Dôjde aj na našich? Týchto zahraničných politikov neminula basa

Zaradí sa Nicolas Sarkozy medzi politikov, ktorí skončili za mrežami? Bývalá francúzska hlava štátu má hneď niekoľko problémov.

Považujete politikov za nedotknuteľných? Pripadá vám, že sa im klamstvá a podvody vždy prepečú? Nemáte celkom pravdu. Stačí sa poobzerať po niektorých krajinách z nášho bližšieho i vzdialenejšieho okolia a nájdete členov najvyššej politickej elity, ktorí napriek svojmu vplyvu a konexiám skončili za mrežami.

Predražená kampaň: Bývalá francúzska hlava štátu Nicolas Sarkozy má problém. A nie jeden. Francúzsky súd minulý týždeň začal proti nemu formálne vyšetrovanie v súvislosti s obvineniami, že nelegálne financoval svoju prezidentskú kampaň v roku 2012.

Formálne vyšetrovanie podľa francúzskeho práva znamená, že existuje závažný dôkaz o vine podozrivého. Ešte to síce automaticky nemusí znamenať súdny proces, ale podobné prípady sa často súdnym procesom naozaj končia.

O čo teda v kauze ide? Žiadny z kandidátov vo francúzskych prezidentských voľbách nesmie minúť na kampaň viac ako 22,5 milióna eur. Prokurátori sa snažia dokázať, že Sarkozy v roku 2012 preinvestoval najmenej štyridsať a možno až päťdesiat miliónov, čo je viac ako dvojnásobok limitu povoleného zákonom.

Väčšina z týchto peňazí išla na obrovské predvolebné mítingy, kam jeho volebný štáb privážal ľudí z celej krajiny na prenajatých vlakoch a autobusoch. Podľa vyšetrovateľov náklady nad povolený finančný limit organizátori kampane utajili pomocou falošných faktúr.

Za mreže: Sarkozy síce tvrdí, že je nevinný, ale vyšetrovanie určite skomplikuje jeho snahu uchádzať sa o prezidentské kreslo v roku 2017. Najmä keď nie je jediné. Bývalý prezident totiž lieta aj v ďalšej afére - obviňujú ho z úplatkárstva a zo zneužitia moci. Telefonický odposluch pravicového politika totiž odhalil, že chcel ovplyvniť sudcu v ďalšom vyšetrovaní. Ak by mu to dokázali, hrozila by mu až desaťročná basa.

Na druhej strane, od prípadného Sarkozyho právoplatného usvedčenia sme ešte veľmi ďaleko. V tomto smere je bývalá hlava francúzskeho štátu na tom o poznanie lepšie než viacerí jej kolegovia z iných európskych krajín. Tí sa totiž za svoje prešľapy naozaj dostali do chládku. Pozrite si tých najprominentnejších.

Neslávne prvenstvo

Bol minister sociálnej infraštruktúry, šéfoval rezortu životného prostredia a v rokoch 2005 až 2011 aj portugalský premiér. Po odchode z čela vlády kariéra 59-ročného socialistu Josého Sócratesa začala prudko klesať.

Prenasledovala ho jedna aféra za druhou, napríklad ho obviňovali, že zneužil svoje postavenie ako minister životného prostredia a dal za zvláštnych okolností zelenú výstavbe nákupného centra.

Škandály vyvrcholili v novembri 2014, keď ho v Lisabone zatkla polícia na základe obvinení z korupcie, daňových únikov aj prania špinavých peňazí. Sócrates vinu od začiatku popieral a pasoval sa do roly obete - vraj za všetkým je politické prenasledovanie.

Napriek tomu sa nevyhol neslávnemu prvenstvu, je prvý bývalý premiér v novodobých dejinách Portugalska, ktorý sa dostal za mreže. Vo väznici Évora prežil desať mesiacov.

V septembri minulého roku ho najprv premiestnili do domáceho väzenia a potom ho sudca prepustil na slobodu, kde čaká na dokončenie vyšetrovania a začiatok súdneho procesu. Nesmie však vycestovať z krajiny ani ovplyvňovať svedkov.

Opakovanie procesov

Šesťdesiattriročný Ivo Sanader z pravicovej strany HDZ bol chorvátsky premiér v rokoch 2003 až 2009. Z postu predsedu vlády odišiel nečakane v polovici svojho druhého mandátu. Už vtedy sa šuškalo, že za tým môžu byť obvinenia z trestnej činnosti, ale celá úplatkárska aféra vyšla najavo až v nasledujúcich mesiacoch.

V roku 2010 Sanader utiekol do Rakúska, kde ho miestna polícia zatkla na základe medzinárodného zatykača a vydala ho do Chorvátska. Súd v Záhrebe obvinil bývalého premiéra z toho, že prijal úplatok vo výške desať miliónov eur od maďarskej spoločnosti MOL počas privatizácie chorvátskej ropnej spoločnosti INA.

To však nebolo všetko. Neskôr sa pridali obvinenia za spreneveru peňazí zo štátnych podnikov a štátneho rozpočtu, za prijímanie úplatkov od bánk či za nezákonné financovanie svojej politickej strany. Svetlo sveta uzreli dva právoplatné rozsudky - jeden na osem a pol roka a druhý na deväť rokov za mrežami.

Ak si však myslíte, že Ivo Sanader momentálne beznádejne sedí v base, mýlite sa. Ústavný súd pre procesné chyby nariadil opakovanie oboch procesov, takže po niekoľkých rokoch v chládku sa bývalý premiér vlani v novembri na kauciu dostal na slobodu.

Nevydarený pokus o samovraždu

V Rumunsku sa s politikmi, ktorí sklamú dôveru občanov, veľmi nemaznajú. Na svojej koži to skúsil komunistický vodca Nicolae Ceausescu, ktorého po zmene režimu bleskovo popravili spolu s manželkou Elenou.

Z tohto hľadiska 65-ročný premiér z rokov 2000 až 2003 a prezidentský kandidát v roku 2004 Adrian Nastase obišiel ešte celkom dobre. V roku 2012 ho súd poslal na dva roky za mreže pre spreneveru štátnych finančných prostriedkov vyčlenených na organizovanie verejnej konferencie.

Spreneverené peniaze podľa súdu Nastase použil na financovanie svojej neúspešnej prezidentskej kampane. Zatknutie politika pravého stredu sa bez drámy neobišlo. Keď policajti dorazili do jeho domu, Nastase si strelil do krku. Zjavne išlo o pokus o samovraždu.

V roku 2014 Najvyšší súd odsúdil bývalého rumunského politika na štyri roky za branie úplatku a na tri roky za vydieranie. Tieto dva tresty si mal odpykávať súbežne. Nastase zároveň prišiel o profesorský titul. V auguste 2015 ho súd po odsedení tretiny trestu prepustil na podmienku.

Izraelská „tradícia“

V týchto dňoch na výkon devätnásťmesačného trestu väzenia nastúpil bývalý izraelský predseda vlády Ehud Olmert. V roku 2009 musel po troch rokoch opustiť premiérske kreslo pre obvinenia z korupcie. Tie sa ukázali ako skutočne závažné. V marci 2014 ho odsúdili na šesť rokov väzenia za hriechy, ktorých sa dopustil ešte ako starosta Jeruzalema v rokoch 1993 až 2003.

Išlo o kontroverzný stavebný projekt Holyland, pri ktorého realizácii 70-ročný politik prijal od developéra úplatky v hodnote 120-tisíc eur. Neskôr mu najvyšší súd znížil trest na 18 mesiacov, na inom súde však medzičasom vyfasoval mesiac navyše za marenie spravodlivosti.

Mimochodom, Olmert nie je jediný vysokopostavený politik, ktorý skončil za mrežami. Sedemročný trest si odpykáva aj sedemdesiatročný bývalý prezident Moše Kacav. Aj keď v jeho prípade ide o obvinenia z trochu iného súdka.

Hlava štátu v rokoch 2000 až 2007 sa na záver svojho prezidentského mandátu ocitla vo víre sexuálneho škandálu. Jedna zo zamestnankýň Kacava obvinila zo znásilnenia, ďalšie ženy zo sexuálneho obťažovania. V rámci dohody s prokurátormi sa politik najprv k činu priznal a rezignoval z prezidentskej funkcie.

Neskôr však svoj názor zmenil a rozhodol sa, že súdnou cestou dokáže svoju nevinu. Nepodarilo sa mu to a v marci 2011 musel nastúpiť na výkon sedemročného trestu väzenia.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní