Do kresla ešte nezasadne: O Van Bellenovom víťazstve rozhodlo korešpondenčné hlasovanie, ktoré ústavný súd spochybnil.

Das Repete: Rakúsko si zopakuje druhé kolo prezidentských volieb

Bude mať populista Hofer väčšie šance v Rakúsku?

Čo spočiatku vyzeralo ako bláznivá konšpiračná teória, pred pár dňami potvrdil rakúsky ústavný súd - pri sčítaní korešpondenčných hlasov v druhom kole prezidentských volieb došlo k nezrovnalostiam.

Výsledok volieb súd zrušil a na jeseň čaká Rakúšanov repete. Víťaz, bývalý predseda zelených Alexander Van der Bellen, sa tešil predčasne. Keďže zvíťazil o chlp, opakovanie voľby prezidenta bude opäť plné napätia a zrejme tesných výsledkov.

Zamiešané karty

Pochybnosti o korektnosti volieb sa objavili hneď po ich skončení. Tábor okolo kandidáta pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norberta Hofera sa ťažko zmieroval s tým, že jeho možné víťazstvo zvrátilo sčítanie korešpondenčných hlasov. Kým po prvom dni volieb Hofer viedol so ziskom 51,9 percenta hlasov, korešpondenčné hlasy zamiešali karty a odchádzal z boja so 49,9 percenta.

Naozaj tesná porážka, o ktorej rozhodlo len 31-tisíc hlasov. A tak sa začali šíriť špekulácie typu čo keď… FPÖ výsledok volieb napadla a - uspela. Vyslovená manipulácia s hlasmi sa síce nepotvrdila, ale pri korešpondenčnom hlasovaní, ktoré využilo 570-tisíc ľudí, boli niektoré hlasy spočítané ešte pred stanoveným termínom na otvorenie obálok.

V niektorých prípadoch navyše obálky otvárali ľudia, ktorí na to nemali oprávnenie. Tieto pochybenia rakúskemu ústavnému súdu stačili na to, aby vyriekol ortieľ, že pri otváraní obálok došlo k chybám, ktoré mohli viesť k manipulácii, hoci nič také sa nepreukázalo.

Chybný postup sa podľa predsedu ústavného súdu Gerharta Holzingera týkal takmer 78-tisíc hlasov. Dosť na to, aby sa niektorí Rakúšania museli zmieriť možno s celkom iným výsledkom.

Ukrivdený: Odporcovi imigrácie Norbertovi Hoferovi uniklo v máji víťazstvo len o vlások. Foto: profimedia.sk

Otázka motivácie

V každom prípade, na politickej scéne ide o zaujímavý jav - priznať pochybenie v takej závažnej záležitosti, ako sú prezidentské voľby. Prvotné konšpirácie ohľadom manipulácie druhého kola prezidentských volieb v Rakúsku zamietol v rozhovore pre náš týždenník aj politický analytik Ivo Samson.

„V tomto majú západné krajiny poriadok. Keby sa objavil nejaký tieň podozrenia, diskreditovali by sa základné piliere demokracie a to by nedopustili,“ vysvetlil nám v máji.

Teraz však Rakúsko svetu dokazuje, že mu záleží na korektnosti a dodržiavaní zákonov. Mimochodom, dočkali by sme sa aj na Slovensku od Ústavného súdu podobného verdiktu v prípade podozrenia z manipulácie?

„Ťažko na to odpovedať. Ústavný súd robí všeličo, a nejde ani tak o demokratickosť ako možno o objednávku. Takže áno, na objednávku, keby ju dostal a bol by do toho dotlačený, by mohol zrušiť výsledok volieb. Je to otázka motivácie,“ hovorí otvorene politológ Miroslav Kusý.

Opäť rovnaké šance?

Aj v susednom Rakúsku sa ozývalo príliš veľa nespokojencov s volebnými výsledkami. Boja sa straty istôt, ktoré im prosperujúca domovská krajina doposiaľ ponúkala. Svojou rétorikou ich dokázal nadchnúť práve 45-ročný Hofer, bývalý palubný inžinier, milovník lietadiel a zbraní a otec štyroch detí.

Je známy odporom proti islamizácii, sľubuje ochranu obyvateľov, hodnôt a kultúry Rakúska. Teraz si pokojne mädlí ruky, pretože „krivda“ mu môže nahrať do kariet. So cťou prijal rozhodnutie súdu aj sedemdesiatnik Van der Bellen. Tuhý fajčiar, ktorý má ruských predkov, samozrejme, dúfa v opätovné víťazstvo.

„Rakúski experti zatiaľ hovoria o nerozhodnom výsledku. Myslím si, že aj pri opakovaní druhého kola prezidentských volieb to bude opäť tesné, ale výsledok už nebude napadnuteľný ako tento. Bude to niečo podobné, ako sme videli v máji, ale korektnejšie,“ dodáva Miroslav Kusý.