Austrálsky manželský pár – Kathryn a Gregg Brain sa spolu so sedemročným synom Lachlanom presťahovali do Škótska v roku 2011.

Dvojaká spravodlivosť? Pracujúca rodina čelí hrozbe vysťahovania, zločinci môžu zostať

Pracujúcej austrálskej rodine hrozí vysťahovanie zo Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo migranti páchajúci trestné činy, môžu pokojne ostať.

Austrálska rodina čelí podľa Daily Mail deportácii z Veľkej Británie. Rodina tvrdí, že ak sa ich najhoršie obavy naplnia a krajinu budú musieť opustiť, zostanú bez domova, práce a s veľkými dlhmi.

V akej krajine to žijeme?

Austrálsky manželský pár – Kathryn a Gregg Brain sa spolu so sedemročným synom Lachlanom presťahovali do Škótska v roku 2011 na študentské víza Kathryn. Podmienky víz sa však zmenili. Do polnoci si mali zabezpečiť vyhovujúcu prácu.

Podľa Gregga sa v Škótsku vždy cítili, ako by tam naozaj patrili. Pre BBC vysvetlil, že prišli na študentské víza jeho manželky a potom mali zostať na víza po ukončení školy, tie boli zrušené. Podľa neho v Austrálii všetko predali a v Škótsku investovali státisíce libier. Ako Gregg pokračoval, sú zúfalí, v noci spia len tri alebo štyri hodiny a zvyšok dňa pracujú na vyriešení ich nezávideniahodnej situácie.

Kathryn študovala na univerzite škótsku históriu a archeológiu. Jej manžel Gregg pracoval na plný úväzok v kancelárii. Víza skončili v decembri. Kathryn si podľa vízových pravidiel mala nájsť prácu, kde by zarábala minimálne 20 800 libier, čo je viac ako 24 600 eur. Gregg však vysvetľuje, že taký plat majú ľudia s niekoľkoročnými skúsenosťami v odbore, nie absolventi. Rodina dúfa, že im pobyt predĺžia o 28 dní.

Majú podporu

Miestny poslanec a vodca protimigrantskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) v Škótsku David Coburn povedal, že prípad manželov je príkladom bezcitného imigračného systému.

„Rodina, ktorá má veľa čo ponúknuť Škótsku a miestnej komunite je vyhodená, zatiaľ čo tu držíme prisťahovalcov usvedčených z ohavných činov,“ povedal. „Čím skôr sa skončí sloboda pohybu pre občanov EÚ, tým skôr môžeme mať spravodlivý a súcitiaci imigračný systém, ktorý by udržal túto rodinu v Škótsku a chránil našu krajinu pred zahraničnými zločincami,“ pokračoval Coburn.

Rodinu podporuje aj herec Tom Conti, ktorý kritizuje vládu. Takéto migračné pravidlá by podľa jeho slov skôr očakával od Sovietskeho zväzu alebo Iránu. V programe Radia 4 uviedol, že je ochotný rodinu podporiť aj finančne.

Podľa slov hovorcu ministerstva vnútra sa k prípadu manželov a ani k tomu, čo by sa stalo, keby rodina odmietla odísť z krajiny, nemôže vyjadrovať. „Všetky žiadosti o víza sa hodnotia individuálne. Žiadatelia musia dokázať, že spĺňajú požiadavky imigračných pravidiel,“ dodal.

Odvrátená strana

Portál Daily Mail upozornil na druhú stranu migračnej politiky. Etiópsky utečenec, ktorý nelegálne vstúpil do Británie znásilnil ženu len necelých deväť mesiacov potom, ako mu bol udelený politický azyl a dostal tak povolenie na pobyt vo Veľkej Británii až do roku 2020.

Elias Hussain Mahmud (22) zrazil na chodník ženu, ktorá šla ráno do práce, vyhrážal sa jej zabitím a dvakrát ju znásilnil. Za hrozný útok, ku ktorému sa na súde priznal dostal 12 rokov. Jeho obeť sa po útoku bojí opustiť svoj dom.

Jeho právnik Paul Jackson na súde uviedol: „Prišiel do tejto krajiny z vojnou zničenej Etiópie. Bol mu udelený politický azyl a pracuje na plný úväzok.“

Hovorca sa na margo prípadu vyjadril, že cudzinci zneužívajú ich pohostinnosť a Británia sa im stáva útočiskom.

Šokujúce

V ďalšom šokujúcom prípade mal byť ilegálny prisťahovalec zo Somálska deportovaný predtým než sa pokúsil o únos a obťažovanie štyroch školákov.

Adbi Wais (28) mal byť v roku 2013 vyhostený potom, čo ho odsúdili na osem rokov za znásilnenie v 2008. V 2014 ho prepustili a previezli do imigračného centra. Rozhodnutie vyplynulo z vládneho moratória o deportáciách do Somálska. Podľa toho nebolo bezpečné posielať zločincov späť do krajiny zničenej vojnou.

O tri týždne neskôr drogový díler predstieral, že je policajt a uniesol školáčku a ďalších sa snažil okradnúť. Potom, čo bol odsúdený na 12 rokov, ho sudca odporučil vyhostiť. Somálsko je podľa organizácie Transparency International najskorumpovanejšou krajinou. Od Británie pritom získala pomoc za 583 miliónov libier (689 miliónov eur).

Moratórium o deportáciách do Somálska bolo zrušené a každý prípad sa posudzuje zvlášť. Úradníci sa usilujú, aby Wais bol z Veľkej Británii vyhostený.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].