Krásavec, ktorý vyzerá ako Rolls Royce, nesie názov Geely Ge.

Chcete Rolls-Royce za babku? Číňania nenapodobňujú iba tenisky

Nielen luxusné lodičky, ale aj ikonické limuzíny si môžete v Číne kúpiť za zlomok skutočnej ceny. Ak vám neprekáža, že nie sú originálmi, na ktoré sa, mimochodom, neuveriteľne podobajú.

Na prvý pohľad to vyzerá ako Range Rover. Na druhý pohľad to tiež vyzerá ako Range Rover. Mohli by ste sa pozrieť ešte niekoľkokrát a mysleli by ste si, že sa dívate na britský originál automobilu, za ktorý zacvakáte okolo 40 tisíc libier.

Až pri pohľade na prednú časť vozidla, kde namiesto nápisu Range Rover tróni Land Wind, zistíte, že sa dívate na veľmi vernú napodobeninu. Model Land Wind X7, ktorý výrobca hrdo predviedol na autosalóne v Guangzhou, však stojí v prepočte 14 tisíc libier.

Nie je to jediná luxusná značka automobilov, ktorú kopírujú čínski výrobcovia. V ostatných rokoch ste mohli stretnúť na ulici desiatky „fejkov“, počnúc Mini Coopermi až po legendárne limuzíny, tváriace sa ako Rolls-Royce Phantom.

Vivien Westwood za dvacku

Okrem áut Číňania vo veľkom napodobňujú aj iné luxusné značky. Kabelky Mulberry v prepočte za 25 eur namiesto originálu za 1400, lodičky na nerozoznanie od tých z dielne Vivienne Westwood za necelých 20 eur.

Čítajte viac:

Facebook či FEJKbook? Sociálna sieť je plná reklám na falošný tovar

Prečo v Číne takto prekvitá obchod s napodobeninami? Odpoveď je jednoduchá. Spotrebitelia jednoducho túžia po vychytenom tovare zo západu, ale ich peňaženky sú na originály príliš tenké. Výrobcovia preto ponúkajú verné kópie. Môžu si to dovoliť, keďže ide o otvorené imitácie s iným názvom a predávať sa môžu len v Číne.

Kým na západe pojmy ako duševné vlastníctvo a autorské právo nedovoľujú iba tak napodobňovať čokoľvek, čínska spoločnosť poznačená okovami socializmu je voči takýmto obmedzeniam imúnna, konštatuje britský portál dailymail.co.uk.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní