Spolupracovníčke Michaila Chodorkovského poslali kvety. Ctiteľ to zrejme nebol.

Chodorkovský na odstrel? Hovorkyňa exoligarchu dostala morbídny darček

Drsný odkaz pre hovorkyňu bývalého majiteľa ruskej ropnej spoločnosti Jukos postavil do pozoru švajčiarskych policajtov.

Po vražde ruského opozičného politika Boris Nemcova si médiá kladú otázku, či sú v ohrození aj ďalší odporcovia prezidenta Vladimira Putina. Napríklad Michail Chodorkovský, bývalý oligarcha, ktorý si po desaťročnom väzení opäť užíva slobodu vo Švajčiarsku.

Chodorkovského hovorkyňa si totiž podľa denníka Moscow Times pred dverami svojho moskovského bytu našla nepríjemnú zásielku – pohrebný veniec zo 60-tich ruží. Žeby to bol odkaz bývalému šéfovi Jukosu? „Sme s ním v kontakte a podnikli sme priebežné opatrenia na jeho ochranu,“ vyhlásila na margo Chodorkovského bezpečnosti švajčiarska polícia.

Čítajte viac:

Verejný záujem: Chodorkovskij získal ročný pobyt vo Švajčiarsku

Na zozname

Okrem morbídneho odkazu s vencom by mal byť niekdajší oligarcha aj na „zozname ľudí na odstrel“, s ktorým prišiel nezávislý ruský denník Novaja Gazeta, a ktorý Kremeľ popiera. Figurovalo v ňom aj meno zavraždeného politika Nemcova či šéfredaktora rádia Echo Moskvy Alexeja Venediktova.

Michail Chodorkovský bol v 90-tych rokoch jednou z najvýraznejších postáv ruského hospodárstva a patril k najbohatším Rusom. Bol väčšinovým vlastníkom ropnej spoločnosti Jukos.

Kontroverzný proces, ktorého výsledkom bolo uväznenie za daňové úniky a spreneveru, považoval za politicky motivovaný. V roku 2013 ho po desiatich rokoch pustili z väzenia na základe žiadosti o milosť, ktorú adresoval priamo Vladimirovi Putinovi.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní