paríž a Barcelona. Do Londýna sa zas vydávajú tí, ktorí chcú zažiť jeden z najlepších ohňostrojov na svete. Za pozornosť však stojí i pražský ohňostroj, ktorý štartuje až na Nový rok o osemnástej hodine. Pyrotechnici ho odpália z pontónu na Vltave.

Vianočné a novoročné sviatky prichádza do Prahy každoročne osláviť takmer dvestotisíc cudzincov. Česká metropola je podľa mnohých najkrajšia práve v tomto období. Mesto na sviatky pripraví desiatky až stovky kultúrnych akcií, pričom na mnohé z nich je vstup zdarma. A nejde len o klasické výstavy betlehemov. Vo sviatočnom období sa tešia záujmu galérie i múzeá. Obľúbeným miestom pre športuchtivých je umelá ľadová plocha na Uhelnom trhu v strede mesta.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní