Amazonský prales: Žijú v ňom viaceré indiánske kmene vrátane Šuarov.

Ekvádorskí Indiáni majú Slovákov v nesmiernej úcte. Viete, prečo je to tak?

Čokoláda, jedlo bohov i nástroj zvádzania, afrodiziakum i antioxidant. Kto raz podľahne skutočnej kvalite, ide za ňou na kraj sveta. Presnejšie, Nitran Karol Stýblo sa za kakaovníkmi vybral do Ekvádoru.

„Okolie rovníka je najideálnejšia oblasť pre túto plodinu. Lenže v Ekvádore došlo k tomu, že dopyt bol väčší ako ponuka. A tak domáci začali vysádzať menej kvalitnú odrodu s väčšou úrodnosťou. Pre tých, ktorí pracujú s kvalitou, je to odpad,“ hovorí majiteľ slovenskej firmy na výrobu čokolády.

Originálne ekvádorské kakao amazonico je pritom podľa odborníkov sortou číslo jeden. „Ak si chcete v Ekvádore zaobstarať túto kvalitu, je príliš drahá a je málo pravdepodobné, že kakao dostanete čisté,“ vysvetľuje Karol. A tak sa so svojimi kolegami vybral do Ekvádoru hľadať čisté kakao. S pomocou slovenského saleziána Antona Odrobiňáka, ktorého všetci volajú jednoducho Tonko, vyrazili do pralesa medzi Indiánov a ich vzácne kakaovníky. Okrem prvotriednej plodiny spoznali svojrázny život indiánskeho kmeňa Šuarov.

Indiánsky náčelník v koženom kresle: Sergio Ayuy podpísal s nitrianskou firmou zmluvu o spolupráci.
Indiánsky náčelník v koženom kresle: Sergio Ayuy podpísal s nitrianskou firmou zmluvu o spolupráci.
KAROL STÝBLO

Indiánsky náčelník v koženom kresle: Sergio Ayuy podpísal s nitrianskou firmou zmluvu o spolupráci. Foto: KAROL STÝBLO

Nákazlivá striedmosť

Do Guayaquilu, najväčšieho mesta Ekvádoru, štartovali z kolumbijskej Bogoty. Letenky zakúpené dva mesiace pre odletom však neboli žiadna záruka, že v stanovený čas naozaj odletia. „Na check-ine nám povedali, že nevedia, či budú mať dosť miesta, lebo vždy predávajú viac leteniek, než je kapacita lietadla - vraj aj tak všetci neprídu. Ale miesto sme, našťastie, dostali,“ začína svoje rozprávanie Karol. Dobrodružná cesta z Guayaquilu pokračovala šestnásťhodinovou jazdou v miestnom autobuse.

INTERNET

Foto: internet

Úzkymi serpentínami a s vodičom, ktorému by ste najradšej vzali vodičský preukaz. „Jazdia ako blázni. Keď sme si na vyhľadávači zadali túto trasu autobusom, hneď vyskočili obrázky havárií a mŕtvych tiel,“ povzdychne si Nitran. V Macase, meste na kraji pralesa, ich už čakal Tonko a súkromné lietadlo ich odviezlo do Taishe. „Je to niečo ako hlavné mesto tohto pralesa. Má vybudovanú nejakú infraštruktúru, je tám zopár domov, zdravotné stredisko i hotel,“ vymenúva.

Súkromné lietadlo: Odviezlo Slovákov Karola Stýbla, vľavo, a Katarínu Jaklovskú z Macase do Taishe.
Súkromné lietadlo: Odviezlo Slovákov Karola Stýbla, vľavo, a Katarínu Jaklovskú z Macase do Taishe.
KAROL STÝBLO

Súkromné lietadlo: Odviezlo Slovákov Karola Stýbla, vľavo, a Katarínu Jaklovskú z Macase do Taishe. Foto: KAROL STÝBLO

Zabudnite na decentných lekárov v bielych plášťoch vo vyleštených ordináciách či hotelový luxus. V ekvádorskom pralese je všetko inak. Domorodci sa živia tým, čo sa im urodí, a privyrobiť si nemajú kde. Do mesta i do školy je príliš ďaleko i pridraho. Každý kúsok jedla je dar. A v tomto duchu funguje aj tamojšia reštaurácia.

INTERNET

Foto: internet

„Tvoria ju len štyri steny. Neobjednávate si, čo chcete jesť, ale že chcete jesť. Uvaria vám z toho, čo majú. Vždy je to však ryža, pečený banán a k tomu kúsok mäsa. Ale naozaj kúsok! Možno tri krát tri centimetre,“ zdôrazňuje Karol. Možno sa vám však ujde aj miestna špecialita - grilovaná paprča zo sliepky. „To je pre nich vzácnosť a dovolia si ju len reštaurácie,“ dodáva. Na večeru dostanete to, čo zvýšilo od obeda. Zvyknete si. Po pár dňoch vám už nič nechýba. Stačí sa pozrieť na ľudí, ktorí tam žijú. Skromne, bez nárokov.

Degustátorka: Malá Indiánka si pochutnala na slovenskej čokoláde.
Degustátorka: Malá Indiánka si pochutnala na slovenskej čokoláde.
KAROL STÝBLO

Degustátorka: Malá Indiánka si pochutnala na slovenskej čokoláde. Foto: KAROL STÝBLO

Pokračovanie na ďalšej strane