Prvý nakazený pacient, ktorý sa dostal na územie Európy, bol španielsky kňaz. Teraz priviezli chorého britského zdravotníka. Podľa Vladimíra Krčméryho (vľavo) si ebola upravuje svoje mechanizmy.

Ebola potrebuje viac armádu ako lekárov, tvrdí profesor Krčméry

Odborník na tropické choroby a organizátor viac ako sto humanitárnych a rozvojových misií Vladimír Krčméry neuvažuje o tom, že by poslal do západnej Afriky svojich odborníkov na tropické choroby, aby liečili pacientov.

India mala byť jej poslednou nádejou. Mladá žena z Nigérie, chorá na rakovinu, sa však už liečby v zahraničí nedožila. Nastúpila s manželom do lietadla a smerovali do indickej nemocnice, kde ju čakali odborníci. Bola v pokročilom štádiu rakoviny s metastázami.

Počas medzipristátia v Spojených arabských emirátoch sa jej zhoršil stav a ani päť zdravotníkov, ktorí začali s resuscitáciou, jej život nezachránilo. Žena s najväčšou pravdepodobnosťou umrela na ebolu. Zdravotníci a manžel zosnulej sa veľmi obávali, či sa u nich neprejavia príznaky smrtiacej choroby. Mladá žena sa zaradila medzi tisíctristo obetí tohtoročného vyčíňania vírusu, ktorý straší celý svet.

Ako prešla cez kontrolu

Všetci pasažieri z piatich rizikových krajín, z Guiney, Libérie, zo Sierry Leone, z Nigérie a najnovšie už aj z Konga, musia na letisku vyplniť dotazníky o tom, v akých oblastiach sa pred odletom pohybovali, prechádzajú cez skener a podozrivý cestujúci musí absolvovať podrobnejšie vyšetrenie.

Ľudia sa preto pýtajú, ako sa mohla mladá Nigérijčanka dostať do lietadla a vyzerať zdravo, keď o osem hodín neskôr zomrela. Mohli sa nakaziť aj ostatní pasažieri? Ak pacientka už predtým absolvovala liečbu rakoviny, chemoterapia jej mohla poškodiť imunitný systém tak, že v čase nákazy bola takmer bez imunity.

Prvé, čo ebola v tele človeka urobí, je, že napadne krvotvorné a slizničné bunky a imunita človeka rapídne klesá. Ak bol niekto predtým super zdravý, choroba ho nezloží alebo jej priebeh môže trvať celé dni. V prípade pacientky bez imunity to bol zrejme skutočne rýchly proces.

Prísne pravidlá v lietadlách

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila pokyny pre posádku lietadla, ktorá musí pri podozrení na ebolu zasiahnuť. Chorému nájdu miesto čo najďalej od ostatných cestujúcich v blízkosti toalety, ktorú už bude používať výlučne on. Po pristátí prevezme pacienta špeciálna jednotka. V prípade lodnej prepravy musí zostať pacient zatvorený v kajute.

Agentúry už neinformovali o tom, či chorá žena počas letu vracala, alebo krvácala a či sa niekto z pasažierov dostal do kontaktu s jej telesnými tekutinami, ktoré boli zrejme plné vírusu. To by pre pasažierov menilo situáciu. Ak od nej boli dostatočne ďaleko a na toalete dodržali základnú hygienu, pravdepodobnosť nakazenia je veľmi nízka.

Nákaza v lietadle

Aj keď smrtiaci vírus napadol viac ako dvetisícpäťsto ľudí a každý deň pribudne približne sto ďalších, hrozba, že sa ním nakazí bežný európsky cestovateľ, ktorý nepôsobí v nakazených zónoch, je minimálna. Šíri sa len telesnými tekutinami a nie vzduchom, vodou alebo jedlom, ak nezjete nakazené zviera.

Keby ste v lietadle sedeli vedľa pacienta s ebolou a ten by nemal žiadne príznaky choroby, je to podobné, ako keby ste sedeli v lietadle vedľa pacienta s HIV. Ak veľa cestujete do Afriky alebo juhovýchodnej Ázie, existuje pravdepodobnosť, že vedľa vás v lietadle sedel pacient s HIV. A predsa ste sa nenakazili.

Ako pasažier sediaci neďaleko chorého s dokázanou ebolou by ste však museli podstúpiť preventívne vyšetrenia, rovnako ako letuška, ktorá mala na starosti konkrétny sektor lietadla, a tiež upratovacia služba. Počas najbližších troch týždňov by ste si museli kontrolovať dvakrát denne teplotu a s akýmkoľvek príznakom infekcie utekať do nemocnice.

Chápadlá nákazy siahajú až k upratovacej službe lietadla, lebo ebola má, na rozdiel od HIV, mimoriadne životaschopný vírus aj mimo tela. Počas experimentu v Kongu vedci zistili, že vírus žil v tkanive, ktoré sušili v sklenenej Petriho miske pri teplote štyri stupne, až päťdesiat dní. Vyššie teploty mu však už nerobia dobre.

Tridsaťminútové zohrievanie na šesťdesiat a viac stupňov vírus zabije. Podľahne aj prípravkom s alkoholom alebo bielidlám. V organizme vyliečeného pacienta zostáva ešte viac ako dva mesiace.

Zabíja menej

Toľko nakazených ebolou ako dnes v histórii ešte nebolo, ale schopnosť zabíjať je pri tomto druhu vírusu nižšia, ako bývala v minulosti. Ebola má niekoľko kmeňov, niektoré zabijú deväťdesiat percent pacientov, iné vôbec neublížia. Momentálne rozšírený západoafrický kmeň pripraví o život každého druhého. Je to možno tým, že vírus, aby prežil, musí meniť svoje vlastnosti.

Ebola potrebuje zvieracie alebo ľudské bunky na to, aby sa množila. Vnikne do nich a tam spúšťa rozmnožovaciu akciu. Ak pacient zomrie, po niekoľkých dňoch zomrie aj vírus. Preto si podľa Vladimíra Krčméryho ebola upravuje svoje mechanizmy. Jedným z nich je virulencia alebo schopnosť zabíjať.

Podľa profesora je vírus taký inteligentný, že si vytvoril cestu, ako nezabiť svojho hostiteľa a neumrieť s ním. To je dôvod, prečo od marca tohto roku ušetril oproti predpovediam asi tisíc životov.

„Mutácia vírusu je niečo ako výroba živej vakcíny. Na začiatku máte vírus žltej zimnice, ktorý zabil svojho hostiteľa. Prepasážujete ho cez kuracie embryá alebo dvadsať myší a on sa tak zmení, že tá dvadsiata myš ani len neochorie. Bude mať v sebe len protilátky proti žltej zimnici,“ vysvetľuje Krčméry.

V Európe nie je

Zdravotnícke agentúry upozorňujú, že skutočne nie je dôvod na paniku. Vírusom sa zatiaľ nenakazil žiadny turista. Takmer výlučne ho dostanú zdravotníci a príbuzní chorého. Mimo Libérie, Nigérie, Sierry Leone, Guiney a Konga sa nikto nenakazil. Neochorel nikto z lietadla ani z lode.

Napriek vážnemu podozreniu sa ebola nepotvrdila v Nemecku ani v Rakúsku. Okrem španielskeho kňaza, ktorého do Európy doviezli z rizikovej oblasti a chorobe podľahol, sme v Európe nemali žiadneho nakazeného človeka. Žiadny prenos choroby nezaznamenali ani v Amerike a na ostatných kontinentoch.

Vladimír Krčméry o ebole

Ebola potrebuje viac armádu ako lekárov, hovorí lekár Vladimír Krčméry. Odborník na tropické choroby a organizátor viac ako sto humanitárnych a rozvojových misií neuvažuje o tom, že by poslal do západnej Afriky svojich odborníkov na tropické choroby, aby liečili pacientov.

„Lekár nemá ako zabrániť, aby sa choroba šírila, to môže urobiť len armáda alebo polícia uzavretím priestorov a dodržiavaním bezpečnostných predpisov, to je však v dezorganizovanej Afrike problém,“ vyjadril sa odborník na tropické choroby. Podľa najnovších správ Pobrežie Slonoviny uzavrelo hranice s Guineou, Libériou aj so Sierrou Leone.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní