Recidivista: Vojtěcha Mlýnka v minulosti odsúdili za odpálenie bomby.

Český Breivik: Vojtěch Mlýnek mal doma arzenál zbraní

Vojtěch Mlýnek mal doma celý arzenál zbraní, výbušnín a munície. V paneláku, kde žili desiatky ďalších rodín, mal aj funkčnú výbušninu, ktorú mohol odpáliť na diaľku.

Málo chýbalo, aby sa zhruba tristotisícová Ostrava zmenila na nórske Oslo a Česko čelilo podobnej tragédii ako Škandinávci pred vyše rokom, keď pravicový radikál Anders Behring Breivik zabil počas svojho nenávistného ťaženia sedemdesiatsedem ľudí. Reálne vraj hrozilo, že tretie najväčšie mesto v Česku sa stane cieľom útoku obdivovateľa nórskeho atentátnika. Dvadsaťdeväťročného Vojtěcha Mlýnka, ktorý sa podľa českej polície chystal odpáliť bombu, zatkli, na rozdiel od jeho nórskeho „idolu“, včas. Svojrázny mladík mal doma okrem funkčného výbušného systému i zbrane a muníciu. Malý vojenský arzenál skladoval v paneláku, kde bývali desiatky ďalších rodín. Mlýnek nebol pritom žiaden začiatočník - za odpálenie bomby ho už v minulosti odsúdili.

Nálož z leteckej bomby

Ostravského mladíka zadržali policajti necelých dvanásť hodín po tom, ako sa potvrdili informácie o existencii skladiska zbraní a výbušnín v jeho byte. Do akcie povolali aj Útvar rýchleho nasadenia z Prahy, evakuovali desiatky ľudí a počas zásahu rušili v danej oblasti signál mobilných telefónov. Polícia sa totiž obávala, že v Mlýnkovom byte je nálož vyrobená z leteckej bomby, ktorú by mohol odpáliť na diaľku. Ako sa neskôr ukázalo, opatrnosť bola na mieste. Mlýnek mal totiž odpaľovacie zariadenie pri sebe. „Súčiastky výbušného systému boli funkčné. Ak by bombu odpálil, rozhorela by sa na niekoľko tisíc stupňov a šesť minút by sa nedala uhasiť,“ uviedol po akcii šéf ostravských kriminalistov Radovan Vojta. Pri domovej prehliadke zaistili aj funkčný samopal, väčšie množstvo nábojov, ďalšie zbrane a výbušniny, počítačovú techniku. „Okrem leteckej bomby sme objavili súčiastky k bombám, časti policajnej uniformy a policajný maják,“ dodal šéf ostravských kriminalistov Vojta.

Riziková adresa: Vojtěch Mlýnek býval sám na rovnakom ostravskom sídlisku a ulici ako jeho rodičia. V byte mal i nástražný výbušný systém. Foto: ČTK

Osamelý vlk

Od zatknutia českého Breivika, ako Mlýnka nazvali domáce médiá, uplynulo niekoľko dní, no polícia ani obyvatelia Ostravy nepoznajú odpovede na viacero dôležitých otázok. Veľkou neznámou zostáva i motív, prečo Mlýnek zhromažďoval doma toľko zbraní a munície. V čase našej uzávierky nebolo zrejmé ani to, odkiaľ výzbroj získal. „Takýto osamelý vlk predstavuje vždy veľké nebezpečenstvo,“ vyhlásil pre médiá český minister vnútra Jan Kubice. Zároveň dodal, že zatknutý mladík si s maskovaním nerobil ťažkú hlavu. „Správal sa pomerne neobratne, keďže si na internete zvolil prezývku Breivik a dalo sa predpokladať, že si ho všimnú bezpečnostné orgány.“ Polícia odmieta prezradiť viac, no vyšetrovatelia potvrdili, že nikoho ďalšieho v tejto súvislosti nezatkli. Po rodine českého Breivika sa zľahla zem, hoci práve ona by mohla vniesť viac svetla do celého prípadu. Čo-to o Mlýnkovi prezradili jeho susedia, no ani tým nebolo príliš do reči. Mladík vraj prežil celý život na ostravskom sídlisku. Aj po odsťahovaní od rodičov zostal bývať na rovnakej ulici. Neďaleko stojí i základná škola, ktorú v detstve navštevoval. „Nemyslím, že by v škole patril k tým najlepším,“ povedala novinárom Mlýnkova suseda. „Možno bol trochu väčší nezbedník, ale viete, ako to chodí v paneláku,“ doplnil ďalší sused. Vyučený automechanik začal v roku 2009 spolu s kamarátom prevádzkovať nehodovú asistenčnú službu, no už niekoľko mesiacov v nej pre údajné spory nepôsobí.

Recidivista

Český Breivik rozhodne nie je iba „obyčajným“ nezbedníkom s tak trochu prehnaným obdivom k zbraniam. Niektorí susedia i kriminalisti potvrdili, že v byte strieľal zo samopalu a na opustených miestach testoval účinky bômb vyrobených po domácky. Kým vo dne ho takmer nevideli, v noci u neho býval po riadny hluk. Často sa vraj z jeho bytu ozývali rany pripomínajúce výstrely alebo výbuchy. Mnohé o jeho osobnosti vypovedá i fakt, že v minulosti bol viackrát odsúdený. V jednom prípade za odpálenie bomby. V roku 2010 umiestnil nástražný výbušný systém do dreveného domčeka prečerpávacej stanice pri ostravskej diaľnici. Bombu odpálil na diaľku. Polícia ho vypátrala a zo súdu odišiel so šesťmesačnou podmienkou. Skúšobná lehota mu uplynula len pred časom. „Tento muž má za sebou násilnú kriminálnu minulosť, zrejme bol v hľadáčiku polície dlhší čas, pravdepodobne sledovali jeho komunikáciu i aktivity,“ komentoval prípad Marian Brzybohatý z Policajnej akadémie Českej republiky. Susedia však tvrdia, že nepatril k pravicovým extrémistom. Ľudia z jeho okolia ho označujú skôr za čudáka so záľubou vo výbušninách. Prezývku Breivik si na internete údajne zvolil skôr ako provokáciu. Izolácia: Ostravský Breivik skončil nateraz v izolácii vo väzenskej nemocnici v Brne. Podľa lekárov je pre svoje okolie nebezpečný. Sudca Antonín Šmuk, ktorý prípad vedie, nariadil lekárom, aby vypracovali znalecký posudok a rozhodli, či sa obvinený bude zo svojich činov zodpovedať pred súdom. „V tejto chvíli sa zdá, že je schopný zúčastniť sa na trestnom konaní. Nič nebráni v tom, aby vyšetrovanie pokračovalo,“ potvrdil stručne Šmuk. Pri pohľade na televízne zábery neprítomne sa usmievajúceho mladíka počas zatknutia to však celkom tak nevyzeralo. Za všeobecné ohrozenie mu pritom hrozí až osem rokov väzenia a za nedovolené ozbrojovanie ďalšie dva roky väzenia.

Breivik môže dožiť vo väzení

Nórska spoločnosť i celý svet už poznajú výšku trestu Andersa Behringa Breivika za vlaňajšiu „vojenskú operáciu“ v Osle a na ostrove Utöya. Vrah sedemdesiatich siedmich ľudí dostal za svoje šialené ťaženie proti multikulturalizmu a prisťahovalcom najvyšší trest, ktorý možno v Nórsku uložiť. Tamojší súd ho poslal do väzenia na dvadsaťjeden rokov s možnosťou opakovaného predĺženia „pobytu“ v päťročných intervaloch až do atentátnikovej smrti. Môže sa tak stať, že Breivik zostane za mrežami do konca života.

Anders Behring Breivik: Masový vrah prijal trest s úsmevom. Zabíjal, lebo mu okrem iného vadilo, že dvanásť percent obyvateľov Nórska tvoria prisťahovalci. Foto: Profimedia.sk

Víťaz či porazený?

Po vyše roku od tragickej udalosti súd rozlúskol aj otázku Breivikovej príčetnosti v čase masakry, ktorá rozdeľovala nórsku spoločnosť. Pravicový radikál bol podľa súdu príčetný a za svoje činy nesie plnú zodpovednosť. Masový vrah sa tak vyhol doživotnému pobytu na psychiatrii, ktorého sa podľa komentátorov obával viac ako väzenia. O jeho spokojnosti vypovedá i úsmev, s ktorým prijal rozsudok. Fanatický bojovník proti moslimom v Európe počas súdneho pojednávania viackrát varoval, že ak ho vyhlásia za nepríčetného a pošlú na psychiatriu, odvolá sa. Od začiatku procesu tvrdil, že si je vedomý svojho konania, za svojimi činmi si stojí, pretože zabíjal s cieľom očistiť Európu od prisťahovalcov a nie je psychicky narušený. Hoci sa k svojim činom priznal, vinu odmietal - konal vraj v sebaobrane pred islamizáciou Európy. „To, čo sa stalo 22. júla, bolo kruté, ale nutné,“ šokoval na jednom z pojednávaní. Zároveň priznal, že by zabíjal znovu. Členov sociálnodemokratickej mládeže AUF, z radov ktorých bola väčšina utöyských obetí, prirovnal k Hitlerjugend. Podľa neho neboli nevinnými deťmi, ale politickými aktivistami pracujúcimi v mene ním nenávideného multikulturalizmu. Neskôr zas žiadal, aby ho buď popravili, alebo prepustili na slobodu. V Nórsku je pritom trest smrti zakázaný.

Zlyhala polícia i úrady

Zodpovednosť za vlaňajšiu letnú tragédiu nesú podľa skorších zistení nezávislej vyšetrovacej komisie aj nórske úrady. Obetí vraj mohlo byť menej, keby nezlyhala štátna správa a polícia, ktorá mohla atentátnika chytiť skôr. Už desať minút po explózii bomby v centre Osla, pri ktorej prišlo o život osem ľudí, mala opis útočníka i poznávaciu značku jeho auta. Napriek tomu nedokázala ozbrojeného radikála zastaviť. Polícia vraj pochybila aj pri zásahu na ostrove Utöya. Elitnej jednotke trvalo viac ako hodinu, kým sa naň dostala. Namiesto vrtuľníka musela použiť pozemnú dopravu, keďže ten nebol k dispozícii, splietla si ostrov a jej preťažený čln sa začal potápať. Ak by sa na ňu nečakalo, policajti vraj mohli zasiahnuť už o pol hodiny skôr a ušetriť tak dve až tri desiatky životov.

Zlatá klietka

Atentátnik posadnutý samým sebou sa vráti do väzenia, kde bol i doteraz. Na rozdiel od našich kriminálnikov si však môže užívať neporovnateľne väčší komfort. Jeho celu tvoria tri miestnosti, k dispozícii má vlastnú kúpeľňu, malú telocvičňu i notebook bez prístupu na internet. Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na Breivikových právnikov uviedla, že bude zrejme pokračovať v písaní memoárov. Pamäti chce dokončiť v polovici budúceho roka a údajne už má aj niekoľko ponúk od vydavateľov z južnej Európy.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní