Vo Veľkej Británii sú obeťami otrokárov okrem ľudí z chudobnejších krajín aj samotní Briti.

Drina bez peňazí a hrozby smrťou: V Európe prekvitá otrokárstvo

"Hovorili, že ma zabijú, ak odídem." Svedectvo 40-ročného muža z Veľkej Británie odhaľuje, že aj v 21. storočí vo vyspelých krajinách funguje novodobé otroctvo. Fabrika, kde mal zarábať na živobytie, sa preňho stala pracovným táborom.

Sľúbili mu prácu, stravu a plat 80 libier denne. Napokon skončil ako otrok, v neľudských podmienkach drel aj 16 hodín denne, žiadnu mzdu nikdy nevidel a nemohol dokonca ani odísť. O tom, čo sa deje na pracovnom trhu v civilizovaných krajinách západnej Európy prehovoril 40-ročný Brit, ktorý chcel ostať v anonymite. Svoje pracovisko v meste Leighton Buzzard nazval koncentračným táborom.

Bez peňazí a bez toalety

Zamestnanie ponúkol mužovi 54-ročný Tommy Connors, z ktorého sa vykľul šéf otrokárskeho gangu. Ten nielenže odmietal vyplatiť zamestnancom dohodnutú mzdu, ale dokonca sa im vyhrážal smrťou, ak sa pokúsia ujsť. Nešťastník bol jednou z 24 obetí, medzi ktorými boli aj mentálne postihnutí jedinci. Connorsovci im skonfiškovali majetky a vyhlásili: „Vaše rodiny sú pre vás mŕtve!“

„Žili sme v otrasných podmienkach. Veľakrát sme boli hladní. Zatvárali nás do malých karavanov a nemohli sme používať toalety. Jeden z otrokárov nám povedal, že ak pôjdeme na WC, doláme nám ruky aj nohy,“ šokuje svedok.

Zotročenému mužovi sa napokon podarilo ujsť a nahlásiť prípad polícii. Členov gangu súd odsúdil spolu na tridsať rokov väzenia a rodinám obetí musia vyplatiť odškodné 2 milióny libier.

Drina a sex

Prípad 40-ročného Brita však zďaleka nie je ojedinelý. Iba v Anglicku pracuje v strašných podmienkach nútene odhadom 6000 ľudí. Najčastejšie v poľnohospodárstve a v továrňach, veľmi časté je i sexuálne otroctvo.

Obete podvodníkov pochádzajú z mnohých krajín, vrátane Rumunska, Albánska, Nigérie, Vietnamu i zo samotnej Británie. Kým muži ťažko pracujú, ženy sú zneužívané na sexuálne služby – často pod vplyvom drog. Ako sexuálni otroci končia veľakrát aj deti.

Nenechajte sa nachytať

Otroctvo prichádza v mnohých podobách. Ktoré situácie nie sú poriadku?

  • osoba nemá prístup k cestovným dokladom
  • nemá voľný pohyb, vždy ju niekto odvezie do práce a vyzdvihne z nej, často v nezvyčajných časoch
  • nemá kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami
  • je vyčerpaná, zranená, hladná či chorá
  • vydieranie a hrozby, ak chce zamestnanec odísť

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní