Návrat: Po rokoch sa mohla Amanda Berryová vďaka svojej odvahe vrátiť k najbližším.

Deviant Castro dostal tisíc rokov basy, na Slovensku by mu dali maximálne dvadsať

Stovky rokov väzenia majú najmä symbolickú a teatrálnu funkciu. Sudca chce zložincovi povedať: Ste naozaj zlý človek.

Američan Ariel Castro, násilník a sexuálny deviant, nedokázal počas pojednávania ani po opakovaných výzvach pozrieť sa sudkyni do tváre. Len teatrálne zatváral oči a skláňal hlavu.

Vedel, že hoci zničil život svojim obetiam, on sám bude žiť ďalej. Za priznanie sa vyhol trestu smrti, ktorý žiadal prokurátor i jeho vlastná dcéra. Z basy však už nevylezie. „Iba ak v truhle alebo spopolnený,“ vyhlásil okresný prokurátor v Clevelande Timothy J. McGinty.

Za zverstvá páchané na nevinných ženách si vyslúžil doživotie, bez možnosti podmienečného prepustenia - a k tomu ďalších tisíc rokov basy. Pre istotu. „Pre tých, ktorí zotročujú iných, niet miesta v našom meste, v našej krajine ani na svete,“ povedal sudca Michael Russo Castrovi v deň vyhlásenia rozsudku.

Úchylný zver

Ariel Castro je krpatý plešatý päťdesiatnik. Ako vodič školského autobusu zrejme nemal veľké príležitosti ukojiť svoj intenzívny sexuálny apetít. Preto vymyslel diabolský plán.

Postupne uniesol trojicu mladých žien, z ktorých Gina DeJesusová mala v čase únosu len štrnásť rokov, Michelle Knightová dvadsať a Amanda Berryová deň po únose dosiahla sedemnásť. Uväznil ich vo svojom clevelandskom dome, kde boli desať rokov vystavené jeho úchylným chúťkam.

Aby nekládli odpor, priväzoval ich reťazami o kovovú tyč, pravidelne znásilňoval a mučil. Za trest ich zatváral do tmavej miestnosti alebo do rozhorúčeného podkrovia. Michelle počas opakovaného tehotenstva mlátil do brucha a trápil hladom, aby potratila. Jocelyn, dieťa, ktoré porodila Amanda, si ponechal.

Všetky jeho väzenkyne dostávali jedlo len raz denne, umyť sa mohli dvakrát za týždeň a na potrebu mali len malú plastovú toaletu, ktorú sa Castro zväčša nenamáhal vyprázdňovať. Aby ženy držal v neustálom strachu, neraz im hrozil zbraňou a jednu z nich škrtil káblom za to, že sa pokúsila uniknúť.

Usmiaty: Ariel Castro sa baví so svojím právnikom. Príliš skľúčene nepôsobí. Foto: profimedia.sk

Zachránené

Týranie ukončil až májový útek Amandy, ktorá v nestráženej chvíli vykopla dvere domu a krikom privolala suseda. Polícia potom oslobodila Michelle, Ginu a šesťročnú Jocelyn.

Päťdesiattriročný Castro by sa za zničenie troch životov a vraždy nenarodených detí zrejme smrtiacej injekcii nevyhol. Tým skôr, že neprejavil nad svojimi ohavnosťami priveľkú ľútosť a ešte sa drzo domáhal kontaktu s malou Jocelyn, ktorá bola počatá počas znásilnenia Amandy Berryovej.

Súd však zvážil fakt, že bývalé otrokyne Portoričana si už vytrpeli dosť, a rozhodol sa predísť traumatizujúcim výpovediam o ich zajatí. Preto pristúpil na dohodu za Castrovo plné priznanie. Na slobodu mu však nepomôžu žiadne amnestie. Pred rokom 3013 nesmie opustiť väzenie. „Plakala som každú noc,“ povedala vo svojom vyhlásení Michelle Knightová Castrovi.

„Bola som nešťastná, čo sa denne dialo mne a ďalším dievčatám. Zobrali ste mi jedenásť rokov života. Jedenásť rokov som bola v pekle. Teraz sa začína vaše peklo. Ja začínam žiť a vy budete po troche umierať každý deň…“

Extrémy

Ariel Castro nie je jediný, kto si odpykáva trest vysoko presahujúci dĺžku ľudského života. Podobne, a dokonca s vyššími sadzbami, skončili viacerí zločinci. Bezkonkurenčne najdlhší pobyt vo väzení dostal Američan Dudley Wayne Kyzer za trojnásobnú vraždu. V iných štátoch sa tiež pochlapili. Tisíc rokov v egyptskom chládku si vyslúžil v roku 2008 Abdalláh Kamál Muhammad, ktorý podvodne vylákal od stoviek dôverčivých ľudí vyše päťdesiat miliónov dolárov.

Príbuzní ho obhajovali, že bol nezamestnaný a len sa takto snažil získať peniaze na svoju obživu. Mexický súd tiež vymeral pätici mužov skoro tisícročné tresty za to, že osemnásť zákazníkov istej reštaurácie olúpili a držali ako rukojemníkov. O necelých 250 rokov menej dali istej Mexičanke za zavraždenie šestnástich žien.

Za zmasakrovanie dvesto dedinčanov poslal predvlani guatemalský súd za mreže štyroch členov elitnej jednotky. Každého na viac ako šesťtisíc rokov.

Načo tak dlho?

Franklin Zimring, profesor práv z Kalifornskej univerzity v Berkeley, hovorí, že stovky rokov väzenia majú najmä symbolickú a teatrálnu funkciu. „Sudca chce zločincovi povedať - Ste naozaj zlý človek!“ Je to tiež spôsob, ako poškodeným a ich rodinám dať najavo, že na nich záleží. Podľa slovenského advokáta Namira Alyasryho sa súdnictvo v jednotlivých krajinách riadi niekoľkými zásadami.

„V spomínaných prípadoch ide o takzvanú kumulačnú zásadu, čo znamená - koľko trestných činov, toľko trestov,“ vysvetľuje. „Je často kritizovaná, keďže sa v jej zmysle ukladajú i extrémne vysoké sadzby.“

V slovenských podmienkach by Ariel Castro obišiel lepšie. Hoci by mu totiž zrátali všetky jeho činy - ublíženie na zdraví, nedovolené prerušenie tehotenstva, zbavenie osobnej slobody, znásilnenie, sexuálne násilie a zneužívanie-, trest by nemohol prekročiť dvadsať rokov.

„Predpokladám, že by bol zaradený do ústavu na výkon trestu s minimálnym alebo so stredným stupňom stráženia, a to v závislosti od skutočnosti, či bol v posledných desiatich rokoch pred spáchaním činu vo väzení za úmyselný trestný čin,“ dodáva advokát.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní