Krvácavou horúčkou známou ako ebola sa v troch afrických krajiných nakazilo vyše 6500 ľudí.

Ebola je strašiak ekonomiky: Svet doplatí na to, že ju podcenil

Svetová banka varuje pred ekonomickým dopadom pandémie eboly. Svet má podľa jej šéfa morálnu aj ekonomickú povinnosť reagovať ešte skôr, ako sa nebezpečná choroba začne šíriť ďalej. Reakcia vyspelých krajín bola vraj neprimerane pomalá.

Šéf Svetovej banky Jim Yong Kim adresoval svetovým lídrom ostrú kritiku, že poskytli príliš neskoro pomoc africkým krajinám zasiahnutých ebolou – Guinei, Libérii a Sierre Leone. Choroba znamenala tisíce strát na životoch a začala sa šíriť aj do iných štátov.

Yong Kim reagoval na prvý prípad nakazenia vírusom ebola v Spojených štátoch. Pacient, ktorého identitu nezverejnili, je hospitalizovaný v texaskej nemocnici. Ochorením sa zrejme nakazil počas pobytu v Libérii pred dvoma týždňami.

Drahá choroba

Podľa odhadov Svetovej banky môže pandémia do konca roka stáť tri africké krajiny v prepočte 809 miliónov amerických dolárov, ak sa bude aj naďalej šíriť. V najviac postihnutej Libérii sa očakáva dramatický pokles rastu HDP a náklady 93 miliónov dolárov.

„Inflácia i ceny potravín sa zvyšujú v dôsledku narastajúcej paniky obyvateľstva. Kolísavosť menového kurzu vzrástla vo všetkých troch krajinách,“ informuje Svetová banka.

Strach z nákazy v postihnutých krajinách ovplyvňuje ohyb pracovných síl a narušenie dopravy. Pandémia si vynútila uzavretie morských prístavov a letísk. Hoci inštitúcia poskytla africkým štátom finančný balík v hodnote 203 miliónov dolárov, odhaduje, že na pomoc by bola potrebná až miliarda.

Tisíce obetí

Zákernou chorobou, ktorá sa často končí smrťou, sa v Libérii, Guinei a Sierre Leone doteraz nakazilo okolo 6500 ľudí a vyžiadala si viac než tritisíc úmrtí. Ešte vyššia je však sekundárna úmrtnosť, keď lekári diagnostikovali pacientom maláriu, hnačku alebo zápal pľúc, no pacienti mohli byť nakazení práve ebolou.

Vírusové ochorenie, nazývané aj krvácavá horúčka, sa šíri kontaktom s telesnými tekutinami postihnutého.

Najväčšie strašiaky ekonomiky

Kým generačné ochorenia typu diabetes a obezita, vyplývajúce zo životného štýlu, majú na hospodársky rast krajiny trvalý dopad, epidémia ho ovplyvňuje v krátkodobom horizonte.

Jednou z najhorších z hľadiska ekonomického dosahu bola tzv. choroba šialených kráv (BSE), ktorá negatívne poznačila hospodárstvo Veľkej Británie. Okrem liečby chorých sa pod finančné straty podpísalo masové zabíjanie dobytka, výrazné zníženie spotreby hovädzieho mäsa a trojročné embargo Európskej únie na britskú hovädzinu.

Ekonomický vplyv BSE sa však nedá ani porovnať so strašiakom menom SARS, ktorý sa v rokoch 2002 až 2004 z južnej Číny rozšíril do celej Ázie. Vyžiadal si náklady 40 miliárd amerických dolárov.

Pozrite si tabuľku "najdrahších" epidémií


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní