V bývalej osade malomocných stále nájdete pozostatky obydlí aj s nábytkom.

Do vnútra kolónie smrti: Pôvabný grécky ostrov bol azylom znetvorených

Lovokomeio na gréckom ostrove Chios bolo od roku 1378 útočiskom pre ľudí s leprou. Už dlho je opustené, no z budov na vás stále dýcha utrpenie a smrť.

Rozbité dvere, zhrdzavené postele a hrozivo vŕzgajúce hnijúce palubovky. Detské zošity a lieky roztrúsené okolo otvorených hrobov. To nie je scéna z hororu ale realita na gréckom ostrove Chios. Uprostred prírodného raja tu storočia ležala kolónia smrti. Osada pre malomocných Lovokomeio.

Od roku 1378 až do devätnásteho storočia bolo Lovokomeio miestom pre vyhnancov – ľudí, ktorým z tela odpadávali kusy mäsa. Mladá grécka fotografka Kelly Katsarou sa nebála tajomné miesto navštíviť a zdokumentovať prostredie, do ktorého stovky rokov vyháňala malomocných spoločnosť.

Za bránami Lovokomeia žili vyvrheli spoločnosti. Foto: Kelly Katsarou

Ekzém či lepra, všetko jedno

Lepra je choroba spôsobená baktériou Micobacteria leprae, ktorá postihuje periférne nervy, kožu a sliznice. Keď sa ochorenie rozvinie do deštruktívneho štádia, dochádza k ničeniu imunitného systému a vznikajú znetvoreniny na tvári a končatinách.

Šokujúce je, že v minulosti do kolónií pre malomocných bežne posielali aj ľudí, ktorí trpeli menej závažnými kožnými ochoreniami, napríklad ekzémami či plesňovými infekciami. Väčšina z nich nie je nákazlivá a títo ľudia mali jednoducho smolu, pretože sa v osade sami nakazili nebezpečnou leprou.

V niektorých prípadoch víťazila solidarita a osady malomocných boli prístupné aj zdravým ľuďom, ktorí úbožiakom nosili milodary. Strach z malomocenstva bol však taký enormný, že kolóniami sa často stávali celé ostrovy, aby boli chorí čo najviac izolovaní. Takým prípadom je aj Lovokomeio.

Osada začala ako útočisko malomocných postupne zanikať v priebehu 19. storočia. Prispeli k tomu aj kruté boje na ostrove Chios počas gréckej vojny za nezávislosť a zemetrasenie v roku 1881, v pri ktorom zahynulo takmer osemtisíc ľudí. V roku 1957 napokon kolóniu zatvorili. Aj preto, že v tom čase objavili účinný liek na lepru a stigma malomocenstva sa z Európy vytratila.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní