Český expremiér sa v apríli 2014 objavil na premiére muzikálu Adama a Eva. Potreboval aj pomoc dcéry.

České médiá šokujú: Expremiér Gross sa už len modlí a čaká na smrť

Zákerná choroba vraj pripravila českého expremiéra Stanislava Grossa o reč. Jeho stav sa v posledných mesiacoch rapídne zhoršil a údajne ho úplne prestalo počúvať telo.

Za riekou Morava sa už mesiace šepká o zákernej chorobe českého expremiéra Stanislava Grossa, ktorý sa vlani verejne kajal za svoje prešľapy v politike a vyhlásil, že prijal Krista.

Udalosti posledných týždňov naznačujú, že bývalý politik sa stal väzňom vo vlastnom tele a postupne nad ním stráca kontrolu. Kedysi jeden z najmocnejších mužov u našich západných susedov je vraj bezmocný a odkázaný na dvadsaťštyrihodinovú pomoc druhých.

„Ľadová“ diagnóza

Hoci to oficiálne nikto nepotvrdil, viaceré české médiá spájajú Grossov zhoršujúci sa zdravotný stav s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), ktorá postihla aj slávneho matematika a fyzika Stephena Hawkinga.

Choroba známa z takzvanej ľadovej výzvy, keď sa viaceré celebrity i obyčajní ľudia polievali studenou vodou na podporu pacientov s ALS, vraj postúpila v Grossovom prípade do ďalšieho štádia a zasiahla centrum reči. Niektoré české médiá dokonca tvrdia, že najmladší premiér v novodobej českej histórii, ktorý sa ujal funkcie v roku 2004 ako tridsaťštyriročný, už iba očakáva svoj koniec pri modlitbách.

Útrapami sužovaný otec dvoch dcér údajne takmer neopúšťa luxusný dom v pražskej štvrti Slivenec. Nezúčastnil sa ani na marcovej premiére muzikálu Prízrak Londýna v pražskom divadle Hybernia, kde účinkujú jeho dcéry Natália a Denisa.

Na dramatický zlom v Grossovom živote upozornil pred pár dňami jeden z jeho kamarátov, senátor Zdeněk Škromach. „Chcel som ho navštíviť, ale dostal som informácie, že už neprijíma návštevy a jeho zdravotný stav nie je príliš dobrý. Chcel by som mu zaželať, aby predsa len dokázal zvrátiť vývoj situácie,“ povedal Škromach v správach TV Nova.

Čítajte viac:

Nerobil som len dobré veci, priznal český expremiér Gross. Tvrdí, že prijal Ježiša

Stále mlčí

Grossova manželka Šárka dlhodobo odmieta vyjadrovať sa k mužovým zdravotným problémom. Nekomentuje ani prípadnú diagnózu a vyhliadky do budúcnosti. Opakuje, že Grossov zdravotný stav je stabilizovaný a nestráca nádej. „Verím, že bude opäť v poriadku,“ tvrdila pred časom novinárom.

Viacerí pozorovatelia však vylučujú podobný vývoj ako v prípade slávneho vedca Hawkinga, ktorému diagnostikovali chorobu ako dvadsaťjedenročnému a začiatkom roka oslávil sedemdesiattri rokov.

Grossov zdravotný stav sa totiž v posledných mesiacoch rapídne zhoršil. Údajne ho úplne prestalo počúvať telo, čo bol aj dôvod jeho neprítomnosti na spomínanej premiére muzikálu Prízrak Londýna.

Naposledy sa Gross objavil na verejnosti v závere minulého roka na premiére muzikálu Antoinetta - kráľovná Francúzska, kde tiež účinkujú jeho dcéry. Do hľadiska ho museli priniesť na stoličke, Šárke Grossovej pomáhal s manželom šofér.

Čítajte viac:

Stav českého expremiéra Grossa je vážny. Na verejnosť už nechodí

Zabezpečil rodinu

Gross ani jeho rodina nikdy oficiálne nepotvrdili smrteľnú diagnózu. V minuloročnom dokumente Českej televízie si bývalý politik spytoval svedomie, tvrdil, že prijal Krista, a ospravedlňoval sa všetkým, ktorí mu verili.

„Všetkým vám, ktorí ste mi pred iks rokmi dôverovali a potom ste mali pocit, že som vás sklamal, sa ospravedlňujem,“ kajal sa. Otvorene tiež priznal, že bez pôsobenia v politike by ťažko urobil obchody, vďaka ktorým „zázračne“ zbohatol.

Rodák z Prahy začínal ako elektromechanik v pražskom depe pre lokomotívy. Neskôr sa stal „korunným princom“ českej sociálnej demokracie a urobil závratnú kariéru, ktorá vyvrcholila premiérskym postom. V lukratívnej funkcii však vydržal len pár mesiacov. Politické väzy mu zlomilo, že nedokázal vysvetliť, kde vzal milióny na luxusný veľkometrážny byt.

Novinárom nedalo spávať ani jeho záhadné zbohatnutie vďaka transakciám s akciami. Čistý zisk zo zázračného obchodu odhadli médiá na desiatky miliónov českých korún. Dnes sa jeho majetok odhaduje v prepočte zhruba na tri milióny eur.

Čo je ALS

Amyotrofická laterálna skleróza je ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje degeneráciu a stratu buniek centrálnej nervovej sústavy ovládajúcich pohyby svalov. Postupne dochádza k svalovej atrofii, mozog nedokáže ovládať väčšinu svalov a pacient je paralyzovaný, pri zachovaní psychických a mentálnych schopností.

Proti chorobe neexistuje liek, dostupná liečba slúži najmä na zmiernenie ťažkostí. Priemerná dĺžka života pacientov s ALS sa pohybuje od dvoch do piatich rokov od zistenia diagnózy.

„Ochorenie je nevyliečiteľné, postupujúce a končiace sa vždy úmrtím. V pokročilých štádiách choroby je pacient imobilný, závislý od starostlivosti okolia, stráca schopnosť prijímať potravu a tekutiny ústami, viazne komunikácia. Smrť nastáva spravidla v dôsledku respiračného zlyhania,“ uviedol v minulosti neurológ Radek Penz.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní