Neopatrných turistov na nafukovačke musia zachraňovať na otvorenom mori.

Chorváti varujú turistov: Na nafukovačku choďte len s pasom!

Na vtipnom upozornení chorvátskej Horskej služby sa bavia tisíce turistov smerujúcich k Jadranu.

Internetom sa šíri varovanie chorvátskej horskej služby, ktorá zasahuje aj pri záchranných akciách na mori. Žiada turistov, aby nepoužívali nafukovacie matrace, keď zafúka vietor z pevniny smerom na more.

“Ak tak urobíte, vezmite si so sebou aj nejaký ID- občiansky preukaz alebo cestovný pas- aby si vás talianska pobrežná hliadka nezamenila s utečencami,” píše sa v ozname. Vo verzii pre talianskych turistov upozornenie končí vetou “aby ste sa z dovolenky nevrátili domov predčasne.” Samozrejme, ide len o vtip, má však svoje logické opodstatnenie. Prípadov, keď neopatrný turista na "luftici" skončil v mori, pribúda.

Super nápad

“Mnohí toto upozornenie kritizovali, že je plné gramatických chýb. Ja si zase myslím, že je urobené výborne. Zvolili vtipnú formu a zverejnili ho na sociálnej sieti. Ľudia sa na ňom bavia, zdieľajú ho, diskutujú o ňom- a azda si aj zapamätajú jeho posolstvo,” konštatuje reportérka televízie JOJ Iveta Krupová, ktorá už roky počas leta pôsobí v Chorvátsku, odkiaľ natáča reportáže pre spravodajstvo.

“Vlani zaznamenali v Chorvátsku prípad Slováka, ktorý dovolenkoval v Podgore na Makarskej. Fúkalo silné jugo, čo je teplý vietor od pevniny na more- chlapík sa aj s malým nafukovacím člnom prevrátil a vietor ho odfúkol až na Hvar. Odtiaľ sa potom vrátil trajektom do Drvenika. Bol mokrý a prechladnutý, ale mohol byť rád, že to prežil. A podobných, možno menej extrémnych prípadov, je tam dosť,” hovorí Iveta Krupová, ktorá absolvovala množstvo výjazdov so záchranármi aj hasičmi.

“Sú to úžasní ľudia, miestni ich milujú. Hasič je pre Chorváta doslova pánboh, po každom zásahu im ľudia poďakujú malým pohostením,” dodáva reportérka.

Policajti ako taxikári

V Chorvátsku pôsobia už roky aj slovenskí policajti. Tento rok po prvýkrát nie sú aj na Makarskej riviére, ale iba v Trogire a Crikvenici.

“Na Makarskej ich vystriedali poľskí kolegovia, je to kvôli tomu, že práve s Poliakmi sú najväčšie problémy. Opijú sa, pobijú sa, ničia nábytok,” vysvetľuje reportérka. Slovenskí policajti sú však jediní zo zahraničných policajtov, ktorí sú na telefóne dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni.

“Turisti im veľakrát volajú, že im nefunguje klimatizácia, pýtajú sa, kam majú ísť na ryby alebo si ich opití mýlia s taxislužbou a volajú, nech ich prídu odviezť z krčmy. To, samozrejme, nie je ich úloha. Sú tam nato, aby pomáhali turistom vo vážnych krízových situáciách. Policajtka Mirka Adamovičová v Chorvátsku pôsobí už roky, pomáha Slovákom pri tlmočení pred úradmi či pri priestupkových konaniach pred súdmi,” dodáva Krupová.

Vianočné tipy na darček