Českí colníci zadržali v roku 2013 dvadsaťštyri nelegálnych rohov ohrozeného nosorožca tuponosého (snímka vpravo). Ochranári v snahe pomôcť odpilujú nosorožcom rohy.

Česko je tranzitnou veľmocou v pašovaní rohov nosorožcov

Výnosy z nelegálneho obchodu s rohmi nosorožcov vraj financujú islamský terorizmus. Pražské Letisko sa stáva vyhľadávaným tranzitným miestom pre pašerákov chránených živočíchov a rastlín.

Naši západní susedia sa opäť dostali do hľadáčika svetových médií. Tentoraz za tým nie je pikantný bonmot či provokácia svojrázneho prezidenta Miloša Zemana, ale pašeráci poľujúci na ohrozené zvieratá.

Profesionálni lovci z Česka lietajú do Juhoafrickej republiky a ďalších afrických krajín, kde zabíjajú vzácne nosorožce tuponosé a slony africké. Ich rohy a kly pašujú cez Česko do Vietnamu a Číny, kde sú súčasťou tradičnej medicíny.

V ilegálnom biznise sa točia stovky miliónov eur a podľa niektorých odborníkov ide o štvrtý najvýnosnejší druh kriminality na svete. Na ilustráciu stačí, že len za riekou Morava objavili v roku 2013 kontraband za sto miliónov korún, vyše 3,6 milióna eur. V rukách colníkov pritom skončí iba desatina nelegálneho tovaru.

Rekordný rok

Pražské Letisko Václava Havla v Ruzyni sa stáva „vyhľadávaným“ tranzitným miestom pre pašerákov chránených živočíchov a rastlín. Nelichotivú skutočnosť potvrdzujú oficiálne štatistiky, podľa ktorých sa počet zatknutých pašerákov strojnásobil. Českí colníci zachytili v posledných šiestich mesiacoch hneď dve zásielky sloních klov.

Rekordným v policajných kronikách však zatiaľ zostáva rok 2013, keď sa za riekou Morava podarilo zatknúť česko-vietnamský gang profesionálnych lovcov a pašerákov. Colníci zhabali u členov skupiny „materiál“ za milióny eur. Vo veci je obvinených celkovo šestnásť ľudí, dvaja z nich sú vietnamskej národnosti.

„Zločinecká skupina fungovala tak, že organizátori z Česka najímali mužov, ktorí lietali do Juhoafrickej republiky na oficiálnu farmu loviť nosorožca tuponosého južného a potom sa oficiálne vzdali trofejí v prospech organizátora. Biele kone prepašovali rohy do Česka, odkiaľ putovali bez akýchkoľvek povolení do Vietnamu, kde končili na čiernom trhu,“ priblížila zaužívanú pašerácku prax hovorkyňa pražského štátneho zastupiteľstva Štěpánka Zenklová.

Premyslený systém spočíval v tom, že lovcom oficiálne umožnili odstrel jedného nosorožca. Keďže taký úlovok sa podľa juhoafrických zákonov považuje za trofej, úspešný poľovník si ju môže odviezť domov ako osobný majetok na nekomerčné účely, čo sa však nedialo. Rohy nosorožcov putovali na ázijský trh.

Nedávno podala česká prokuratúra druhú obžalobu, ktorá sa týka nelegálneho vývozu rohov nosorožca z Českej republiky. Ide o trojicu Vietnamcov, ktorým za neoprávnené nakladanie s chránenými živočíchmi hrozí osem rokov väzenia. Zbytočná smrť: O slonie kly a rohy nosorožcov je na čiernom trhu veľký záujem.

Tradičná čínska medicína ich totiž považuje za všeliek, ktorý dokáže spoľahlivo stíšiť bolesť, zvýšiť potenciu, zraziť horúčku. Prášok z klov a rohov vraj lieči rakovinu. Jeho „zázračné“ účinky na liečbu nádorových ochorení významne zvýšili dopyt po pochybnej medicíne, čo sa okamžite podpísalo pod výrazný nárast cien.

Hodnota jedného kilogramu rohu nosorožca dosahuje na čiernom trhu astronomických 65-tisíc dolárov, zhruba 59-tisíc eur, pričom roh dospelého jedinca môže vážiť až desať kilogramov.

Slonovina sa predáva približne za 2 500 dolárov, takmer 2 300 eur, hoci pytliaci dostávajú od priekupníkov sto dolárov, deväťdesiat eur. Odborníci pritom dlhé roky upozorňujú, že slonie kly ani rohy nosorožcov nemajú žiaden vplyv na liečbu závažných ochorení, ako je napríklad spomínaná rakovina.

„Roh nosorožca je, čo sa týka chemického zloženia a textúry, podobný kosticiam veľrýb. Rozhodne ide o placebo efekt,“ varuje zoológ Ivan Horáček z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.

Přemysl Rabas, riaditeľ zoologickej záhrady vo východočeskom meste Dvůr Králové, dodáva, že odborníkom neostáva iné, ako vysvetľovať. „Informácie o magickej liečbe sú nezmysel, slonovina a rohy nosorožcov sú bezcenné a treba ich zničiť.“

Zničte rohovinu

Rabas dal vlani na jeseň spáliť približne osemdesiat kilogramov rohoviny z depozitára zoologickej záhrady. „Záhrada spálila zásoby nosorožích rohov ako symbolickú tryznu za všetky nelegálne zastrelené nosorožce. Zároveň šlo o posolstvo, že akékoľvek obchodovanie s rohovinou je neprijateľné a môže viesť k totálnemu vyhubeniu tohto výnimočného živočícha,“ vysvetľoval šéf zoologickej záhrady.

Hoci Česko patrí medzi najlepších chovateľov nosorožcov na svete a do voľnej prírody úspešne vrátilo niekoľkých jedincov, Čechov medzi lovcami týchto obrovských suchozemských cicavcov planéty pribúda. „Využívajú kľučky a možnosti, ako uloviť na zákazku nosorožca v Južnej Afrike,“ upozorňuje Rabas na nezákonné správanie krajanov na africkom kontinente.

Peniaze idú na terorizmus

Boj úradov s nelegálnymi lovcami a pašerákmi pripomína boj s veternými mlynmi. „Celosvetovo sa výnosy nelegálnych obchodníkov s chránenými zvieratami dajú prirovnať k výnosom z trestnej činnosti plynúcej z pašovania drog a zbraní, z obchodu s prostitúciou alebo z nelegálneho nakladania s odpadmi,“ pripomína hovorca Generálneho riaditeľstva cla ČR Jiří Barták.

Viacerí experti upozorňujú, že výnosy z predaja rohov nosorožcov sú dôležitým príjmom niektorých teroristických skupín v Afrike, najmä niektorých odnoží al-Káidy. Konkrétne bola zistená priama súvislosť so somálskymi islamistickými milíciami aš-Šabáb, ktorých členovia prepadli v septembri 2013 obchodný dom v Nairobi a pozabíjali desiatky ľudí.

Tri pätiny príjmov somálskej odnože al-Káidy plynú podľa informácií Interpolu z ilegálneho obchodu s nosorožími rohmi a so slonovinou. Riaditeľ Českej inšpekcie životného prostredia Erik Geuss v rozhovore pre český server Lidovky. cz naznačil, že majú podklady o rôznych skupinách: „Dlhodobo sledujeme určité komodity a ide o to chytiť nelegálnych obchodníkov pri čine. Funguje obojsmerná komunikácia, keď colníci informujú inšpekciu o podozrivých ľuďoch, ktorí prechádzajú colnicou, a spoločne ich potom skontrolujú.“ Väčšina pašerákov však stále uniká.

Ohrozený nosorožec

Nosorožec tuponosý južný patrí k ohrozeným druhom. Triapoltonové samce sú menej agresívne ako kriticky ohrozený nosorožec čierny a možno ich ľahšie uloviť.

Odborníci odhadujú, že vo voľnej prírode na africkom kontinente žije od sedemnásť- do dvadsaťpäťtisíc nosorožcov tuponosých. Domovom väčšiny z nich je Juhoafrická republika, ktorá spolu s Namíbiou zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane týchto obrov.

Dodajme, že začiatkom dvadsiateho prvého storočia pytliaci de facto zlikvidovali severný poddruh nosorožca tuponosého - takzvaného bieleho nosorožca severského. V roku 2009 žilo niekoľko jedincov už len v opatere ľudí v prísne stráženej rezervácii v Keni.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní