Elitársky rozsudok? Talentovaná študentka pobodala priateľa nožom na chleba, na väzenie je vraj príliš múdra

Pobyt za mrežami by študentke prestížnej univerzity mohol zničiť kariéru chirurga. A to je dôvod, prečo možno za pobodanie priateľa nebude vôbec pykať. Veď, keď už je taká múdra, škoda jej v cele.

Lavinia Woodwardová (24), študentka elitnej Oxfordskej univerzity publikujúca v prestížnych vedeckých časopisoch má pred sebou sľubnú kariéru kardiochirurgičky. Myslí si to aj súd, ktorý sa nechal počuť, že taký pobyt v cele by mohol definitívne zahatať jej vyhliadky na úspešnú lekársku kariéru. Čo na tom, že pobodala priateľa nožom na chleba, veď mladosť – pochabosť, či?

Cynický ortieľ?

Talentovaná vysokoškoláčka si dohodla rande so študentom Cambridgu cez obľúbenú apku Tinder. Koncom septembra minulého roku sa však počas alkoholovo-drogového večierka tak pohádali, že po ňom hodila laptop, zaváraninový pohár, zobrala do ruky nôž na chleba a bodla ho do nohy. Stalo sa to na jednom z najprestížnejších oxfordských internátov Christ Church.

Sudca Oxfordského korunného súdu to tak tragicky nevidí. Ian Pringle sa totiž nechal počuť, že by mohol zvážiť výnimku a rozsudok odložiť, čo naznačuje, že by Woodwardová mohla z toho celého vyviaznuť bez ujmy a pokračovať v štúdiu. Jediné čo, tak sa má vyhnúť drogám a agresívnemu správaniu.

„Zdá sa mi, že ak naozaj šlo o jednorazovú udalosť, zabrániť tejto mimoriadne schopnej mladej dáme nasledovať svoj sen – realizovať sa v profesii, v ktorej si želá, by bol príliš prísny trest,“ citoval sudcu portál The Guardian, ktorý uznal, že bežným trestom by bolo odňatie slobody, či už podmienečné alebo nie.

Dvojaký meter

Woodwardová žije s matkou v talianskom Miláne. Jej právnik James Sturman sa snažil pred súdom svoju klientku obhájiť aj tým, že ju jej predchádzajúci priateľ zneužíval, mala ťažký život a zápasila so závislosťou.

Internát Christ Church sa vyjadril, že umožní Woodwardovej pokračovať v októbri v štúdiu, teda už v nadchádzajúcom akademickom roku, lebo veď publikovala články v prestížnych lekárskych časopisoch. Kamarát talentovanej študentky pre The Sun povedal: „Vidia v nej niekoho, pre koho sa oplatí riskovať. Je taká inteligentná, že by mohla vyhrať Nobelovu cenu.“

Zahraničné média poukazujú na to, že inak sa prihliada na bežného človeka a úspešných ľudí, resp. takých, ktorí majú potenciál sa presadiť. Ich trest priamo úmerne klesá zásluhám pre spoločnosť. „Zločinci, ktorí sa dopustili podobných trestných činov, budú bezpochyby čeliť menej sľubnej budúcnosti. Aká škoda, že predtým, ako sa zahnali nožom, nezískali elitné vzdelanie,“ poznamenal portál The Telegraph.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní