Denník tínedžera o najkrvavejšej bitke I. svetovej vojny: Bolo to ako otvorené peklo!

Vojak Thomas Chambers zomrel presne pred sto rokmi počas prvej svetovej vojny. Jeho denník ležal desaťročia v škatuli pod posteľou v County Armagh v Severnom Írsku.

Thomas „Tommy“ Chambers bol jedným z takmer 200 tisíc britských vojakov, ktorí 1. júla 1916 padli v bitke na rieke Somme. Počas jednej z najväčších a najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny zahynulo vyše milión ľudí.

Svoje hrôzostrašné zážitky si tínedžer písal do maličkého zápisníka vo veľkosti náprsného vrecka. Notes v koženej väzbe sa po jeho smrti našiel a mladíkovi príbuzní ho odložili do škatule pod posteľou.

Tommyho pôsobenie na bojisku nemalo dlhé trvanie. Zomrel iba tri mesiace po svojom príchode z Írska do Francúzska. Denník má 16 strán a písaný je zväčša ceruzkou.

„Matka nám z neho čítala a hovorila nám o Tommym, keď sme boli malí. Potom ho odložila. Až donedávna som si ani neuvedomila, aký je to vzácny materiál,“ cituje Chambersovu praneter Helen McCombovú portál britského denníka Daily Mail.

„Mám zo zápiskov husiu kožu. Pri čítaní poslednej strany som plakala. Ale som veľmi hrdá, že ich máme a že budú teraz prístupné aj ostatným,“ dodáva 56-ročná Britka.

Hoci podľa dátumu na náhrobnom kameni zomrel Thomas Chambers ako devätnásťročný, v skutočnosti mal šestnásť, keď narukoval do armády a sedemnásť, keď zahynul v pamätnej bitke. V notese podrobne popisuje vojenský výcvik a prípravu na bitku i hlučnú paľbu pri nemeckom bombardovaní.

„O 9:00 večer začalo naše delostrelectvo bombardovať nemeckú frontovú líniu. Bolo to ako otvorené peklo... Bol som chvíľu nervózny, potom som sa spamätal," píše Tommy jednu zo spomienok.Záver denníka je stručný, končí sa vetou: „Odchádzame do zákopov, 2:00 ráno, 1. júla.“

„Je to zvláštne, pretože vždy písal až na konci dňa. Prečo o odchode do zákopov píše o druhej ráno? Akoby tušil, že neprežije,“ uvažuje Hilary Singleton, ktorá zápisky podrobne skúmala.

Storočný denník bude vystavený v Royal Irish Fusiliers Museum ako súčasť expozície k bitke na Somme.