Deti majú o zábavu postarané.

Dinsyeovky potajomky a nesmrteľný Kim: Detstvo v Severnej Kórei

Hoci sa malé deti v Kórejskej ľudovodemokratickej republike učia nenávidieť západ, rozprávky od štúdia Walt Disneyho milujú.

Malým deťom v Severnej Kórei vymývajú mozgy už od škôlky, aby boli lojálne vláde vodcu Kim Čong-una. Podľa doktoranda Christophera Richardsona z University of Syndey sa doslova učia nenávidieť Spojené štáty, Japonsko a Južnú Kóreu.

„Prvé slová, ktoré deťom vtĺkajú do hláv, sú spojené s uctievaním Kimovej rodiny,“ konštatuje Richardson a dodáva, že detstvo je v krajine vnímané ako čas na vytvorenie „revolučného uvedomenia, národnej súdržnosti a úcty ku Kim Ir-senovi a Kim Čong-unovi“.

„Štátny aparát si je vedomý, že budúcnosť závisí od mladých a snaží sa zvíťaziť v srdciach a mysliach detí,“ píše Richardson, ktorý skúmal viac ako 70 severokórejských detských kníh a ostal šokovaný z toho, čo sa dozvedel.

Autorstvo niektorých rozprávok bolo pripísané severokórejským vodcom. V príbehoch išlo – ako inak – o boj proti pochybným západným živlom.

Čítajte viac:

Kim Čong-un prehýril za rok 718 miliónov dolárov, jeho ľud zatiaľ hladoval

Hitlerjugend po kórejsky

Mladým sa v krajine odporúča, aby vstúpili do severokórejskej Detskej únie, čo je podľa autora štúdie akási verzia historickej Hitlerjugend. Štátna ideológia učí, že treba byť pripravený nasadiť vlastný život na ochranu vodcu.

Napriek snahe potlačiť vplyv západného sveta však aj v Severnej Kórei čoraz viac rastie chuť vyskúšať zakázané ovocie. „Stále väčšie množstvo detí počúva populárnu hudbu a sleduje rozprávky od Disneyho. Všetko však iba za zatvorenými dverami.“

A nie je to jediný znak rebélie. „Sukne dievčat sú kratšie a deti v hlavnom meste nosia ruksaky s Mickeym Mouseom,“ dodáva Richardson.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].