Dánske divadlo zatrhlo Satanské verše. Bojí sa moslimov?

Dánske národné divadlo odmietlo zaradiť do repertoáru zdramatizovanú verziu kontroverzného románu Salmana Rushdieho Satanské verše. Rozhodovanie trvalo neuveriteľných šesť mesiacov. Vedenie inštitúcie popiera, že by za rozhodnutím bol strach z moslimov.

Satanské verše v Dánskom národnom divadle nezaznejú. Nápad zaradiť ich zdramatizovanú verziu dostal dramatik Hassan Preisler, no po šiestich mesiacoch rozhodovania povedalo vedenie divadla definitívne nie.

„Boja sa moslimov,“ mieni Preisler, no riaditeľ inštitúcie Morten Kirkskov oponuje: „Strach nehral vôbec žiadnu úlohu. Ani nám to len nenapadlo.“ Argumentuje tým, že divadlo iba dalo prednosť iným dielam, ktorých zdramatizovanie je jednoduchšie.

Najstráženejší na svete

Dielo indicko-britského spisovateľa Salmana Rushdieho z roku 1988 je o rozporoch moslimskej a západnej kultúry. Podľa viacerých islamských autorít znesväcuje islam, pretože ironizuje proroka Mohameda, ktorého nazýva hanlivou prezývkou „lovecký pes“. Prorokove manželky zasa umiestňuje do nevestinca.

Bývalý šíitský vodca ájatolláh Chomejní vo februári 1989 vydal fatvu, ktorou odsúdil Rushdieho na trest smrti a spisovateľ sa musel skrývať. Dlhé roky bol prakticky najviac stráženým literátom planéty. V Iráne je dodnes na jeho hlavu vypísaná odmena v prepočte takmer štyri milióny dolárov.

Nie je to jediný prípad, keď mal Rushdie v Dánsku problém. V roku 1996 počas návštevy Kodane s ním vtedajší premiér Poul Nyrup Rasmussen zrušil stretnutie, údajne z bezpečnostných dôvodov. Po kritike verejnosti sa spisovateľovi neskôr ospravedlnil a pozval ho opäť.

O Satanské verše prejavilo nedávno záujem aj nemecké Štátne divadlo vo Wiesbadene, ktoré – na rozdiel od dánskeho – inscenáciu napokon v máji uviedlo. Sprevádzali ju však mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Záujemcovia o vstupenky museli pri rezervácii uviesť svoje osobné údaje a pri vstupe do divadla prejsť detektormi. Priestor kultúrnej inštitúcie neustále monitorovala polícia.


VIDEO Plus 7 Dní