Malebný ostrov: Hvar patrí medzi najkrajšie jadranské destinácie.

Chystáte sa na chorvátsky ostrov Hvar? Hrozia vám obrovské pokuty!

Je to puritán alebo chce len z vreciek turistov vytiahnuť dodatočné peniaze? Starosta chorvátskeho mesta Hvar Rikardo Novak zavádza pokuty pre sporo odetých návštevníkov.

Starosta Hvaru sa už dlhší čas vyhrážal, že chce zakročiť proti turistom, ktorí sa nad ránom polonahí, často v podguráženom stave prechádzajú po meste. Ako tvrdí, títo návštevníci nočných klubov poriadne znepokojujú miestnych obyvateľov. V týchto dňoch sa rozhodol svoje vyhrážky naplniť.

V meste zverejnili zoznam pokút za neprípustné správanie. „V súlade s rozhodnutím mesta o verejnom poriadku, sme postavili informačnú tabuľu, na ktorej upozorňujem turistov na pravidlá správanie v meste,“ vysvetlila predstaviteľka mesta Hvar Jurica Miličičová pre denník Jutarnji list. V skutočnosti ide o zverejnenie pokút. Návštevníci, ktorí sa po meste budú prechádzať iba v plavkách, zaplatia 600 eur. Ak sa žena rozhodne prejsť po ulici v hornej časti plaviek a muž od pása nahor nahý, vyjde ich to na 500 eur. No a keď niekto bude ležať opitý na zemi s fľašou v ruke, môže zaplatiť až 700 eur.

Starosta Novak v zdôvodnení rozhodnutia uviedol, že napríklad aj španielska Barcelona má stanovené podobné pokuty.

Aj ďalšie chorvátske mestá zakazujú vstup turistom v plavkách. Vlani napríklad pokuty zaviedol Dubrovnik. Nedávno sa zasa podobným krokom vyhrážal Ante Dabo, starosta mesta Novalja, kde sa nachádza pláž Zrče, známa divokými party.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].