Erik Tvrdoň: Od začiatku tvrdí, ze je nevinný a zneužitý bol skôr on sám.

Český kňaz má na krku škandál: Znásilnenia a sexi MMSky s tínedžerkou

Kňaz obžalovaný z viacerých mravnostných deliktov vrátane znásilnenia chcel vraj dotyčné zbaviť chuti na sex a „biblicky“ ich liečiť.

Nikdy som nikomu nechcel ublížiť, nikdy som nikomu ani neublížil. Nie je mi to vlastné. Cítim sa nevinný a zneužitý. Aj týmito slovami sa pred českým súdom obhajoval rímskokatolícky kňaz Erik Tvrdoň, ktorý podľa obžaloby znásilnil, pohlavne zneužil a vydieral najmenej päť žien a dievčat. Najmladšia z údajných obetí duchovného mala trinásť rokov.

Zneužil dôveru veriacich

Erik Tvrdoň emigroval za komunizmu do Talianska, kde vyštudoval teológiu. Po páde železnej opony a návrate do vlasti pôsobil na Svitavsku a Havlíčkobrodsku. V Hradci Králové chcel vybudovať tlačiareň náboženských časopisov a kníh, čo sa mu nepodarilo.

Hoci nebol obratný v ekonomických záležitostiach, podľa cirkevných zdrojov patril k výborným kazateľom a vyhľadávaným spovedníkom. Výsledky policajného vyšetrovania však ukazujú, že k niektorým ovečkám mal nanajvýš svojrázny prístup.

Obžaloba viní Tvrdoňa z deviatich mravnostných deliktov, ktorých sa vraj dopustil na piatich ženách. Dve boli dospelé, dve mladistvé a jedna maloletá. Kňaz je okrem znásilnenia, vydierania, sexuálneho nátlaku a zvádzania na pohlavný styk obžalovaný tiež z pohlavného zneužívania trinásťročného dievčaťa, ktoré údajne využil aj na výrobu pornografie.

„Obžalovaný Erik Tvrdoň flagrantne zneužil svoje postavenie duchovného a dôveru silne veriacich žien, ktoré ctili jeho autoritu,“ nekladie si obrúsok pred ústa štátna zástupkyňa Zdeňka Tománková.

Tvrdoň od začiatku tvrdí, že je nevinný. Upozorňuje, že vyše dvadsaťpäť rokov žije v absolútnom celibáte. Na rozsudok čaká od februára vo väzbe, biskup ho medzičasom zbavil kaplánstva. V prípade dokázania viny mu hrozí desaťročné väzenie.

Prvá mala pätnásť

Prvú obeť si Tvrdoň vraj vyhliadol už v roku 2006. Šlo o pätnásťročné dievča, s ktorým si spočiatku posielal esemesky. Neskôr sa téma zvrtla na sex a svojrázny duchovný údajne žiadal od dievčiny nahé fotografie.

Dotyčná najskôr odmietala. Keď jej kňaz poslal obrázok vlastného prirodzenia, fotografiu mu poslala. „Keďže mala starý mobilný telefón s nekvalitným fotoaparátom, kúpil jej nový,“ dodala štátna zástupkyňa Tománková.

V obžalobe, ktorou sa na prelome rokov začal zaoberať Okresný súd v Havlíčkovom Brode, sa ďalej píše, že kňaz „dievčinu ovládol rečami o tom, ako ju ochráni pred mužmi, zavliekol ju do sakristie kostola a tam ju obchytkával. To sa malo opakovať ešte v niekoľkých desiatkach prípadov aj u dievčaťa doma, kde sa kňaz votrel pod zámienkou doučovania latinčiny. Keď od dievčiny začal požadovať análny styk, vzoprela sa a prestali sa stýkať“.

Budúca mníška i vdova

V roku 2009 si duchovný vraj vybral ďalšiu obeť, ktorá mala vtedy osemnásť rokov a snívala, že bude mníška. Dievčine údajne posielal oplzlé správy, pričom bol schopný napísať aj sto esemesiek za večer. Keď sa mu priznala, že už mala sexuálny styk, ponúkol jej, že ju zbaví chuti na sex.

„Pozval si ju k sebe, obchytkával ju a potom došlo k análnemu styku,“ konštatovala štátna zástupkyňa Tománková. Upozornila, že dievča so stykom nesúhlasilo, no bálo sa odporovať cirkevnej autorite. Medzi zneužitými ženami bola podľa obžaloby aj vdova. Kňaz najprv pomáhal tridsaťdvaročnej žene s pohrebom manžela.

Neskôr vraj vyzvedal, ako to zvláda bez chlapa a aké má rada polohy. Napokon dotyčnú vlákal do auta a odviezol do lesa, kde sa jej snažil rozopnúť nohavice a začal ju obchytkávať. Ako sa ďalej uvádza v spise, nešťastnica začala plakať a „triasť sa od strachu“. Duchovný ju následne prepustil.

Udala ho veriaca

Tvrdoňa udala tridsaťšesťročná žena z Havlíčkovho Brodu, ktorú vraj zneužil najmenej štyrikrát na jeseň 2013 v jej vlastnom byte. „Najprv ju znásilnil vibrátorom, pri ďalšej návšteve povedal, že je to nedôstojné, a vykonal na nej pohlavný styk sám. Potom jej prikázal, aby mu uvarila jedlo,“ opísala štátna zástupkyňa Tománková.

Žena sa vraj bála odporovať, keďže šlo o duchovného. „Ide o ženu postihnutú schizofréniou. Navyše bola závislá od sexu s kňazmi. Sama mi to povedala. Vedelo sa, že to už skôr skúšala na iného kňaza,“ bránil sa pred súdom Tvrdoň.

Nadriadení ho vraj poverili, aby sa žene pokúsil pomôcť, pretože je posadnutá zlým duchom. „Zrejme sa bála, že budem niekde hovoriť o jej problémoch, preto ma mohla udať,“ naznačil Tvrdoň možný motív.

Pikantné správy

Poslednou obeťou kontroverzného kňaza je trinásťročné dievča z chudobnej, silno veriacej rodiny. Duchovný pozval dievčinu do Prahy, aby jej kúpil oblečenie. Za každý kus potom žiadal bozk. Neskôr ju zavolal do pražského bytu, kde si podľa Tománkovej musela oblečenie skúšať a on ju fotil. „Keď išla do vane, prišiel za ňou a umýval ju po celom tele,“ dodala štátna zástupkyňa.

Tománková pred súdom prečítala aj časť SMS konverzácie medzi kňazom a dievčaťom. „Čo robia prsičká, rastú? Odfoťte sa mi, nech viem, ako rastieš. No si krásna,“ písal podľa spisu Tvrdoň dievčaťu. „Tatínečku, naživo to bude lepšie, už sa teším,“ reagovalo dievča.

„Budeš mi spať nahá v náručí a vykúpeme si ťa. Nachystajte si otázky ohľadom pohlavia, všetko ti ukážem. Ale nie že sa budeš hanbiť, oddáš sa mi celou svojou dôverou,“ reagoval kňaz. „Budem sa snažiť, ale keď ja sa hanbím, skúsim to ovládnuť, keď mi pomôžete,“ odpovedala dievčina.

Duchovný odmieta, že šlo o erotickú konverzáciu. „Robil som jej náhradného otca. Ani s mamičkou sa nechcela baviť o intímnych veciach. Len som sa jej snažil vysvetliť, čo chcela vedieť.

Fotografie mi posielala, pretože mala zdravotné problémy s rebrami a chcela vedieť, či sa jej to zlepšuje. Naša komunikácia bola z dnešného pohľadu možno nevhodná, ale náš vzťah bol založený na silnom pute, ktoré vznikalo niekoľko rokov. Išlo čisto o duchovné záležitosti,“ poprel Tvrdoň akékoľvek protizákonné správanie.

Dušoval sa, že ide o manipuláciu. „Polícia vybrala z tritisíc správ pár, dali ich dokopy a urobili z toho hororový kontext. Toto je falzifikácia!“ rozčuľoval sa na súde. Polícia zatkla kňaza začiatkom minulého roku, keď prichádzal s trinásťročnou dievčinou do pražského bytu. Od februára čaká na rozsudok vo väzbe.

Zaujímavé je, že na pojednávaní sa objavili aj ľudia, ktorí sú na strane Erika Tvrdoňa. „Verím mu, pretože ho poznám dlhší čas,“ bránila duchovného jedna z prítomných žien. Posledné slovo v prípade bude mať súd. Otázne je, ako sa s kauzou vyrovná rímskokatolícka cirkev, ktorá už niekoľko rokov čelí obvineniam, že kryje sexuálne prešľapy svojich duchovných.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní