Čierny princ a Popoluška: Zakázaná láska Afričana a Britky ide do kín

Na filmové plátno sa dostal príbeh princa z Botswany, ktorý sa zamiloval do Angličanky zo strednej triedy. Manželstvo vyvolalo diplomatickú krízu

Milostný príbeh dvoch ľudí odlišných rás a kultúr vyvolal koncom 40-tych rokov politické a diplomatické faux pas. Keď si chcel urodzený predstaviteľ botswanského kmeňa Seretse Khama vziať si za manželku Angličanku Ruth Williamsovú, jeho rozhodnutie vyvolalo pobúrenie. Pár však tlak okolia vydržal.

Príbeh sa teraz dostáva na filmové plátno. V úlohách dvojice, ktorej vzťah vyvolal krízu medzi Veľkou Britániou a Juhoafrickou republikou, sa predstavia David Oyelowo a Rosamund Pike.

Z lásky diplomatická prestrelka

Mladého Seretseho z kmeňa Bamangwato poslal strýko Tshekedi Khama do Londýna študovať právo. Predpokladalo sa, že sa mladík po absolvovaní štúdia na prestížnej Oxfordskej univerzite ožení s jednou zo žien z kmeňa a stane sa náčelníkom. Osud však rozhodol inak.

V roku 1947 stretol Seretse na tanečnej zábave v Londýne predavačku Ruth Williamsovú, dcéru bývalého armádneho kapitána, ktorá pracovala v predajni s čajom.

Búrlivý románik sa zmenil na veľkú lásku. Williamsovej otec nechcel ani počuť o tom, aby si dcéra vzala černocha. Seretse sa pred strýkom radšej ani slovom nezmienil o bielej priateľke, lebo vedel, že by mu vzťah doma nik nepožehnal. Napriek námietkam rodín z oboch strán sa v roku 1948 zosobášili.

Pre Britániu tak vznikol veľký problém. Botswana bola v tom čase britským protektorátom. V susednej Juhoafrickej republike práve nastupoval apartheid a myšlienka „farebného manželstva“ sa považovala za obchádzanie zákazu oddeleného spolužitia rôznych rás.

Veľká Británia nebola ochotná poškodiť si diplomatické vzťahy s Juhoafrickou republikou, ktorá bola členom Commonwealthu a mala silné zastúpenie aj v britskej vláde. Medzi Spojeným kráľovstvom a JAR sa neustále vymieňali pobúrené telegramy. Pretória trvala na tom, že manželstvom, ktoré uznali britské úrady, došlo k porušeniu zákona.

Prvý prezident

O nič lepšie na tom nebol status mladých manželov v domovskom kmeni Seretseho. Strýko Tshekedi zúril, zvolával kmeňové rady a trval na zrušení manželstva.

„Seretse i jeho prívrženci si však čoskoro uvedomili, že je to najmä preto, lebo sám Tshekedi chce byť náčelníkom,“ píše portál britského denníka Daily Mail.

Britské úrady sa napokon spojili s botswanským kmeňom a hrozili Seretsemu, že ak sa nevzdá Ruth, jeho rodná vlasť ho vyhostí. V roku 1956 poslali predstavitelia kmeňa Bamangwato britskej kráľovnej Alžbete list s prosbou, aby sa Seretse mohol vrátiť domov.

Stalo sa. Seretse sa vzdal nástupníckych práv, zasadil sa však o prvé demokratické voľby a v roku 1966 sa stal prvým prezidentom Botswany. Dnes tento úrad zastáva jedno z jeho štyroch detí, syn Ian.

Seretse Khama zomrel v roku 1980 ako 59-ročný. Ruth ho nasledovala v roku 2008.