Folmava: Obec leží na hranici s Nemeckom. Návštevníci tu nájdu kasíno, na leteckej snímke z roku 2004, nočný klub, reštaurácie i penzióny.

Český hraničný priechod Folmava je drogová mekka

Na český hraničný priechod vo Folmave chodia Nemci, ktorí nevedia odolať českým cenám narkotík.

Naši západní susedia sa stávajú drogovým rajom. Najmä okolie česko- nemeckého hraničného priechodu Folmava zaplavujú takzvaní drogoví turisti. Jazdia hlavne zo susedného Bavorska a účel cesty je jasný - nákup drog, ktoré sa tu predávajú v niektorých prípadoch až o päťdesiat percent lacnejšie než v Nemecku.

Drogová turistika

Česko priťahuje davy turistov už nielen pamiatkami či lacným pivom, ale aj ľahko dostupnými a predovšetkým lacnými drogami. Hoci marihuana stále zostáva najpopulárnejšia, raketový nástup sa týka predovšetkým metamfetamínu, známeho ako pervitín. Počet jeho dlhodobých užívateľov stúpol v rokoch 2008 až 2011 o tretinu. V minulom roku zhabali colníci na česko-nemeckej hranici dvadsaťtri kilogramov tejto drogy, čo predstavuje medziročný nárast o šesť percent.

„Situáciu považujeme za mimoriadne vážnu. Predovšetkým trend predaja drog Nemcom na českom území, často priamo na hranici, má strmo stúpajúcu tendenciu,“ potvrdil nám policajný riaditeľ Plzenského kraja Jaromír Kníže. Spresnil, že vo väčšine prípadov ide o nákup pervitínu a marihuany, v menšom sa predáva aj heroín.

Nejde pritom o žiadnu novinku. Obchod s pervitínom začal bujnieť v podstate okamžite po vstupe Česka do schengenského priestoru, čím jeho hranice ostali bez kontroly. V posledných mesiacoch však Nemci organizujú doslova drogové výpravy na vietnamské tržnice v Česku. „Jeden gram marihuany vyjde približne na deväť až desať eur a rovnaká hmotnosť pervitínu zhruba na štyridsaťpäť eur,“ konkretizuje aktuálne ceny uznávaný špecialista na drogovú problematiku Jaroslav Tuček. Dodáva, že „konkurencia medzi vietnamskými predajcami je obrovská a tlak na znižovanie cien vysoký“.

Na rozdiel od spomenutých najpopulárnejších drog sa cena heroínu pohybuje okolo šesťdesiat eur. „Ešte drahší je kokaín, ktorý užívateľa vyjde na osemdesiat eur za jeden gram,“ spresňuje Tuček. Prítomnosť narkomanov a dílerov drog nie je tŕňom v oku len polícii, značnú nespokojnosť prejavujú aj miestni obyvatelia.

„Nielen u nás v obci, ale aj za ňou si narkomani drogy priamo pichajú. Na niektorých miestach nájdete nespočetne veľa kontaminovaných striekačiek. Skúste sa ísť prejsť do lesa, pardon za výraz, ale niekde je to doslova o hubu,“ vysvetľuje podráždene Vladimír Koranda, starosta Českej Kubice, pod ktorú spadá Horná a Dolná Folmava.

Nový sused? Policajná stanica!

To, že boj proti drogám v česko- nemeckom pohraničí myslí polícia vážne, dokumentuje i fakt, že začiatkom roka otvorila novú stanicu priamo vo Folmave na Domažlicku. Jej špeciálne vycvičení zamestnanci, policajti z odboru cudzineckej polície a psovodi, majú v podstate jedinú úlohu - detailne dozerať na folmavské tržnice, považované za oblasť s najväčším výskytom drog v Česku popri Prahe a východných Čechách.

Trhovníci s vietnamským pasom sa totiž veľmi rýchlo preorientovali z predaja falzifikátov značkových vecí práve na drogy. A rozhodne nejde len o nejakú „fušku“ - ich organizovanosť vyšetrovateľov nejeden raz poriadne zaskočila. Aj tak sa však od začiatku roku polícii vo Folmave podarilo zatknúť dvadsať narkomanov a zhabať niekoľko áut ukradnutých v Nemecku. A v uplynulých mesiacoch zatkli vo folmavských tržniciach 450 ľudí, ktorí sa pokúšali kúpiť drogy. „Drogy si u priekupníkov záujemcovia objednávajú cez mobil, často len textovou správou,“ povedal novinárom Manfred Brückl, veliteľ policajnej stanice v nemeckom Furth im Wald.

Pre nemeckých narkomanov sú české ceny jednoducho neodolateľné. Gram pervitínu stojí podľa Brückla v Nemecku šesťdesiat eur, v Česku tridsať eur. Nakupujú ho preto nielen koncoví užívatelia, ale aj priekupníci.

„Začalo sa to tu asi pred troma rokmi. Každý vedel, že sa tu s drogami kšeftuje vo veľkom. Jazdia si sem po ne najmä Nemci. Ale keď tu nebol široko-ďaleko žiadny policajt, z čoho mali mať strach? Teraz sú policajti tu a už sa podarilo niektorých dílerov chytiť. Bude to síce dlho trvať, kým sa to tu úplne zlikviduje - ak vôbec niekedy -, ale my, čo tu žijeme, máme radosť z každého zatknutého,“ komentuje aktuálny policajný dohľad nad Folmavou jeden z miestnych občanov.

Drogové peklo?

Podľa niektorých médií je však vážnejšia situácia v Prahe, kam jazdí najviac cudzincov turistov. „Na Václavskom námestí a v baroch na Žižkove sa dá zohnať prakticky čokoľvek, čo osvieži mozog, posilní bdelosť, povzbudí libido, obrúsi hrany, otupí zmysly i logiku,“ napísal nemecký magazín Der Spiegel. „Podľa veľmi hrubých odhadov sa v Česku vyrobí ročne desať ton pervitínu. Odborníci odhadujú, že päť ton sa spotrebuje na českom území a zvyšok je určený na export,“ potvrdil vedúci colnej protidrogovej jednotky Pavel Hoffman.

Ministerstvo vnútra preto aj na prosby nemeckých kolegov plánuje znížiť množstvo pervitínu, ktoré môžu drogovo závislí mať pri sebe bez toho, aby spáchali trestný čin. Od roku 2010 totiž platí zákon, ktorý definoval „malé množstvo“ rozličných typov drog.

Držanie takého množstva sa pritom postihuje „len“ ako priestupok s maximálnou pokutou šesťsto eur namiesto obvinenia z trestného činu. To síce uvoľnilo ruky štátu, ktorý už nemusí tvrdo stíhať každého fajčiara marihuany, bojovať proti veľkým dílerom sa však zatiaľ príliš nedarí.

Česko sa tak stalo mekkou drogových užívateľov v srdci Európy. Naši západní susedia sú v podstate drogovou oázou v regióne pomerne prísnych alebo úplne nekompromisných protidrogových zákonov. A tak navzdory príkladom z Folmavy ostáva Česku nie príliš lichotivý imidž krajiny pervitínu, ktorý preniká aj do masovej kultúry. Svedčí o tom okrem iného aj fakt, že do Česka zasadili časť deja tvorcovia mimoriadne populárneho amerického televízneho seriálu Perníkový tatko.

V aktuálnej sérii sa hlavná postava seriálu Walter Hartwell „Walt“ White rozhodne poslať svoje modré kryštáliky do Českej republiky a zarobí toľko peňazí, že tomu ani nechce uveriť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dni[email protected].
VIDEO Plus 7 Dní