Stropnický, alias elitný policajný vyšetrovateľ, odhalil v seriáli rozsiahlu drogovú aféru v radoch armády.

Český minister Stropnický si zavaril, herectvo mu prerastá cez hlavu

Minister obrany Martin Stropnický má na krku kuriózny škandál - zahral si vyšetrovateľa, ktorý odhalil pašovanie drog v armáde.

Českému ministrovi obrany Martinovi Stropnickému začínajú herecké „bokovky“ zasahovať do politického angažmán. Niektorým kolegom z politiky sa nepozdáva Stropnického dvojrola hrajúceho politika a za účinkovanie v seriáli žiadajú ospravedlnenie. Verejnosť sa tak zabáva na skutočne kurióznom škandále.

Časový paradox

Šéf ministerstva obrany Stropnický sa pred nástupom do funkcie živil ako herec, účinkoval v seriáloch i divadle a svojho času viedol pražské Divadlo na Vinohradoch i ministerstvo kultúry.

Keď ho ANO Andreja Babiša vlani povolalo do vysokej politiky - ministerský post zastáva od januára tohto roka -, herecké aktivity obmedzil. Nie však úplne, čo sa nepozdáva niektorým jeho politickým oponentom. Tých pobúrilo jeho nedávne účinkovanie v populárnom seriáli Kriminálka Anděl, ktorý už niekoľko rokov vysiela najsledovanejšia súkromná televízia v Česku.

Stropnický, alias elitný policajný vyšetrovateľ Ivan Tomeček, odhalil v jednom z dielov rozsiahlu drogovú aféru v radoch armády - konkrétne šlo o pašovanie ópia vojakmi, ktorí sa vrátili z misie v Afganistane.

„Máme dvadsať kilogramov surového ópia, ktoré sa sem dostalo armádnou cestou. (...) Nejaká medzinárodná povesť alebo rotácie misie v Afganistane sú mi preto úplne ukradnuté,“ vyhlásil Tomeček v podaní Stropnického. Pár hodín po odvysielaní spomínanej časti obhajoval Stropnický ako šéf obrany v parlamente nový rozšírený mandát pre zahraničné misie českých vojakov.

Časový paradox vyvolal v pléne vlnu nevôle. Rozhorčení politici v návale emócií akosi pozabudli, že seriál je fikcia a hercove názory sa nemusia zhodovať s názormi postavy, ktorú stvárňuje.

Len v rozprávkach

Šéf dolnej komory českého parlamentu Jan Hamáček z Českej strany sociálnodemokratickej označil Stropnického účinkovanie v seriáli za „pľuvanec do tváre všetkých príslušníkov armády“. „Je neuveriteľné, že sa na takú vec prepožičal súčasný minister obrany,“ vyhlásil pohoršený Hamáček s odvolaním sa na reakcie vojakov.

Poslankyňa za Občiansku demokratickú stranu Jana Černochová by Stropnickému dovolila účinkovať maximálne v rozprávkach. Za seriálový výstup, ktorý podľa nej poškodzuje povesť českých vojakov, žiadala verejné ospravedlnenie.

Česká armáda „kauzu“ oficiálne nekomentuje. Pripúšťa však, že spomínaný diel televízneho seriálu Kriminálka Anděl nebol z pohľadu vojakov príliš vydarený.

„To, akým spôsobom boli vykreslení vojaci, bolo nešťastné a pre vojakov šokujúce. V očiach verejnosti to výrazne znehodnocuje ich náročnú a nebezpečnú prácu, ktorú v prospech tejto krajiny a ich občanov odvádzajú,“ uviedla hovorkyňa českej armády Jana Růžičková.

Naivita či zámer?

„Kontroverzný“ diel Kriminálky Anděl sa natáčal na jar 2014, keď už Stropnický šéfoval ministerstvu obrany. Ten sa však bráni, že z rozbehnutého projektu sa nedalo len tak vyskočiť, hoci jeho účinkovanie v seriáli postupne obmedzili na minimum.

„To, čo sa vysiela v televízii, to je fikcia, to nie je život, to sú svojím spôsobom rozprávky pre dospelých. V roku 2014 by už malo byť jasné, že čo sa deje na plátne, je výmysel a štylizácia,“ bránil sa minister.

V dodatočnom písomnom vyjadrení na internetových stránkach ministerstva vojakom odkázal, že si ich prácu veľmi váži. Stropnického podržali aj kolegovia z umeleckej brandže.

„Tomu, čo pani poslankyňa Černochová predviedla, sa v odbornej terminológii hovorí naivné stotožnenie sa s umeleckým obrazom. Od pani poslankyne to nie je iba hlúpe, ale je to aj urážka povolania. Pán Stropnický vykonával profesiu herca oveľa skôr, než začal byť ministrom obrany,“ upozornil hudobník a niekdajší poslanec František Ringo Čech.

„Je to podobné, ako keď Miloša Kopeckého (Dr. Štrosmajer v Nemocnici na okraji mesta) žiadali ľudia na ulici, aby im pomohol s kĺbmi, a spájali si tak úlohu zo známeho seriálu s hereckou profesiou,“ dodal herec, divadelný riaditeľ a bývalý senátor Tomáš Töpfer.

Na otázku, či si dokáže predstaviť, že by niekto vyčítal bývalému prezidentovi USA Ronaldovi Reaganovi alebo niekdajšiemu guvernérovi Kalifornie Arnoldovi Schwarzeneggerovi ich hereckú minulosť, poznamenala: „V Amerike majú demokraciu trochu dlhšie než my.“

Manželka v politike

Krušné časy zažíva i Stropnického manželka herečka Veronika Žilková. Pre televízny angažmán opustila dennú rozhlasovú šou v najpočúvanejšom českom rádiu. Na televíznych obrazovkách však nebodovala a súkromná televízia talkshow pre nezáujem divákov zrušila. Herečka tak prišla o poriadny balík peňazí.

Mnohonásobná matka skúša aktuálne šťastie v regionálnej politike - podľa vzoru svojho manžela sa dala zlákať do farieb Babišovho hnutia ANO a v nedávnych komunálnych voľbách sa stala poslankyňou mestskej časti Praha-Suchdol.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní