Vážne chorá?: Hillary Clintonovej môže zdravotný stav skomplikovať cestu do Bieleho domu.

Dožije sa zvolenia? Hillary Clintonová desí voličov kolapsovými stavmi

Zdravotný stav Hillary Clintonovej môže ovplyvniť výsledky amerických prezidentských volieb.

Necelé dva mesiace pred voľbami v Spojených štátoch sa zdá, že náskok demokratickej kandidátky pred kontroverzným republikánom Donaldom Trumpom sa môže stať minulosťou.

Akoby nestačil vysoký vek oboch kandidátov či ich neobľúbenosť, Hillary Clintonová navyše desí svojich voličov takmer kolapsovými stavmi. Rezervovanosť vo vyhláseniach jej volebného tímu situácii príliš nepomáha. Ľuďom už nestačia prosté vyhlásenia, že je v poriadku. Chcú vedieť pravdu.

Alergia na Trumpa

Zdravotný stav bývalej ministerky zahraničných vecí USA sa dostal pod drobnohľad médií už v roku 2012, keď utrpela otras mozgu. A hoci jej lekárka Lisa Bardacková tvrdila, že už je úplne v poriadku a na jej vek v excelentnej kondícii, počas vrcholiacej volebnej kampane sa objavujú ďalšie problémy, ktoré práve teraz, počas série verejných vystúpení, ťažko ukryť.

Ešte v júni 68-ročná Hillary šokovala národ podivným šklbaním v tvári počas rozhovorov s novinármi, ktoré štáb protikandidáta označoval za prejavy malej epileptickej príhody. Neskôr ju začali prepadávať záchvaty kašľa. Minulý týždeň počas vystúpenia v Clevelande príval kašľa trval až dve minúty a kandidátka prakticky nebola schopná slova.

Trápi sa: Hillary Clintonová sa raz na verejnosti rozkašle, inokedy pôsobí unavene.
Trápi sa: Hillary Clintonová sa raz na verejnosti rozkašle, inokedy pôsobí unavene.
profimedia.sk

Trápi sa: Hillary Clintonová sa raz na verejnosti rozkašle, inokedy pôsobí unavene.Foto: profimedia.sk

Clintonová sa vtedy žartom vyhovorila na averziu voči Donaldovi Trumpovi. „Vždy keď si na neho spomeniem, pochytí ma alergia,“ povedala novinárom s úsmevom. Vážnejšie dodala, že aj jej lekársky posudok hovorí o sennej nádche. Žiadna tragédia sa podľa nej teda nekoná.

Takmer sa zosypala

Počas posledného víkendu však bola táto žena opäť len krok od kolapsu. Na spomienkovej akcii pri príležitosti 15. výročia teroristických útokov z 11. septembra 2001 zachytili Hillary Clintonovú kamery, ako doslova uniká spred očí verejnosti a stráca rovnováhu. Podľa amerických médií sa jej cestou k autu podlamovali kolená, dokonca pri neistej chôdzi stratila topánku a do auta jej museli pomáhať členovia bezpečnostnej služby.

Útočisko našla v neďalekom byte svojej dcéry Chelsey. Nie je známe, či k nej privolali lekársku službu, zotavila sa však natoľko, že na ulicu opäť vyšla s úsmevom a nezabudla zapózovať pred fotoaparátmi. Zhromaždeným občanom tvrdila, že sa cíti skvelo.

Príčinou hrozivo pôsobiacej udalosti, samozrejme, mohla byť vyčerpanosť či vysoké teploty. Veď poldruhahodinové státie v tridsaťstupňových horúčavách neraz zloží i nižšie ročníky. Na túto skutočnosť poukázal hovorca jej kampane Nick Merrill.

Neodbytné otázky

Ako píše server stanice CNN, v nedeľu, po udalosti, ktorá voličov demokratickej kandidátky postavila na nohy, ponúkla lekárka demokratickej kandidátky Lisa Bardacková vysvetlenie. Podľa nej už v piatok diagnostikovali Clintonovej zápal pľúc, nasadili jej antibiotiká a odporučili zredukovať pracovné výjazdy v rámci kampane. Preto musela zrušiť plánovanú dvojdňovú cestu do Kalifornie. Na spomienkovej akcii v New Yorku bola navyše prehriata a dehydrovaná.

Iba to hrala?: Po víkendovej nevoľnosti v New Yorku sa Hillary vrátila do ulíc a rozdávala úsmevy. Ako sa cítila, vie iba ona.
Iba to hrala?: Po víkendovej nevoľnosti v New Yorku sa Hillary vrátila do ulíc a rozdávala úsmevy. Ako sa cítila, vie iba ona.
profimedia.sk

Iba to hrala?: Po víkendovej nevoľnosti v New Yorku sa Hillary vrátila do ulíc a rozdávala úsmevy. Ako sa cítila, vie iba ona.Foto: profimedia.sk

Volebný tím zápal pľúc zľahčuje. Ako jeho predstaviteľov cituje BBC na svojich stránkach, tento druh pľúcnej infekcie vraj nie je natoľko vážny, aby si vyžadoval nemocničnú starostlivosť či pokoj na lôžku. Údajne obvykle po pár dňoch odznie.

Otázka však je, prečo s touto informáciou prišli až dva dni po určení ochorenia, v čase, keď zdravotné problémy Hillary už nebolo možné poprieť.

Zdá sa, že po všetkých udalostiach dôvera verejnosti v podobné ubezpečenia ochabuje. Pozastavuje sa nad tým komentátor denníka The Washington Post. Poukazuje na fakt, že po jej náhlom odchode z ceremónie, kde množstvo ľudí zaznamenalo neistú chôdzu, sa stratila z očí verejnosti na deväťdesiat minút a žiadny novinár ju nesmel nasledovať. Tajnosti a zahmlievanie prinášajú neodbytné otázky.

„Je možné, že Clintonová je úplne v poriadku,“ píše komentátor amerického denníka. „Máme však necelé dva mesiace do chvíle, keď vyberieme osobu, ktorá bude viesť krajinu nasledujúce štyri roky. A práve ona je jedným z dvoch kandidátov, ktorí majú reálnu šancu na výhru. Upokojujúce tvrdenia jej tímu vo svetle nedeľných udalostí už nestačia. Rozumní ľudia môžu - a budú - mať otázky o jej skutočnom zdravotnom stave.“

Dôchodcovia na čele

Či už sú problémy demokratickej kandidátky skutočné vážne, alebo naozaj ide len o nepodstatnú sériu drobných zdravotných komplikácií, fakt je, že prišli v najnevhodnejšom čase. Americké médiá dokonca polemizujú o tom, čo by sa stalo, keby jeden z kandidátov pred novembrovými voľbami vážne ochorel alebo dokonca zomrel. Hoci kongres má právomoc posunúť termín hlasovania a strany môžu nominovať náhradného kandidáta, táto polemika nahráva republikánom.

Ak by súčasná situácia zvrátila náskok Clintonovej, sedemdesiatročný Donald Trump by sa stal najstarším prezidentom v čase svojho zvolenia v celej histórii Spojených štátov. Z pohľadu vysokého veku na tom však nie je najlepšie ani zástupkyňa demokratov. Ak by sa postavila na najvyšší post, vekom by ju prekonal len Ronald Reagan.

Donald Trump: Bola by irónia, ak by sedemdesiatročný republikán vyhral voľby vďaka lepšiemu zdraviu.
Donald Trump: Bola by irónia, ak by sedemdesiatročný republikán vyhral voľby vďaka lepšiemu zdraviu.
profimedia.sk

Donald Trump: Bola by irónia, ak by sedemdesiatročný republikán vyhral voľby vďaka lepšiemu zdraviu.Foto: profimedia.sk

Server US News však prináša príklady, ktoré potvrdzujú, že dôchodkový vek nie je u amerických štátnikov dôvodom na obavy. Nakoniec, samotný Reagan zvládol dve funkčné obdobia a umrel až ako 93-ročný. Gerald Ford sa dožil rovnakého veku, George H. W. Bush zomrel len o rok mladší a Jimmy Carter ako 91-ročný stále žije.

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].