Hrozba z Kolumbie: Svoje obete pomocou skopolamínu oberala o úspory aj 27-ročná Yadira Navarézová.

Diablov dych: Nebezpečná droga z vás spraví zombíka

Sofistikovaná droga vás zbaví slobodnej vôle a odovzdá napospas zločincom. Už preniká aj do Európy!

Predstavte si situáciu, že sám popíjate v bare a prisadne si k vám nádherná čiernovláska. Dáte sa do reči, niečo vypijete a potom dievča navrhne, aby ste šli spolu k vám. Súhlasíte.

Doma rýchlo pozbierate všetky svoje peniaze, šperky a ďalšie drahocennosti. A poslušne jej ich odovzdáte. Myslíte si, že niečo podobné sa nemôže stať? Mýlite sa. Rôzni zločinci a podvodníci v Kolumbii podobným spôsobom ročne okradnú päťdesiattisíc ľudí. Za ich odovzdané správanie môže prírodná omamná látka, ktorú gangy najnovšie začali zneužívať aj v Európe.

Pekelná

Skopolamín, známy pod názvom diablov dych, patrí medzi najnebezpečnejšie drogy vôbec. Extrahuje sa z kolumbijského stromu borrachero z rodu durmanov, ktorý vás očarí nádhernými žltobielymi kvetmi. Ide o pekelnú krásu.

Ak sa dostanete do kontaktu s narkotikom, stane sa z vás hotový zombie. Prídete o slobodnú vôľu, a keď konečne, po dlhých hodinách, prestanú účinkovať drogy, takmer nič z toho, čo ste zažili, si nepamätáte.

Diablov dych sa ešte nebezpečnejším stáva v rukách zločincov. Tí ho najčastejšie používajú vo forme bieleho prášku, a keďže nemá žiadnu chuť, nie je problém zamiešať ho obeti do nápoja. Ale stačí prášok fúknuť vytypovanému nešťastníkovi do tváre. Droga začne účinkovať takmer okamžite.

Potom už na rad príde obchôdzka bankomatov, kde obeť ochotne vybieli svoje konto a peniaze bez námietok odovzdáva útočníkovi. Jednoduché, však?

Zlodeji si musia dávať pozor len na dve veci. Po prvé, aby to s diablovým dychom neprehnali, droga vo vyšších dávkach vážne poškodzuje dýchaciu sústavu a spôsobuje smrť.

Po druhé, osoba pod vplyvom skopolamínu občas zažije nával agresivity. Viackrát sa stalo, že policajti museli po zásahu poslať do nemocnice obeť aj zločinca. Jedného pacienta sa lekári snažili vymaniť spod zhubného účinku narkotika, druhému ošetrili škaredé hryzné rany.

Čítajte viac:

Myslíte si, že ste satan i Boh! Svet straší nová syntetická droga

Aj v Európe

Diablov dych je populárny najmä medzi juhoamerickými zločincami, čo neprekvapuje, keďže najmä tu nájdete spomínaný strom borrachero. V regióne kolujú legendy, podľa ktorých pod vplyvom drogy ľudia nielen prišli o svoje peniaze, ale stali sa aj obeťou znásilnenia či dokonca darovali orgány.

Podobné hrôzy, zdá sa, už číhajú aj na Európanov. Francúzska polícia minulý týždeň zatkla troch Číňanov, ktorí svoje obete okrádali práve pomocou skopolamínu. Akým spôsobom?

Gro práce bolo na dvoch ženách vo veku 42 a 59 rokov, ktoré si vybrali väčšinou staršiu obeť. Oslovili ju priamo na ulici. „Jedna zo žien sa opýtala na záhadného doktora Wanga, potom sa objavila druhá zlodejka,“ opísal zdroj blízky vyšetrovaniu francúzskym novinám Le Parisien scenár podvodu.

„Snažili sa nič netušiacich starčekov vylákať do tichej uličky, kde im dali ovoňať rastlinnú zmes pod zámienkou, že má mimoriadne liečebné účinky. Dokonca tvrdili, že bylinky dokážu chrániť pred nepriazňou osudu.“

Keď sa obeť nadýchla, rýchlo upadla priam do hypnotického stavu, ponechaná na milosť a nemilosť žien. Tie požiadali nešťastníkov pod vplyvom diablovho dychu, aby ich odviedli domov a odovzdali im peniaze a vzácne šperky.

„Istý Parížan tak prišiel o cennosti a hotovosť v hodnote 100-tisíc eur,“ dodal zdroj. Ženy zatkli koncom augusta na stanici metra, keď ich identifikoval známy jednej z obetí.

Následná prehliadka ich hotelovej izby v parížskom severovýchodnom predmestí Seine-Saint-Denis odhalila množstvo fľaštičiek s rôznorodými rastlinnými prípravkami, ktoré v súčasnosti analyzujú policajní experti. Medzičasom sa podarilo zatknúť aj tretieho podozrivého - 56-ročného Číňana obvinili z prípravy záhadnej drogy.

Čítajte viac:

Odpadávanie mäsa zaživa a rýchla smrť: Nebezpečná droga krokodíl láka nízkou cenou

Tajné výsluchy

Skúsenosti so skopolamínom máme aj v našich končinách, ale v tomto prípade nejde o pouličných zlodejov. V 20. storočí sa na viacerých miestach experimentovalo s touto drogou pri výsluchoch.

Skopolamín používal v druhej svetovej vojne smutne známy nacistický doktor Josef Mengele. Počas studenej vojny CIA a tajné služby sovietskeho bloku skúšali, či nejde o sérum pravdy. ŠtB nebola výnimka.

Český historik Tomáš Bursík zdokumentoval tri prípady, keď sa tajná polícia snažila pomocou skopolamínu zlomiť väzňov. Jedným z nich je prípad Václava Sýkoru, tajomníka prezidenta Edvarda Beneša. Podľa Bursíka dostal skopolamín injekčne, pričom ŠtB chcela získať informácie, kde sa nachádza časť prezidentovho archívu.

Experimenty nakoniec ukázali, že látku nemožno používať ako sérum pravdy, keďže osoba sa počas výsluchu môže priznať aj k veciam, ktoré neurobila. Pravda, v niektorých prípadoch to najmä totalitným vyšetrovateľom až tak veľmi prekážať nemuselo.

Aj liek

V menších dávkach dokáže skopolamín ľuďom pomáhať. Účinný je napríklad pri liečení ťažkých prípadov depresie. NASA ho zasa využívala ako prostriedok proti kinetóze, čiže chorobe z pohybu. A ako presne účinkuje na človeka vo vyšších dávkach?

„Cítil som niečo v hlave, dostal som závrat, nohy ma neposlúchali,“ spomína jedna z obetí. „V jednom okamihu som si nebol istý, či mám deti a či som ženatý.“

Ďalšia sa cítila úplne „mimo kontroly“. „Hlava sa mi točila, vôbec netuším, ako a prečo som im dal tristo eur,“ vysvetlil nemenovaný muž denníku El Mundo. Niektoré z obetí si len matne pamätajú cestu k bankomatom, viaceré majú vyše 24-hodinové „okno“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní