Vnuk zakladateľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda Clement sa poznal s manželmi McCannovcami, ktorým v máji 2007 zmizla dcérka Maddie.

Deväťročný prípad stratenej Maddie: Je za zmiznutím dievčatka vnuk legendárneho psychológa?

Mal rytiersky titul, úspešnú politickú kariéru, bol autorom detských kníh, ktoré ovplyvnili aj J.K. Rowlingovú a vnukom zakladateľa psychoanalýzy. Teraz však na meno Clementa Freuda padol tieň nepríjemného podozrenia.

Dve ženy prišli sedem rokov po smrti bývalého britského labouristického poslanca, autora detskej literatúry a vnuka zakladateľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda s tvrdením, že Clement Freud bol sexuálny deviant, ktorý zneužíval deti.

Šokovaní z ich vyhlásení sú predovšetkým dvaja ľudia – Kate a Gerry McCannovci. V roku 2007 sa im v portugalskom dovolenkovom rezorte Praia da Luz za záhadných okolností stratila trojročná dcérka Madeleine. Tvár dievčatka obletela celý svet.

Dievčatko malo tri roky, keď zmizlo.
Dievčatko malo tri roky, keď zmizlo.
Getty Images

Maddie mala tri roky, keď zmizla. Foto: Getty Images

Počas osudnej dovolenky sa McCannovci zoznámili a spriatelili s Clementom Freudom, ktorý mal v letovisku Algarve vilu. Manželov mal do nej dokonca pozvať krátko po tom, ako Maddie zmizla. Nedá sa vylúčiť, že polícia preverovala, kde sa Freud nachádzal 3. mája 2007, teda v čase predpokladaného únosu, v policajných záznamoch však jeho meno nefiguruje.

Freudov syn Matthew dnes tvrdí, že jeho otec bol v čase zmiznutia dievčatka vo Veľkej Británii. Navyše mal už 83 rokov, čo je trochu pokročilý vek na únoscu. Freudovu rodinu podľa jeho slov nikdy nekontaktovali ani detektívi, ktorých si McCannovci najali. Tí sa v minulosti vyjadrili, že rezort Praia da Luz bol doslova „zaplavený pedofilmi“.

Sympaťák s čiernym humorom

Zo sexuálneho obťažovania po dlhých rokoch obvinila autora detských kníh Sylvia Woosley, ktorá prišla do kontaktu s Freudom ako desaťročná. Druhá žena, ktorá si želela ostať v anonymite, zasa tvrdí, že Freud ju ako dieťa obťažoval a keď mala osemnásť rokov, znásilnil ju.

Stretnutie s Freudom a pozvanie do jeho vily spomína Kate McCannová vo svojej knihe o únose Maddie. Sám spisovateľ poslal manželom list, v ktorom písal, že sa „hanbí za dotieravosť médií“, ktorej musia čeliť. „Ak máte záujem, príďte ku mne na obed alebo večeru, kedykoľvek do stredy. Zavolajte mi. Slušne varím,“ pozýval ich.

McCanovci si najali aj súkromných detektívov.
McCanovci si najali aj súkromných detektívov.
Getty Images

Kate a Gerry si najali na pátranie po dcérke aj súkromných detektívov. Foto: Getty Images

McCannovci pozvanie skutočne prijali a Kate opísala Freuda ako muža bystrého intelektu, ktorý bol neuveriteľne príjemný, zábavný, sympatický a rozveselil ich svojím čiernym humorom. Ostali s ním v kontakte aj po jeho návrate do Anglicka, pričom im prízvukoval, že by ich niekedy rád opäť pozval k sebe.

Keď sa stretli opäť, Freud s McCannovcami žartoval na adresu „neschopných“ portugalských vyšetrovateľov. Kate si dokonca doberal pre rozličné hodnotenia, ktoré sa o nej dočítal v tlači. „Takže Kate, ste oddaná katolíčka, alkoholička, deprimovaná žena alebo nymfomanka?“ spomínala na jeho vtipkovanie McCannová v knihe Madeleine.

Zdroj blízky manželom tvrdí, že Freudovo priateľstvo bolo pre nich osviežujúce uprostred situácie, ktorej čelili. „Pozvanie prišlo ako blesk z čistého neba. Boli vďační za jeho sympatie. Mohli uňho relaxovať, skrátka byť s človekom, ktorí s nimi súcitil.“

Polícia sa zatiaľ nevyjadrila, ako nové zistenia o údajnej minulosti Clementa Freuda ovplyvnia vyšetrovanie prípadu.