Terorista si počas procesu neželal, aby ho fotografovali.

Dočkajú sa rodiny zavraždených spravodlivosti? Pred súd sa postavil obávaný terorista

Hrozí mu až 40 rokov v base. Salah Abdeslam sa konečne postavil pred súd. Je obvinený zo zosnovania teroristického útoku v Paríži, pri ktorom zahynulo 130 ľudí. Ako sa na lavici súdených správal svojho času najhľadanejší zločinec sveta?

Chvíle mlčania, odmietanie odpovedať na akúkoľvek otázku, ale i odvolávanie sa na lásku k Alahovi. Takto komunikoval Salah Abdeslam. Meno, ktoré vyvoláva kvôli spáchaným činom hrôzu, naplnilo stránky novín i televízne reportáže. Proces s obvineným teroristom mal začať už oveľa skôr, ale jeho nový advokát si vyžiadal odklad. Abdeslam zakázal prítomným a novinárom, aby vyhotovovali fotografie jeho tváre a keď vstúpila sudkyňa do siene, odmietal vstať. Vraj je unavený.

Arogantný a lenivý

„Chcete odpovedať na otázky?“pýtal sa Abdeslama predsedajúci bruselského súdu. „Nebudem odpovedať na žiadnu otázku,“vyjadril sa terorista, ktorý dokonca odmietol potvrdiť aj informáciu o dátume svojho narodenia. „Tak prečo ste vlastne tu? Dávame vám šancu prehovoriť a hájiť sa,“ vyzvedala sudkyňa. „Chceli ste, aby som prišiel, tak som z povinnosti prišiel. Je to proces, ktorého som aktérom. Z niečoho ma obviňujete, tak som tu. Mlčím, lebo je to moje právo. Moje mlčanie zo mňa nerobí zločinca, ani komplica. Je to forma mojej obrany. Bol by som rád, ak by sa súd pridržiaval výhradne dôkazov a faktov a nenechal sa ovplyvniť verejnou mienkou o moslimoch,“ dodal Abdeslam.

Zároveň sa vyjadril, že s moslimami sa zaobchádza počas súdnych procesov veľmi zle, nerešpektuje sa prezumpcia neviny. „Nebojím sa vás, ani vašich spojencov. Dôveru vkladám do svojho pána. Pokojne ma súďte, ja svoju dôveru vkladám do Alaha,“povedal. Do Bruselu na súdne procesy bude Abdeslam prevážaný zo severofrancúzskej väznice.

Takto zachytili teroristu počas procesu maliari.
Takto zachytili teroristu počas procesu maliari.
Foto: Internet

Terorista je Francúz s marockým pôvodom a je súdený za naplánovanie a vykonanie teroristického útoku, pri ktorom v Paríži zahynulo 130 nevinných ľudí.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní