Petr Hájek, Klausov vicekancelár zodpovedný za komunikáciu opäť šokoval. Tentoraz sa obul do Václava Havla, nebohého exprezidenta a politického rivala svojho šéfa.

Českí daňovníci platia vicekancelára, ktorý označuje Havla za Antikrista

Klausov vicekancelár Petr Hájek obviňuje Václava Havla z toho, že slúžil satanovi a bol nástrojom lži. Česká verejnosť jeho svojráznu optiku zmietla zo stola.

V minulosti spochybnil existenciu niekdajšieho teroristického vodcu Usámu bin Ládina, odmietol Darwinovu evolučnú teóriu, pretože on predsa nepochádza z opice, českých homosexuálov označil za deviantov a dodnes si myslí, že neexistujú žiadne dôkazy o škodlivosti fajčenia...

Petr Hájek, zástupca vedúceho kancelárie českého prezidenta Václava Klausa pre oblasť komunikácie a kultúry, dokáže poriadne šokovať. Tentoraz však vyrukoval s oveľa ťažším kalibrom ako v minulosti. Prvého porevolučného a posledného československého prezidenta Václava Havla, od ktorého smrti uplynul v decembri rok, označil vo svojej najnovšej knihe za satanistu. Naopak, za nástroj pravdy a lásky považuje svojho šéfa Klausa.

Azda nikoho neprekvapí, že dosluhujúci český prezident sa oddaného vicekancelára zastal a Hájkovo kontroverzné dielko označil napriek istým výhradám za „skvelé čítanie“.

Skvelé čítanie: Aj tak hodnotí dosluhujúci český prezident Václav Klaus dielo svojho vicekancelára. Foto: Profimedia.sk

Havel takmer Antikristom

Pre mnohých ľudí to bol poriadny šok, keďže Hájkove myšlienky sú plné zloby a nenávisti. Tých, ktorí poznajú mediálnu kariéru bývalého novinára a v posledných rokoch jedného z najvernejších Klausových spolupracovníkov, však Hájkova hrubozrnná otvorenosť neprekvapila. Vicekancelár sa pri písaní knihy Smrt v sametu, ktorá vyšla v Česku v závere roka, pár týždňov pred prvým výročím Havlovho skonu, poriadne odviazal. Vo vyše tristostranovej úvahe o svete si dovolil aj také „ekvilibristické zvraty“, že Havel slúžil v satanových službách a bol nástrojom lži a nenávisti.

Čitatelia, ktorí o Hájkove extravagantné názory stoja, sa v publikácii dočítajú i to, že za vznikom svetovej totalitnej vlády stojí satan a jeho sluha v ľudskej podobe - Antikrist. Tým sa podľa vicekancelára takmer stal aj Havel.

„On bol teoretický moralista, ktorý si vo svojom osobnom živote ani v bojoch s politickými konkurentmi rozhodne nepotrpel na morálne zásady. Považujú ho za apoštola slobody a demokracie, jeho politická koncepcia pritom otvorene mierila k fašistickému korporativistickému štátu takzvanej občianskej spoločnosti. Naša krajina ho veľmi nezaujímala, pretože túžil patriť medzi tých, ktorí riadia tento svet, respektíve vesmír, ako občas mudroval.“ Aj takými slovami ohodnotil Hájek aktivity štátnika a dramatika Havla rešpektovaného vo svete.

Pražské letisko: Dostalo meno po uznávanom politikovai a dramatikovi. Foto: Profimedia.sk

Nepochopený

Hájek na svojich hraničných názoroch trvá napriek kritike odbornej i laickej verejnosti a neplánuje na nich nič meniť. Hrdo nesie údel „proroka skazy“, do ktorej sa svet a predovšetkým Európa podľa neho rútia pre Lisabonskú zmluvu. Mimochodom, o tej píše ako o „ústave nového väzenia národov“ a „satanovom diele“.

Autor napospol netradičnej knihy dokonca mediálnej kritike nerozumie. „Je to pátranie po tom, či nás niekto zámerne nenaviguje do záhuby. Ten ‚Zlý‘ sa o to pokúša už veľmi dlho, v podstate od Adama a Evy. V našej kresťanskej civilizácii sme ho nazývali diabol či satan. Čo nie je Antikrist, ktorý sa objaví krátko pred koncom sveta. Je to človek v službách Zla,“ bráni sa svojrázny úradník prezidentskej kancelárie. A pokračuje, že práve Havla vybrali, aby sa stal Antikristom, hoci on sám o to vedome neusiloval. „Sily klamstiev a nenávisti sú zosobnené v konkrétnych ľuďoch. Stoja v tieni za oponou,“ dodáva priaznivec neortodoxných názorov na otázku, kto konkrétny si Havla vybral.

Jeden z najbližších Klausových spolupracovníkov úplne vážne tvrdí, že „Havel sa Antikristom nestal len preto, že sa mu do cesty postavil nástroj pravdy a lásky zosobnený Václavom Klausom“. A práve v tomto kontexte vicekancelár Hájek vníma ich dvadsaťročné súperenie ako stretnutie síl zla so silami dobra.

Klausov dvorný šašo

Hájek, ktorý už v minulosti čelil za svoje hraničné názory ostrej kritike, neobišiel inak ani tentoraz. „Vyšinutých ľudí je medzi nami dosť, nikto im to však nemôže zazlievať. Lenže názory Petra Hájka sa vnímajú ako názory hlavy štátu, pretože prezident Klaus jeho vyjadrenia toleruje. To vrhá zlé svetlo nielen na neho, ale aj na celý prezidentský úrad,“ reagoval Jiří Pehe, Havlov priateľ a politológ.

Podobne to vidí i sociologička Jiřina Šiklová. „Pán Hájek by si mal uvedomiť, že je platený z peňazí daňových poplatníkov, a to rozhodne nie málo, podľa údajov z Pražského hradu predstavoval v prvom polroku 2012 priemerný mesačný príjem Petra Hájka takmer 112-tisíc českých korún (takmer 4 440 eur, pozn. redakcie). Keď ho bude platiť Václav Klaus zo svojho vreckového, nech si pán Hájek hovorí, čo chce, ale takto je to neprípustné.“

Nemecký Die Welt, ktorý označil Hájka za Klausovho dvorného šaša, pripomenul, že funkčné obdobie oboch sa končí začiatkom budúceho roka. „Potom bude mať Hájek ešte viac času na písanie,“ poznamenal.

Povinné čítanie?

Hájek sa bráni, že knihy píše počas víkendov, v noci, keď ostatní spia. Jeho spisovateľské aktivity vraj nezasahujú do jeho práce, a čo robí vo voľnom čase, je jeho vec.

Svojho blízkeho spolupracovníka sa, tak ako doteraz, zastal i odchádzajúci prezident Klaus. Ba čo viac, jeho knihu dokonca označil za „skvele napísanú“ a „prínosné čítanie“. „Knihu Petra Hájka považujem za pozoruhodnú, takmer za povinné čítanie pre každého, koho zaujíma náš svet,“ vyhlásila hlava Českej republiky, ktorá v minulosti zaujala viacerými kontroverznými výrokmi i činmi vrátane legendárnej „hry“ s protokolárnym perom.

Klaus, ktorý v Hájkovej knihe vystupuje ako predstaviteľ pravdy a lásky, s vicekancelárovou kritikou Havla napriek výhradám súhlasí. „S autorovou kritikou historickej úlohy Václava Havla - nie však so všetkými Hájkovými v tejto súvislosti použitými expresívnymi a nadsadenými výrazmi - v podstate súhlasím,“ vyhlásil prezident. Pripomeňme, že v deň Havlovho skonu hovoril Klaus o svojom predchodcovi a politickom rivalovi v úplne inom duchu. Okrem iného ho označil za symbol novodobého českého štátu.

Rečou čísel sú Hájkove názory predvianočným hitom - už po dvoch týždňoch sa podľa vydavateľstva pripravovala dotlač. Konkrétny počet predaných kníh však nezverejnilo. V kombinácii s mystickými pohľadmi do budúcnosti a odvolávaním sa na biblické evanjeliá je pre mnohých čitateľov Hájkova ostatná kniha doslova výbušnou zmesou. Taký Da Vinciho kód na český spôsob.

Kto je Petr Hájek?

Zástupca šéfa Kancelárie prezidenta Václava Klausa pôsobil pred hradným angažmán ako novinár a spisovateľ. S Klausom spolupracuje od deväťdesiatych rokov, keď sa podieľal na volebnej kampani ODS. Od roku 2003 bol riaditeľom hradného odboru. V roku 2008 získal anticenu Nemá barikáda pre najmenej obľúbeného hovorcu. V roku 2010 získal ďalšiu anticenu Bludný balvan, ktorú udeľujú vedci za pseudovedeckú činnosť.

Petr Hájek o Václavovi Havlovi vo svojej ostatnej knihe Smrt v sametu napísal aj toto: „Václav Havel byl nástrojem sil lži a nenávisti, o tom nemůže být nejmenších pochyb. Jedinou otázkou je, zda byl pouze nástrojem, nebo možná i aktivním stavitelem ‚mostů do otroctví‘ podle cizích projektů. V části mise zaměřené na destrukci státní samostatnosti své země a potlačení demokracie byl z hlediska měřitelných dat a důsledků svého politického působení velmi úspěšný: Český stát mizí jako rozpuštěn v lučavce královské ‚federální Čtvrté říše‘, která měla být cílem a vrcholem Havlovy politické kariéry.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní