Egypt chce vybudovať nové hlavné mesto. Čo bude s Káhirou?

Nová metropola Egypta má byť veľká ako dve Bratislavy a prilákať päť miliónov obyvateľov. Viaceré pokusy vybudovať mesto umelo však zlyhali.

Nevyhnutnosť alebo zbytočný megalomanský projekt? Názory na vybudovanie novej metropoly Egypta sa rôznia. S veľkolepým plánom na presun administratívy z Káhiry do nového mesta prišla egyptská vláda ešte v marci 2015 a už vtedy sa viacerí odborníci tvárili trochu zarazene.

Napríklad magazín The Economist sa pozastavoval nad tým, že krajina, ktorá na tom zďaleka nie je ekonomicky tak dobre, sa chce púšťať do miliardových investícií - navyše s neistým výsledkom.

„Historické skúsenosti ukazujú, že vybudovať nové mesto na zelenej lúke je obrovský hazard,“ tvrdí Brent Toderian, bývalý vancouverský hlavný plánovač.

Egyptský prezident generál Sisi však o projekte nepochybuje. Preľudnená Káhira si vraj potrebuje vydýchnuť a budúce nové hlavné mesto by jej to malo konečne umožniť. „Myšlienka vybudovať nové hlavné mesto vzišla z obáv, že súčasná populácia Káhiry sa počas nasledujúcich štyridsiatich rokov zdvojnásobí,“ zdôvodňuje minister výstavby Mustafa Kamel Madbuli.

Všetko väčšie než inde

Otázka však je, či presun piatich miliónov obyvateľov, ktorých by mala pojať nová metropola, dnes dvadsaťmiliónovej Káhire naozaj uľahčí. Nehovoriac o výdavkoch. Podľa predbežných odhadov len do prvej fázy projektu - rozšírenie predmestí Kahiry na východ, k Suezu - bude treba investovať okolo 45 miliárd dolárov.

Cena celého projektu by mala dosiahnuť až 300 miliárd. A keďže hlavný sponzor - Spojené arabské emiráty - nedávno od projektu odskočil, zatiahnuť by to mala predovšetkým egyptská vláda.

Sisi sa však stále nevzdáva nádeje na finančnú výpomoc zvonka. Rokuje napríklad s čínskou spoločnosťou China State Construction Engeneering Corporation.

A čo by vlastne mali vybudovať? Nové hlavné mesto s rozlohou 700 štvorcových kilometrov, čo je zhruba dvojnásobok Bratislavy, bude ležať 45 kilometrov východne od Káhiry. Obe metropoly by mal spájať elektrický vlak, no nebude chýbať ani obrovské medzinárodné letisko, väčšie než londýnsky Heathrow.

V centre sa budú vypínať mrakodrapy - tie budú zasa vraj vyššie než Eiffelovka - a množstvo moderných presklených budov. Značná časť z nich „ubytuje“ parlament, ministerstvá, ambasády či bohaté firmy, no zostane dosť miesta aj pre obyvateľov. Tých by malo byť, ako sme už spomínali, päť miliónov.

Už dnes egyptská vláda lanári nových obyvateľov s ponukou 1,75 milióna pracovných miest. Cieli pritom najmä na mladých. Pretože hoci nezamestnanosť v Egypte sa pohybuje na hranici deviatich percent, medzi mladými do dvadsať rokov toto číslo vyskočilo až na viac než dvojnásobok.

Obklopení zeleňou

Mladým sú určené aj školy - plány počítajú až s dvomi tisíckami vrátane univerzít. V novom meste postavia aj šesťsto zdravotníckych zariadení. A, samozrejme, nezabudlo sa ani na duchovno. V meste vyrastie až 1 250 mešít a kostolov.

Plány počítajú s tým, že unavení úradníci si budú chcieť cez obednú pauzu oddýchnuť obklopení zeleňou. Na to má slúžiť veľkolepý park. Ako inak, väčší než newyorský Central Park.

„Rozhodne to bude zelené mesto,“ sľubuje minister Madbuli, ktorý budúcu metropolu prirovnal k Šangri-la, tajomnému miestu himalájskej mytológie. Podľa niektorých novinárov sa však bude ponášať skôr na Dubaj. Možno aj preto, že turistov by mal do mesta prilákať tematický zábavný park - oveľa rozľahlejší ako kalifornský Disneyland.

Ten sa rozkladá na ploche len 65 hektárov, jeho egyptská verzia bude štvornásobne rozľahlejšia. Mesto bude prešpikované desaťtisícmi kilometrov ulíc a bulvárov a podľa ministra výstavby má byť „priateľské k chodcom“. Elektrinu budú vyrábať solárne farmy.

Mesto duchov?

„Nová Káhira“ by mala byť podľa plánov postavená za päť až sedem rokov. Brent Toderian je však presvedčený, že práve to sa môže stať kameňom úrazu. „Je to neuveriteľne rýchlo. A keď niečo staviate príliš rýchlo, riskujete, že sa z toho stane mesto duchov,“ povedal pre Daily Telegraph.

Chcete príklad? V Číne, ktorá sa má na egyptskej metropole podieľať, ich nájdete desiatky a išlo pritom o menej ambiciózne projekty. „Trebárs Caofeidian, ktorý mal prilákať iba milión obyvateľov, no dodnes tam nebýva viac než pár tisícok ľudí,“ hovorí Toderian.

Alebo Masdar v Spojených arabských emirátoch. Bol projektovaný pre päťdesiattisíc obyvateľov a má ich iba niekoľko stovák. A napokon, netreba chodiť ani ďaleko.

Aj egyptské predmestie Nová Káhira chcelo prichýliť niekoľko miliónov Egypťanov, no po pätnástich rokoch ich je tam iba pár stovák. Nie všetci Egypťania chcú totiž odísť zo svojich domovov. Ako by to vyzeralo, keby svoje dielne presťahovali do panelákov? „Stratili by kontakt so zákazníkmi i dodávateľmi,“ upozorňuje Toderian.

Nehovoriac o tom, že nie každý si môže presun dovoliť. „Ak chcete dochádzať do práce, potrebujete auto a na to treba peniaze. Ak vám neprekáža sťahovanie, musíte niekde bývať. A nájomné v takýchto moderných satelitoch býva často pre bežných ľudí nedosiahnuteľné,“ vysvetľuje Brent Toderian.

Podľa fanúšikov projektu nová metropola symbolizuje proces národnej obnovy, ktorý v Egypte nastal po nástupe prezidenta Sisiho. Ako vraví, jeho cieľom je Káhire pomôcť.

Mnohí sú, paradoxne, presvedčení, že to bude naopak. „Káhira zostane na okraji záujmu, ak sa pozornosť presmeruje na novú metropolu,“ píše Chaled Fahmi, profesor na Americkej univerzite v Káhire, na svojom blogu a dodáva: „Päť miliónov ľudí sa presunie inam, no čo sa stane s nami ostatnými?“

Presunuli metropoly

Kazachstan: V roku 1997 nahradilo Alma-Atu mesto Astana. Začali ju budovať na konci 20. storočia. Staré drevené budovy zrovnali so zemou a vznikla moderná metropola. Dnes má vyše 850-tisíc obyvateľov.

Nigéria: V roku 1991 sa hlavné mesto presunulo z Lagosu do Abuje.

Mjanmarsko: V roku 2005 bývalé hlavné mesto Rangún nahradil Nay Pyi Taw, úplne nová metropola, ktorú vybudovali 350 kilometrov od starej. Niektorí Mjanmarčania veria, že hlavné mesto sa presunulo pre varovanie astrológa pred zahraničným vojenským útokom.

Pakistan: Z Karáčí sa presunula metropola do Islamabadu. Jeho vybudovanie trvalo od roku 1959 do roku 1961.

Tanzánia: V polovici 80. rokov 20. storočia Dodoma nahradila Dar es Salaam. Mesto navrhol architekt James Rossant. V Dar es Salaame však dodnes sídli väčšina ministerstiev a ambasád.

Pobrežie Slonoviny: V roku 1983 líder boja za nezávislosť a prvý prezident krajiny Felix Houphouet-Boigny presunul hlavné mesto krajiny z Abidjanu do svojho rodného mesta Yamoussoukro.

Belize: Po tom, ako v roku 1961 hurikán Hattie dramaticky zničil hlavné mesto Belize, dala vláda postaviť nové. Belmopan dostal menovací dekrét v roku 1970.

Brazília: V päťdesiatych rokoch 20. storočia dala vláda postaviť mesto Brazília, ktoré nahradilo dovtedajšiu metropolu Rio de Janeiro. Autorom nádherných budov bol slávny architekt Oscar Niemeyer.